AKTUÁLNE: OĽaNO už vybralo nového ministra zdravotníctva, Krajčího má nahradiť vojak a lekár

  • Minister obrany a dočasný minister zahraničných vecí naznačil, ako by mohla vyzerať nová vláda
  • Prezidentka prijme Eduarda Hegera už dnes o 16:30
Vladimír Lengvarský zuzana čaputová
TASR/Dano Veselský
  • Minister obrany a dočasný minister zahraničných vecí naznačil, ako by mohla vyzerať nová vláda
  • Prezidentka prijme Eduarda Hegera už dnes o 16:30

Novým ministrom zdravotníctva bude nominant OĽaNO, ale nebude to politik. Povedal to minister Jaroslav Naď v relácii Braňo Závodský naživo na Rádiu Expres. Marek Krajčí to podľa neho nebude, pravdepodobne teda pôjde o novú tvár v politike.

Podľa dvoch zdrojov portálu Aktuality.sk by sa novým ministrom zdravotníctva mal stať Vladimír Lengvarský. Dnes pôsobí ako riaditeľ vojenskej nemocnice v Ružomberku, kam ho dosadil minister obrany Jaroslav Naď. Je to brigádny generál a povolaním lekár.

Zároveň povedal, že za Igorom Matovičom ako za budúcim ministrom stojí a odmieta tvrdenia Petra Pellegriniho (Hlas) že rezort financií povedie daňový podvodník. V novej vláde by už nemal byť Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý sa do vlády nechce vrátiť.

Naď povedal, že existuje riziko prípadných budúcich konfliktov medzi súčasným predsedom vlády a budúcim ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a bývalým ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). „Zároveň však dúfam, že doterajšia situácia bude pre oboch veľkým ponaučením,“ povedal Naď. Dodal, že víta pokračovanie Ivana Korčoka (nom. SaS) v pozícii ministra zahraničných vecí. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nebude blokovať návrat ministrov, ktorí podali v poslednom období demisiu.

Výmena vlády nás zrejme čaká už dnes. Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) v pondelok o 16.30 h. Ten má nahradiť vo funkcii predsedu vlády Igora Matoviča. Heger získal podporu koaličných partnerov. V nedeľu (28. 3.) avizoval, že keď túto podporu bude mať, požiada o stretnutie prezidentku.

AKTUÁLNE: Matovič sa vzdáva žezla, posúva ho Hegerovi. Slovákom teatrálne odkazuje: “Nebojte sa, dobre bude“

Pri ďalších krokoch prezidentka dodrží ústavou stanovený postup týkajúci sa zloženia a vymenovania novej vlády,“ reagoval hovorca Čaputovej Martin Strižinec na otázku, či prezidentka súhlasí, aby bol Heger na čele kabinetu a či by menovala jeho vládu.

Matovič v nedeľu informoval, že sa má pre vyriešenie koaličnej krízy na poste premiéra vymeniť s ministrom financií Hegerom. Ustúpil aj od požiadaviek voči partnerom. Matovič má po novom šéfovať rezortu financií.

Hegera ako nového designovaného premiéra prijala okrem OĽANO a Sme rodina aj strana Za ľudí. Strana SaS oznámila, že Hegerovu ponuku prijíma a je pripravená vrátiť sa do vlády.

Zdroje: RádioExpres, TASR, SITA, Aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK