AKTUÁLNE: Potvrdené, Európska únia kúpi 300 miliónov vakcín proti korone

  • Európska únia plánuje vakcíny zakúpiť pre svojich 27 členských štátov
  • Informovala o tom na piatkovom vyhlásení Európska komisia
BeFunky-collage-58
Unsplash/CDC, Petra Stanová
  • Európska únia plánuje vakcíny zakúpiť pre svojich 27 členských štátov
  • Informovala o tom na piatkovom vyhlásení Európska komisia

Európska únia dosiahla dohodu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o odkúpení 300 miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19, ak budú k dispozícii. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie Európskej komisie.

Európska únia plánuje vakcíny zakúpiť pre svojich 27 členských štátov, ak budú tieto očkovacie látky uznané za bezpečné.

Kúpna zmluva s farmaceutickou spoločnosťou zahŕňa aj možnosť dodatočného nákupu ďalších 100 miliónov kusov vakcín.

Rozhodnutie Európskej únie o uzavretí dohody s firmou AstraZeneca prišlo len deň po tom, čo Európska komisia vyhlásila, že vstúpila do rozhovorov o odkúpení vakcíny so spoločnosťou Johnson & Johnson.

Bill Gates: Antivaxeri to celé obrátili. Dávam peniaze na vývoj vakcíny, no tvrdia, že na nej idem zarobiť

AstraZeneca je farmaceutická spoločnosť, ktorá sa venuje vývoju už od začiatku vypuknutia pandémie a prisľúbila dostatočné množstvo dávok pre všetky členské štáty Európskej únie, vrátane Slovenska. Podobne ako v prípade Ruska, ani tu sa ešte nevie, nakoľko bude očkovacia látka účinná. 

Švédsko-britská farmaceutická spoločnosť sa tak v prípade neúspechu vakcíny vystavuje veľkej finančnej ujme. 

zdroj: Pixabay/Katja Fuhlert

Ďalšie vakcíny sú v Izraeli a Rusku

V Izraeli začali od začiatku vypuknutia pandémie testovať prototyp vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa jej informácií dal premiér Benjamin Netanjahu izraelskému ústavu biologického výskumu (IIBR) už 1. februára pokyn, aby sa pripojil ku skúmaniu možných preparátov proti koronavírusu. 

Testy a pokusy vyvrcholili pred pár dňami, kedy štát prezentoval prvú vakcínu, ktorá je vytvorená na základe protilátok nakazených. Zaočkovať stihli troch ľudí, ktorí sa podľa informácií izreaelského denníka The Times of Izrael majú dobre. 

PREHĽAD: V septembri pôjdu deti do školy v rúškach, hromadné podujatia budú mať limit

Rusi mali vakcínu ešte skôr. Prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu. 

Účinnosť vakcíny sa snažil dokázať svojsky. Podľa portálu Business Insider ju vyskúšal rovno na vlastnej dcére. Odborníci pochybujú o tom, že boli urobené riadne testovacie procedúry, Putin však tvrdí opak. 

Obavy z vakcíny sú opodstatnené, napriek tomu, že sa dcéra po očkovaní cítila vraj dobre. Podľa vedcov totiž neprešla pokusmi 3. fázy, ktoré pozostávajú z testov tisícok ľudí a sú nevyhnutné na zaručenie bezpečnosti očkovacej látky. 

Zdroje: TASR, AstraZaneca, IIBR, The Times of Israel, Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech