AKTUÁLNE: Potvrdili až 9 nových prípadov omikronu, na Slovensku ich máme už 20

  • Na Slovensku potvrdili ďalších 9 prípadov variantu omikron
  • V súčasnosti ich evidujeme 20, reálny výskyt však môže byť vyšší
AKTUALNE
  • Na Slovensku potvrdili ďalších 9 prípadov variantu omikron
  • V súčasnosti ich evidujeme 20, reálny výskyt však môže byť vyšší

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších deviatich prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.

Aktuálne tak evidujeme celkovo dvadsať prípadov tohto variantu. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil tiež, že päť osôb z novoobjavených infikovaných nebolo zaočkovaných a štyria boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

U dvoch osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v piatich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil variant omikron. V dvoch prípadoch ešte epidemiologické vyšetrovanie nie je ukončené. 

Vo väčšine odhalených prípadov išlo o ľahký priebeh ochorenia, jeden prípad bol bezpríznakový. Tri neočkované osoby mali stredne ťažký priebeh ochorenia. Medzi príznakmi boli najmä kašeľ, slabosť, únava, bolesti kĺbov, nevoľnosť, nádcha a hnačky.

Reálny výskyt môže byť vyšší

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,” doplnil Mikas.

Ako hlavný hygienik preto obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase.

Zároveň žiadajú ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia, ako sú správne nasadený respirátor, časté a nárazové vetranie v miestnostiach, dodržiavanie dostatočných odstupov od iných ľudí a priebežné dezinfikovanie si rúk. ÚVZ tiež vyzýva občanov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie