AKTUÁLNE: Psy ani mačky sa aktívne nepodieľajú na prenose vírusu na človeka

  • Biologickými prenášačmi vírusu Sars-CoV-2 nie sú ani kliešte, ani komáre
  • Aj pri bežnom kontakte s mačkami a psami však treba dodržiavať hygienické opatrenia
  • Vírus je schopný prežiť niekoľko hodín na rôznych materiáloch, preto sa predpokladá, že rovnaký pasívny prenos je teoreticky možný aj povrchom zvieraťa
Belalalaz názvu
shutterstock
  • Biologickými prenášačmi vírusu Sars-CoV-2 nie sú ani kliešte, ani komáre
  • Aj pri bežnom kontakte s mačkami a psami však treba dodržiavať hygienické opatrenia
  • Vírus je schopný prežiť niekoľko hodín na rôznych materiáloch, preto sa predpokladá, že rovnaký pasívny prenos je teoreticky možný aj povrchom zvieraťa

Psy ani mačky sa aktívne nepodieľajú na prenose vírusu Sars-CoV-2, nakoľko jednotlivé druhy koronavírusov sú hostiteľsky špecifické. O praktických skúsenostiach pracovníkov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a doteraz publikovaných údajoch informovala hovorkyňa UVLF v Košiciach Zuzana Bobríková.

„Sú preukázané prípady, že niektoré druhy koronavírusov, ktoré spôsobujú vážny respiračný syndróm ľudí ako SARS a MERS, sa do ľudskej populácie rozšírili od určitých druhov zvierat ako sú napríklad cibetky, netopiere, ťavy, svine, najnovšie sa pri Sars-CoV-2 predpokladá, že ide o luskona krátkochvostého,“vysvetľuje prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium a profesor v odbore mikrobiológia Juraj Pistl.

„Následne sa ale šíria už len v ľudskej populácii. Ide teda o prerazenie medzidruhovej bariéry, na čo je potrebný celý rad rôznych situácií ako na strane zvierat, tak aj na strane vírusu,“ doplnil.

zdroj: unsplash

Aj pri bežnom kontakte s mačkami a psami však treba dodržiavať hygienické opatrenia, aby sa zabránilo prípadnému pasívnemu prenosu, podobne ako je to pri kontaminácii materiálu infikovaným človekom. Vírus sa totiž môže prenášať v srsti zvieraťa, ktoré prišlo do kontaktu s chorou osobou.

Vírus je schopný prežiť niekoľko hodín na rôznych materiáloch, preto sa predpokladá, že rovnaký pasívny prenos je teoreticky možný aj povrchom zvieraťa, ktorým komunikuje s vonkajším prostredím. Toto by však v našich súčasných podmienkach bolo možné považovať za veľmi zriedkavú situáciu, podobne ako sú topánky či odev človeka. Aj pri starostlivosti o psy a mačky je samozrejmosťou dodržiavanie hygienických opatrení, nosenie rúška a rukavíc.

kampan zadarmo od startitup

Treba sa vyhýbať ostatným majiteľom psov pri venčení a tiež kontaktu zvierat medzi sebou. Skutočnosť, že psy neprenášajú Sars-CoV-2 vírus na človeka, potvrdzuje aj správa, že vo Veľkej Británii cvičia psov na rozpoznanie ľudí infikovaných koronavírusom a to aj bezpríznakových prípadov.

Ďalšou dobrou správou je, že kliešte ani komáre nie sú biologickými prenášačmi Sars-CoV-2 vírusu. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie je známe, že by sa vírus v tele kliešťov či komárov aj replikoval, ako je to napríklad pri víruse kliešťovej encefalitídy prenášanom kliešťami alebo pri víruse západonílskej horúčky prenášanom komármi.

„Prípadmi vírusu kliešťovej encefalitídy či západonílskej horúčky sa pracoviská Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach zaoberajú na vedeckej báze. Na prenos vírusov krv sajúcim hmyzom je nevyhnutná ich schopnosť replikovať sa v ich bunkách, čo u koronavírusov nebolo preukázané,“ dodáva Pistl.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech