Prezidentka vyhlási „Ficovo“ referendum. Vieme, kedy sa bude konať

  • Prezidentka referendum vyhlási
  • V referende bude len jedna otázka
Prezidetka SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia k referendu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia k referendu, TASR/Jaroslav Novák
  • Prezidentka referendum vyhlási
  • V referende bude len jedna otázka

Dnes sa prezidentka vyjadrila a oznámila svoj ďalší postup v súvislosti s referendom. 

Chcela by som vás informovať ohľadom vypísania referenda. Na základe petície občanov a na základe nálezu Ústavného súdu SR vydám zajtra rozhodnutie o vyhlásení referenda. Nález ústavného súdu bude dnes o polnoci zverejnený v zbierke zákonov,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová na brífingu.

Ako deň konania referenda prezidentka určila sobotu 21. januára 2023, zároveň určila lehotu na vybratie okrskov, v ktorých sa referendum bude konať, a to do 10. januára 2023.

Občania budú hlasovať o druhej otázke v referende, ktorej skrátené znenie je: „Súhlasíte s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR?“ Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR.

Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s ústavou. Otázka preto v referende nebude. 

„V tomto bode chcem zdôrazniť, že posúdenie ústavnosti referendových otázok je zverené výlučne ústavnému súdu a nie nám politikom. Rozhodla o tom jediná inštitúcia na to určená a to je pre mňa, a dúfam, že aj pre ostatných, záväzné a hodné rešpektu,“ uviedla prezidentka SR.

„Termín konania referenda som určila s ohľadom na novú právnu úpravu, ktorá zaviedla možnosť požiadať o hlasovanie poštou zo zahraničia. Voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, a voliči, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v čase referenda sa budú zdržiavať mimo jej územia, môžu požiadať písomne alebo elektronicky o hlasovanie poštou, a to ministerstvo vnútra, resp. obec trvalého pobytu, žiadosťou doručenou týmto orgánom,“ hovorí prezidentka k voličom, ktorí budú v čase konania referenda v zahraničí.

„Toto referendum vnímam ako súčasť rok a pol prebiehajúcej kampane jednej politickej strany, preto nebudem vyzývať občanov k účasti, nebudem ich ani od účasti odrádzať,“ doplnila hlava štátu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 12. septembra oznámila, že v auguste obdržala petičné hárky ohľadom vyhlásenia referenda o skrátení volebného obdobia. Na petičných hárkoch bolo 281 960 podpisov, čo znamená, že minimálny počet podpisov bol splnený.

„Referendum bude, referendum vypíšem,“ uviedla ešte v septembri prezidentka s tým, že referendum bude mať jednu otázku.

Prezidentka k dnešnému útoku na strednej škole

Prezidentka SR sa vyjadrila aj k dnešnému útoku na strednej škole. „Radikalizáciu vidíme už nielen v tej verbálnej rovine, ale po posledných útokoch, žiaľ, aj v tej fyzickej rovine. Slovensko veľmi potrebuje upokojiť situáciu, ale nielen slovami, ale aj skutkami. Čo sa týka dnešného incidentu v Novákoch, nateraz mám málo informácií, avšak považujem za kľúčové to, že obete sú mimo ohrozenia života,” dodala Zuzana Čaputová.

Útok tínedžera sekerou na strednej škole v Novákoch

Dnes došlo na strednej odbornej škole v Novákoch k nešťastiu. Začiatok vyučovania narušil tínedžer, ktorý v škole vytiahol na spolužiakov sekeru. Podľa dostupných informácií, ktoré poskytli TV JOJ, sekol do čela jedno dievča. Okrem toho mal zraniť aj ďalšieho chlapca. Potom zo školy utiekol. Policajti po ňom pátrali a nasadili aj psovodov. Chlapca nakoniec chytili iba 500 metrov od školy v neďalekom poli.

SaS nebude voličov k referendu vyzývať

Opozičná SaS rešpektuje rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vypísať referendum s jednou otázkou, či občania súhlasia s tým, že predčasné voľby je možné uskutočniť referendom alebo rozhodnutím parlamentu a po zmene ústavy. Stanovisko TASR poslal hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Našich voličov však nebudeme vyzývať, aby sa referenda zúčastnili. Považujeme ho pri tejto otázke za zbytočné plytvanie verejných zdrojov, pričom by mala celé náklady preplatiť strana Smer-SD,“ skonštatovala SaS.

Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Termín plebiscitu oznámila vo štvrtok prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vyzývať občanov na účasť v referende nebude, ani ich nemieni od účasti odrádzať.

OĽaNo berie toto rozhodnutie na vedomie

Koaličné hnutie OĽANO berie na vedomie rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vypísať referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie. V stanovisku to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

„Samotné Ficove referendum považujeme za zbytočné mrhanie peniazmi všetkých daňových poplatníkov. Čo je horšie, deje sa tak v ťažkých časoch celosvetovej energetickej krízy a zdražovania. Nejde o nič iné ako o zúfalý pokus bývalého premiéra o návrat k moci a zabezpečenie si beztrestnosti,“ doplnil Šipoš.

Hlas-SD je sklamaná, že prezidentka nebude vyzývať občanov k referendu

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje vyhlásenie termínu referenda o možnosti skrátiť volebné obdobie prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Opätovne však poslancov Národnej rady vyzýva, aby zmenu ústavy schválili v parlamente a „neprenášali svoju zodpovednosť v tejto mimoriadne dôležitej otázke na slovenských občanov,“ uviedla strana v stanovisku.

Hlas-SD verí, že vyhlásenie referenda sa nestane zámienkou pre poslancov NR SR, aby opäť odsunuli na neskôr rokovanie o zmene ústavy. „Stále platí, že umožnenie konania predčasných volieb, či už prostredníctvom parlamentu alebo ďalšieho referenda, je povinnosťou a verejným prísľubom Igora Matoviča, Richarda Sulíka i Borisa Kollára,“ doplnil Hlas-SD.

Strana je sklamaná z vyjadrenia prezidentky, že nebude vyzývať občanov na účasť v referende. „Je to ďalšie zneváženie priamej demokracie a možnosti občanov SR aktívne zasahovať do správy vecí verejných,“ skonštatoval Hlas-SD. Ide podľa neho o pokračovanie nezdravého trendu, keď predovšetkým politici vládnej koalície nerešpektujú občana ako jediného nositeľa moci v SR. „Zodpovedný politik sa nesmie báť nechať ľuďom vystaviť zrkadlo svojej práce či už vo voľbách alebo v referende,“ doplnila strana.

Zdroje: Brífing, Facebook/Zuzana Čaputová, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá