Matovič sa ostro obul do Sulíka, kvôli ktorému nebude komunitné testovanie: Nemôžem cikať proti vetru

  • Igor Matovič tvrdí, že Richard Sulík priamo z Dubaja jeho plán komunitného testovania pochoval
  • Premiér chcel od 16. novembra otvoriť divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50 % kapacity
  • Zároveň tvrdí, že nevie dokedy budú vedieť takto spolu fungovať
mio
TASR/Jakub Kotian
  • Igor Matovič tvrdí, že Richard Sulík priamo z Dubaja jeho plán komunitného testovania pochoval
  • Premiér chcel od 16. novembra otvoriť divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50 % kapacity
  • Zároveň tvrdí, že nevie dokedy budú vedieť takto spolu fungovať

Igor Matovič  sa k celému konfliktu bližšie vyjadril aj vo svojom rozsiahlom statuse. Premiér strávil stredu rokovaniami so zástupcami škôl, reštaurácií, fitnesscentier, športových klubov, divadiel, kín a cirkví. Dotknutým subjektom bolo pred mesiacom pri uzavretí avizované, že k ich opätovnému otvoreniu príde až potom, keď bude mať na Slovensku denne „len“ približne 500 nových pozitívne testovaných.

V týchto dňoch sa podľa premiéra 7-dňový kĺzavý median pohybuje okolo 2000, čo znamená, že všetko spomenuté by malo byť zatvorené „ešte poriadne dlho“.

Napriek tomu premiér toto stretnutie s názvom „Ako spolu prežijeme zimu“ zvolal a predstavil plán akoby bolo možne všetky dotknuté prevádzky otvoriť od pondelka 30. novembra. Tento plán premiér pracovne nazval Komunitné testovanie.

Pointa podľa neho spočívala v tom, že spomenuté subjekty spoločne s asistenciou Ozbrojených síl a Policajným zborom by cez víkend 28.-29. novembra  a potom každé tri týždne pomohli zorganizovať víkendové pretestovanie svojich klientov, veriacich, žiakov a ich rodín. Štát by zaplatil náklady na testy, ochranné pomôcky a zdravotníkov. Dotknuté subjekty by pridali organizáciu a dobrovoľníkov ochotných pomôcť. 

Premiér Igor Matovič pred zasadnutím Pandemickej komisie

Posted by Denník N on Friday, November 13, 2020

„Otvorením všetkých dotknutých prevádzok by sme, samozrejme a bohužiaľ, výrazne zhoršili pandemickú situáciu, Ale spoločnými silami by sme každé tri týždne testovaním počet pozitívnych prípadov opakovane zrazili do ako-tak normálu,“ napísal.

Takýmto spôsobom by sme podľa premiéra „spolu prežili zimu“. Ľudia by tak podľa Matoviča „mohli zájsť do svojej obľúbej reštiky, fitka, či divadla“. Všetky deti by taktiež mohli chodiť do školy.

Statusy spod slnečníka

„Lenže, to by sa nemohol niekto v Dubaji nudiť a jedným statusom spod slnečníka všetko zničiť. Bohužiaľ, Richard Sulík, vyhlásil plán na Komunitné testovanie za hlúposť a tým celý tento projekt – s cieľom otvoriť všetky dotknuté prevádzky od 30. novembra – definitívne pochoval.“

Richard Sulík podľa premiéra spod slnečníka odkázal, že by Slovensko malo všetko mali otvoriť a zároveň písal, že máme počúvať vedcov a odborníkov. 

„Lenže, tí vedci a odborníci zároveň tvrdia, že síce môžeme postupne otvárať prevádzky v tých okresoch, kde bude situácia ako-tak pod kontrolou, ale zároveň nie skôr, ako získame situáciu na celom Slovensku pod kontrolu (najmä preto, lebo systém nemocníc máme len jeden).“

Sulík: Nemusím súhlasiť s každou hlúposťou, ktorá skrsne premiérovi v hlave. Proti korone má vlastný plán

To podľa Matoviča znamená, že „Richard spod slnečníka z prvej odsabotoval plán na celoplošné Komunitné pretestovanie“ a následné celoplošné otvorenie všetkých dotknutých prevádzok. 

„Zbrklým hejtom, s cieľom zapáčiť sa školám, reštauráciám, posilkám a spol,.. uzavrel všetky školy, reštaurácie, posilky  do svojej pasce, Sulíkovej pasce, z ktorej niet najbližšie mesiace reálneho úniku, lebo na Slovensku neexistuje epidemiológ samovrah, ktorý by sa mu teraz podpísal za ich otváranie, bez plánu, ako otvorením zhoršenú situáciu následne korigovať do normálu.“

Igor Matovič tvrdí, že mu je ľúto, že Sulík ubližuje spod slnečníka takto ťažko strádaným majiteľom reštaurácií, fitiek, žiakom a ich rodičom, kňazom a veriacim, hercom a ich divákom, športovcom a obyčajným ľuďom, ktorí sa na ich výkony radi pozerajú. Podľa premiéra to nie je fér.

Hrať sa na ich záchrancu a v skutočnosti im zničiť jedinú cestu k normálnemu životu, nie je podľa neho fér. Matovič tvrdí, že úplne najľahšie je len kritizovať, mudrovať a ničiť a neponúknuť žiadnu epidemiologicky bezpečnú alternatívu. 

„Najťažšie obdobia počas 7 mesiacov tejto vlády sú pre mňa časy, kedy to opäť na Riša príde. Prišlo to na neho v apríli, kedy dennodenne hejtoval všetko, čo sme robili s argumentom, že vraždíme ekonomiku.“

Matovič však poukazuje na dáta Eurostatu, podľa ktorých malo Slovensko najnižší pokles domácej spotreby, „keďže sme si ochránili zdravie ľudí a tí sa cítili bezpečne a míňali akoby ani kríza nebola.”

Nevie dokedy sa dá takto fungovať 

Podľa premiéra to na Sulíka prišlo aj pred mesiacom, kedy vyhlasoval, že vláda robí chybu, keď počúva virológov. Najtrapnejšie na tom však je, že na Ústredný krízový štáb pošle miesto seba 5 svojich ľudí, tí všetko odhlasujú, ale následne ich spod slnečníka zaprie a všetko je naopak. Rovnako je dosť trápne, že s plánom Komunitného testovania žiakov a ich rodičov v školách prišiel jeho minister školstva na koaličnú radu, ale teraz je to zrazu hlúposť. Neviem dokedy sa dá takto fungovať spolu.“

Komunitné testovanie

Zdôražnuje, že na realizáciu Komunitného testovanie potrebuje plnú podporu všetkých koaličných partnerov. SaS však podľa predsedu vlády, prstami  Sulíka odmietla plán vedúci k otvoreniu prevádzok od 30. novembra podpori.

„Predložil som preto návrh, aby sme od pondelka 16. novembra mohli otvoriť divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50% kapacity ich priestorov. Po zvážení všetkých za a proti, som takýto súhlas konzília získal a som tomu veľmi rád, lebo nielen z chleba je človek živý.“

antigénový test plošné testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Rovnako sa podľa Matoviča podarilo dostať do návrhu konzília otvorenie posiliek a plavární pre športové kluby, zatiaľ však maximálne do 6 ľudí. Verí, že návrhy konzília dostanú na dnešnom zasadnutí Pandemickej komisie podporu.

„Samozrejme naďalej platí môj verejný prísľub Sulíkovi, že ak príde do nedele s plánom, ktorý zníži do 30. novembra 7-dňový kĺzavý median na Slovensku pod 500 (čo som chcel práve mojim plánom Komunitného testovania dosiahnuť) … okamžite mu prenechám vedenie nášho boja s COVID-19.“

Realisticky sa však obáva, že žiadny taký plán SaSka ani Sulík nemá a ani nebude mať. Ak podľa Matoviča zavrhol masívne testovanie, tak mu v talóne zostáva len lockdown a to je presný opak toho, čo ľuďom sľubuje. 

Premiér sa obávam, že sa miesto plánu, ako to dosiahnuť, uchýli k spochybňovaniu konzília a k spochybňovaniu samotného 7-dňového medianu. 

„Rišo, robiť poctivú politiku vyžaduje schopnosť postaviť sa aj za ťažké rozhodnutia v ťažkej chvíli. Ďakujem, že si odolal aspoň pokušeniu sabotovať aj celoplošné pretestovanie, ktoré zásadným spôsobom zmenilo vývoj pandémie,” dodal. 

Článok aktualizujeme.

Zdroj: Facebook/ Igor Matovič

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK