AKTUÁLNE: Od pondelka budú otvorené divadlá, kiná a kostoly

  • Pandemická komisia schválila niekoľko noviniek, ktoré budú platné od pondelka 16. novembra
  • Otvorené budú môcť byť posilňovne aj plavárne
  • Maximálne tu však môže byť šesť osôb
AktualneSIU
  • Pandemická komisia schválila niekoľko noviniek, ktoré budú platné od pondelka 16. novembra
  • Otvorené budú môcť byť posilňovne aj plavárne
  • Maximálne tu však môže byť šesť osôb

Pandemická komisia vlády schválila návrhy premiéra Igora Matoviča. Od pondelka by sa tak mali otvoriť divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 %. Fitness centrá a plavárne by mali fungovať s obmedzením „max. 6 osôb, 15 metrov štvorcových na osobu“, uviedol na sociálnej sieti premiér. Spustené by mali byť aj Slovenská hokejová liga a 1. futbalová liga, zatiaľ však bez divákov.

„Ak je výsledok takýto, nechám na sebe aj drevo rúbať. Ešte reštaurácie a som spoko,“ komentoval na sociálnej sieti schválené návrhy Richard Sulík.

Predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini žiada premiéra Igora Matoviča, aby zrušil zákaz zhromažďovania a otvoril aj ostatné prevádzky, vrátane reštaurácií, štadiónov či fitnescentier. Ak nie je hygienickým rizikom polovica kapacity kina, divadla, či kostola, potom je podľa neho neprijateľné, aby naďalej bol v platnosti zákaz zhromažďovania.

Matovič sa ostro obul do Sulíka, kvôli ktorému nebude komunitné testovanie: Nemôžem cikať proti vetru

„Rovnako potom nie je rizikom ani desať ľudí v reštaurácii alebo sto ľudí na štadióne, ak dodržia všetky hygienické predpisy. Žiadam preto premiéra Matoviča, aby sa prestal hrať na sultána a neurčoval, čo bude otvorené a čo zatvorené, ale umožnil ľuďom slobodne žiť a dýchať,“ uviedol Pellegrini s tým, že premiér definitívne potvrdil, že jeho opatrenia proti koronavírusu nemajú žiadnu logiku a riadia sa len jeho momentálnymi emóciami.

„Útokmi sa koaličného partnera sa snaží zúfalo odviesť pozornosť zamaskovať svoje vlastné zlyhanie a nezmyselnosť nápadu celoplošného komunitného testovania. Igor Matovič zlyhal na plnej čiare a je načase, aby vrátil ľuďom ich práva a slobodu,“ dodal Pellegrini.

Komunitné testovanie

Premiér zdôraznil, že na realizáciu komunitného testovania potrebuje plnú podporu všetkých koaličných partnerov. SaS však podľa predsedu vlády odmietla plán vedúci k otvoreniu prevádzok od 30. novembra podpori.

„Predložil som preto návrh, aby sme od pondelka 16. novembra mohli otvoriť divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50 % kapacity ich priestorov. Po zvážení všetkých za a proti, som takýto súhlas konzília získal a som tomu veľmi rád, lebo nielen z chleba je človek živý.“

 

Premiérová výzva pre Richarda stále platí: „Samozrejme naďalej platí môj verejný prísľub Sulíkovi, že ak príde do nedele s plánom, ktorý zníži do 30. novembra 7-dňový kĺzavý median na Slovensku pod 500 (čo som chcel práve mojim plánom Komunitného testovania dosiahnuť), okamžite mu prenechám vedenie nášho boja s COVID-19.“

Realisticky sa však obáva, že žiadny taký plán SaS ani Sulík nemá a ani nebude mať. Ak podľa Matoviča zavrhol masívne testovanie, tak mu v talóne zostáva len lockdown a to je presný opak toho, čo ľuďom sľubuje. 

Premiér sa obávam, že sa miesto plánu, ako to dosiahnuť, uchýli k spochybňovaniu konzília a k spochybňovaniu samotného 7-dňového medianu. 

Článok aktualizujeme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá