Prezidentka Čaputová je zaočkovaná proti koronavírusu. Vôbec to nebolelo, odkazuje

  • Prezidentku spolu s ďalšími členmi vlády zaočkovali v priamom prenose
  • Nasleduje očkovanie zdravotníkov
20202712_ockovanie_covid_04749251
TASR/Jaroslav Novák
  • Prezidentku spolu s ďalšími členmi vlády zaočkovali v priamom prenose
  • Nasleduje očkovanie zdravotníkov

Prezidentka Zuzana Čaputová a niektorí ministri pôjdu vzorom a nechajú sa zaočkovať proti koronavírusu medzi prvými. Prezidentka Čaputová odkázala Slovákom, aby neverili konšpiráciám a napriek tomu, že strach je prirodzený, dá sa s ním vyrovnať čerpaním informácií z dôveryhodných zdrojov. „Vnímam obavy ľudí, pokiaľ ide o vakcináciu. Chápem ich, sú ľudské,“ povedala Čaputová.

Som tu, aby som sa dala pred kamerami zaočkovať a so mnou aj ďalší členovia vlády, aby sme tak urobili krok smerom ku dôvere vo vakcínu,“ povedala na brífingu prezidentka. Následne sa nechala zaočkovať v priamom prenose pred kamerami. 

 

Bolo to rýchle, nebolo to bolestivé. Som rada, že som to absolvovala. Ešte dostanem druhú dávku. Teším sa na tento moment, ktorý bude nádychom slobody a života, ako sme ho poznali predtým,“ povedala prezidentka Čaputová po zaočkovaní.

Podotkla tiež, že politikov, ktorí vakcináciu spochybňujú, netreba počúvať. „My ako politici zabezpečujeme vakcináciu, takže musíme ukázať, že sa nebojíme a že tomu veríme. Pokiaľ ide o ochranu pred vírusom, spochybňovanie je citlivá téma. Treba sa oprieť o vedecké poznanie. Pri problémoch s autom nepôjdem za lekárom, ale pri zdravotných výkonoch sa obrátim práve na tohto odborníka. Menej ma zaujíma názor politika z hľadiska bezpečnosti vakcíny,“ povedala.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Dnes od 10.00 prebieha očkovanie zdravotníkov a zástupcov kritickej infraštruktúry štátu v štyroch slovenských nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. Zaočkovaná bola prezidentka Zuzana Čaputová, minister Branislav Gröhling, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel a Juraj Šeliga, alebo napríklad minister práce Milan Krajniak či minister životného prostredia Ján Budaj.

Očkovanie pokračovalo podaním vakcíny zdravotníckym pracovníkom v prvej línii.

Ústavní činitelia chceli ísť príkladom

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič verí, že rok 2021 bude rokom ozdravenia a naštartovania ekonomiky. Po očkovaní sa cítil eurokomisár veľmi dobre a ubezpečil všetkých občanov Slovenska, že EK a všetky odborné špičky robili maximum preto, aby proces schvaľovania vakcíny bol absolútne dôsledný.

Všetci si uvedomujeme tú obrovskú zodpovednosť, ktorá nám bola zverená, keď sme túto vakcínu ako EK po rozhodnutí Európskej liekovej agentúry schvaľovali. Pracovali sme na tom v podstate od začiatku pandémie, keď sme investovali obrovské množstvo prostriedkov do toho, aby sa ten vývoj vakcíny skutočne rozbehol veľmi rýchlo, čo nám umožnilo zadovážiť si aj predkupné právo. Dnes máme skutočne dostatok vakcín pre každého jedného občana SR a Európskej únie (EÚ) a som presvedčený, že dokážeme pomôcť aj krajinám v našom okolí, či už na Balkáne alebo vo východnej Európe,“ skonštatoval po očkovaní Šefčovič. Spomenul aj to, že vďaka EÚ mali členské krajiny lepšiu vyjednávaciu pozíciu s farmaceutickými spoločnosťami.

👉V našej nemocnici sa dnes nechal zaočkovať aj jeden z najznámejších Košičanov, bývalý prezident Slovenskej republiky,…

Posted by Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice on Sunday, December 27, 2020

Fico vytĺka politické body aj na spochybňovaní vakcíny, tvrdí Šeliga

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa po vakcinácii tiež cítil dobre a vyzval všetkých ľudí, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. To, že sa dali ako prvý zaočkovať politici, je podľa Šeligu snaha ísť príkladom, a nie je to gesto nadradenosti. „Ja som včera zachytil vyjadrenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý sa silou mocou snaží, keďže sa mu nie veľmi dobre politicky darí, vytĺkať politicky kapitál zo všetkého. Takto ohrozuje aj ľudí. Každý, kto chce, si nájde relevantné informácie o vakcíne a vie sa dočítať, akým spôsobom bola vyvíjaná a na základe čoho funguje. Môže si to overiť a slobodne sa rozhodnúť. Mňa mrzí, ak nejakí politici, tým myslím aj Petra Pellegriniho (Hlas-SD), len kvôli prieskumom verejnej mienky a vytĺkaniu politického kapitálu zahadzujú štátnickosť a zdravý rozum do koša,“ uzavrel Šeliga.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech