AKTUÁLNE: Registrácia na očkovanie treťou dávkou je spustená. Kto ju dostane a kto bude prvý

  • Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné
  • Určené je pre pacientov s oslabenou imunitou
Ilustračný obrázok
tasr/AP Photo/Lisa Leutner ,TASR - Ján Krošlák
  • Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné
  • Určené je pre pacientov s oslabenou imunitou

Ministerstvo zdravotníctva počas dnešného dňa sprístupnilo možnosť registrovať sa na podanie tretej dávky vakcíny.

Na základe diagnóz

Spraviť tak môžu osoby, ktorým príde informačná SMS správa.

SMS správy bude oddnes posielať Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní. Informačné SMS budú odoslané pacientom jednotlivo, na základe ich diagnóz.

Ako prví majú dostať tretiu dávku osoby s poruchami imunity, uvádza rezort zdravotníctva vo vyhláške, ktorá dnes nadobudla platnosť. Očkovať sa bude vakcínami Moderna a Pfizer a to aj v prípade, že tvojou prvou dávkou bola AstraZeneca. Ľudia očkovaní jednodávkovou vakcínou by mali dostať druhú dávku, ktorá bude tiež z rodiny mRNA vakcín.

Rovnako, ako v prípade predchádzajúcich dvoch dávok, aj očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné.

Aj s výmenným lístkom od lekára

Tretiu dávku vakcíny však môžeš dostať aj bez registrácie, ak sa v očkovacom centre preukážeš výmenným lístkom od lekára, s informáciou, že si liečený na niektorú z diagnóz. Tretia dávka je totiž určená primárne ľuďom, ktorých imunitný systém nie je dosť silný aby si vytvoril dostatok protilátok po dvoch dávkach.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová pre TASR spresnila, že „nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny“.

Klienti ZSS aj zdravotníci

 V stredu sa spúšťa aj očkovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Proces očkovania zdravotníkov je v réžii samotných nemocníc, pričom ambulantní lekári sa budú môcť dať zaočkovať po dohode s konkrétnou nemocnicou. Očkovanie klientov ZSS bude prebiehať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov, informuje SITA.

Rezort práce zhromažďuje požiadavky jednotlivých zariadení, ktoré následne posiela Ministerstvu zdravotníctva SR. Po preverení údajov sú zoznamy posielané na jednotlivé samosprávne kraje, ktoré koordinujú výjazdové očkovanie vo svojich regiónoch. „Očkovanie zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb tretími dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je možné najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. Nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny,” upresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

Zdroje: nczisk.sk, teraz.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech