Ruské rakety zasiahli ukrajinské nákupné centrum plné ľudí

  • Vo vnútri nákupného centra bolo najmenej tisíc ľudí
  • Okupantov hnevá snaha ľudí žiť normálny život, hovorí Zelenskyj
ukrajina
Reprofoto/Twitter/Typical Belgorodian Resistance
  • Vo vnútri nákupného centra bolo najmenej tisíc ľudí
  • Okupantov hnevá snaha ľudí žiť normálny život, hovorí Zelenskyj

Ruské rakety v pondelok zasiahli zaplnené nákupné centrum v Kremenčuku v Poltavskej oblasti na Ukrajine. Podľa vyhlásenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na sociálnej sieti Telegram sa v budove nachádzalo viac než tisíc civilistov, informuje TASR.

Obchodné centrum je podľa Zelenského v plameňoch, „počet obetí si nemožno ani predstaviť“.

Najmenej 10 obetí

Agentúra SITA píše, že po raketovom útoku na nákupné centrum v stredoukrajinskom meste Kremenčuk je najmenej 10 mŕtvych a prinajmenšom 40 zranených. Povedal to šéf samosprávy v Poltavskej oblasti Dmytro Lunin, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC. Lunin útok nazval vojnovým zločinom.

Raketa zasiahla centrum okolo 15:50 miestneho času a odvtedy tam zúri požiar. Podľa odhadov sa tam v tom čase nachádzalo zhruba tisíc civilistov. Očakáva sa, že počet mŕtvych aj zranených bude stúpať.

Ako pokračoval Zelenskyj, nákupné centrum nepredstavovalo pre ruskú armádu žiadne nebezpečenstvo a nemalo ani strategický vojenský význam. Je preto presvedčený, že „okupantov hnevá snaha ľudí žiť normálny život“.

Agentúra Reuters cituje starostu mesta Vitalija Meleckého, podľa ktorého si útok vyžiadal mŕtvych a zranených, ich počet však neuviedol.

V Kremenčuku sa nachádza najväčšia ropná rafinéria na Ukrajine.

Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko neskôr na Telegrame potvrdil úmrtie dvoch osôb. Podľa neho je zatiaľ potvrdených približne 20 zranených, z toho deviati majú ťažké zranenia. „Záchranná operácia pokračuje,“ uviedol.

Náčelník Poltavskej oblastnej vojenskej správy Dmytro Lunin útok odsúdil ako vojnový zločin a zločin proti ľudskosti.

„Je to otvorený a cynický akt teroru voči civilnému obyvateľstvu. Rusko – teroristický štát,“ napísal Lunin taktiež na Telegrame. 

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá