Odborári sa s vládou dohodli: „Výborná správa pre pacientov,“ odkazuje ministerstvo

  • Lekári s vládou vyriešili spornú otázku
  • Rokovania trvali štyri hodiny
Heger a Visolajský si podávajú ruky
TASR/Pavol Zachar
  • Lekári s vládou vyriešili spornú otázku
  • Rokovania trvali štyri hodiny

Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO).

Vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov.

Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny s Lekárskym odborovým združením (LOZ) na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Na sobotnej tlačovej konferencii o tom informoval šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). O ich časti už však informovalo na sociálnej sieti.

Chronológia rokovaní a požiadavky v roku 2021

21. septembra 2021 – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada lepšie podmienky pre zdravotníkov. Spustilo deklaráciu, v ktorej majú lekári vyjadriť súhlas s prípadnými výpoveďami zo služieb. Odborári upozorňujú na dlhotrvajúci rozpad zdravotníctva, ktorý prehĺbila pandémia COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pracuje na postupnom systematickom zlepšovaní zdravotníctva so zreteľom na pacienta aj zdravotníckeho pracovníka. 

5. novembra 2021 – Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2 511 lekárov. Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie situácie v zdravotníctve.

Pracujeme na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení, reagovalo ministerstvo zdravotníctva.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) deklaroval, že sa zaujíma o situáciu v zdravotníctve, navštevuje nemocnice a komunikuje aj so zdravotníkmi. LOZ Hegerovi vyčítalo, že si doteraz nenašiel čas na stretnutie.

Vývoj situácie sa však v roku 2022, keď lekári stále nedosiahli splnenie svojich požiadaviek, zmenil. Predsedovia LOZ pôsobiaci v nemocniciach na Slovensku 30. januára 2022 opätovne vyzvali premiéra Hegera na stretnutie. Zhodli sa na tom predtým na zasadnutí 28. januára.

Medzi účastníkmi sa otvorila diskusia o možnosti zopakovať výpovede lekárov, ako to bolo v roku 2011.

V prvých piatich mesiacoch roka 2022 spoznal premiér Eduard Heger osem návrhov lekárskych odborárov, pod ktoré sa podpísalo začiatkom februára asi 3 000 z 5 000 nemocničných lekárov. V apríli vyhlásilo LOZ štrajkovú pohotovosť.

Avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí. Ministerstvo zdravotníctva SR odmietlo obvinenia z nečinnosti v sektore a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníkov, aby zostali pri pacientoch.

Od júna do októbra sa udialo opäť niekoľko zásadných krokov. Lekári priebežne upozorňovali na osem požiadaviek a možnosť hromadných výpovedí. Asociácia nemocníc Slovenska 17. júna podporila požiadavky lekárskych odborárov.

Na Úrade vlády SR v prvej tretine augusta pokračovali rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov. Lekári avizovali, že ak počas augusta nedôjde k riešeniam zo strany vlády, začnú zbierať výpovede. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier nedostali.

Prvá otázka, na ktorej sa s vládou LOZ dohodli, bola o zrušení zdaňovania vzdelávania. V druhej polovici augusta lekári dostali od vlády návrh riešenia ich platov. Šéf LOZ Visolajský následne vyhlásil, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. 

Začiatkom septembra Minister financií Igor Matovič (OĽANO) vyhlásil, že viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku. Situácia sa začala na oboch stranách vyostrovať. Odborári avizovali, že výpovede podá minimálne 1 948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú.

Zdravý rozum a zodpovednosť by mali mať navrch nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva desaťročia trpí. Povedal to predseda vlády Heger, ktorý opätovne vyzval lekárov, aby prehodnotili zámer odísť.

Najdôležitejšie body rokovaní od októbra 2022:

3. októbra Nedosiahnutie dohody s lekárskymi odborármi je krajná možnosť. Po stretnutí s riaditeľmi štátnych nemocníc to uviedol minister zdravotníctva Lengvarský.

4. októbra  Hromadné výpovede podalo vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc, oznámili odborári. Lekári pokračovali aj v zbieraní ďalších výpovedí

5. októbra – Parlament schválil zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

6. októbra – Zvýšenie miezd zdravotníkov, ktoré schválil parlament, nerieši stabilizáciu personálu v nemocniciach. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Je podľa neho potrebné riešiť aj ostatné z ich ôsmich požiadaviek.

3. novembra – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo memorandum, ktoré chce predstaviť lekárskym odborárom. Rezort je pripravený zapracovať aj ich prípadné pripomienky.

8. novembra – Návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva obsahuje len vágne sľuby a nerieši osem požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. Vyhlásil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský s tým, že materiál vládu k ničomu nezaväzuje a nesvedčí o snahe dohodnúť sa. LOZ dostalo návrh memoranda 7. novembra.

14. novembra – Lekárski odborári zvolali protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva na 17. novembra na Námestí slobody v Bratislave.

15. novembra – Premiér Heger zvolal na Úrade vlády SR v Bratislave rokovanie so zástupcami Lekárskeho odborového združenia. Po jeho skončení deklaroval, že je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi.

16. novembra – Dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením zatiaľ nie je. Podľa šéfa lekárskych odborárov Visolajského sa ale k dohode blížia.

17. novembra – Lekári dostali dodatočnú ponuku na zvýšenie platov. Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR v Bratislave apelovali na vládu, aby riešila stav zdravotníctva. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie.

19. novembra – LOZ súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe. Vláda nesúhlasí s návrhom LOZ navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent.

21. novembra – Vláda a LOZ ani po desaťhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR nedospeli k dohode. Lekárske odborové združenie trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na riešenie situácie v zdravotníctve, kompromis naďalej ponúka v platovej otázke.

22. novembra – V siedmich bodoch smerujeme k dohode, informoval po rokovaní s Lekárskym odborovým združením premiér Heger. Dodal, že dohoda stojí na ôsmom bode týkajúcom sa platov.

23. novembra – Vláda ponúka zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra nateraz stroskotala. Pokiaľ lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, minister zdravotníctva Lengvarský navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od 1. decembra.

24. novembra – Stabilizačný príspevok nemocniciam nepomôže, vyhlásil šéf LOZ. Odborári podľa jeho slov boli presvedčení, že smerujú k dohode. Na žiadnych nových požiadavkách netrvajú.
      Ministerstvo zdravotníctva sa dohodlo s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, informoval Lengvarský.
      Vláda príde aj s návrhom atraktívnych podmienok na náborový príspevok. Premiér privítal prísľub LOZ o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov.
      Premiér požiadal predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve.
      Slovenská lekárska komora žiada vládu a LOZ, aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda.
      Predseda Národnej rady SR Kollár verí, že sa vláda s lekárskymi odborármi dohodne.
      
25. novembra – K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v nemocniciach, sa pridali ďalší. Mali tak urobiť v reakcii na zámer zaviesť stabilizačný príspevok. Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vyzvala na dohodu.

Zástupcovia SLK ponúkli na stretnutí na ministerstve zdravotníctva vláde úlohu mediátora v rokovaniach. Premiér Heger ponuku privítal. Lekárski odborári to odmietli, videli konflikt záujmov SLK, ponuku na mediátora neodmietajú. Viaceré nemocnice pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie.  

26. november – Napriek obvineniu ministra financií Igora Matoviča na Facebooku, kde uverejnil, že rokovať už s LOZ nebude a rozhodnutie ostáva na premiérovi Eduardovi Hegerovi, sa LOZ s vládou po ôsmich hodinách rokovaní dostávajú k dohode aj v poslednej, najkonfliktnejšej otázke, a to zvyšovania platov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá