Rusko podniklo doposiaľ najväčší dronový útok na Kyjev

  • Útok zabil 41-ročného muža a zranil jednu ženu
  • Kyjevská protivzdušná obrana podľa Klička zostrelila viac ako 20 dronov
Na snímke je Vladimir Putin.
TASR/AP, Pavel Bednyakov
  • Útok zabil 41-ročného muža a zranil jednu ženu
  • Kyjevská protivzdušná obrana podľa Klička zostrelila viac ako 20 dronov

Pri ruskom útoku dronmi na Kyjev zomrel v nedeľu jeden civilista. Informovala o tom agentúra AFP odvolávajúca sa na starostu ukrajinskej metropoly Vitalija Klička, podľa ktorého bol útok rozsiahly.

Najmasívnejší nočný útok na mesto

Starosta na platforme Telegram uviedol, že útok zabil 41-ročného muža a zranil jednu ženu. Kyjevská protivzdušná obrana podľa neho zostrelila viac ako 20 dronov, ktoré smerovali na mesto.

Kličko informoval o najmasívnejšom nočnom útoku na mesto od začiatku vojny. Prebiehal v niekoľkých vlnách, pričom nálet trval viac ako päť hodín.

Skoro ráno v nedeľu spustili letecké poplachy v 12 regiónoch Ukrajiny, od Volynskej oblasti na severozápade po Dnepropetrovskú na juhovýchode. Neskôr poplachy ukončili.

Okrem Kyjeva napríklad v meste Žytomyr hlásili výbuchy. Rusko v posledných týždňoch zintenzívnilo svoje útoky na Kyjev v snahe oslabiť obranu hlavného mesta, píše SITA. Vo svojich útokoch na Ukrajinu používa takzvané kamikadze drony, rôzne balistické rakety a strely s plochou dráhou letu.

Útoky sa odohrávajú pred očakávanou ukrajinskou protiofenzívou.

AFP v tejto súvislosti poznamenala, že ruské sily sa počas mája zameriavali na Kyjev. Šéf vojenskej administratívy mesta Serhij Popko v piatok uviedol, že v priebehu mesiaca Kyjev čelil trinástim útokom.

Ukrajina uvalila sankcie na 220 zbrojárskych spoločností napojených na Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil sankcie proti 220 zväčša zbrojárskym spoločnostiam a 51 jednotlivcom, ktorí sú spájaní s ruskými „podnikmi slúžiacimi vojne“. Informoval o tom vo večernom videoprenose z Kyjeva. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Podľa Zelenského nie všetky z týchto spoločností pôsobia v Rusku. Cieľom sankcií je na nich vyvinúť medzinárodný tlak.

Prezident sa zároveň poďakoval Nemecku, Fínsku, Kanade a Islandu za nové dodávky zbraní pre Ukrajinu. Ako dodal, ich podpora pomôže posilniť ukrajinskú protivzdušnú obranu a celkovú obranyschopnosť Ukrajiny.

Ďalej sa poďakoval aj Japonsku, ktoré tento týždeň uvalilo na Rusko ďalšie sankcie.

Ruský veľvyslanec varoval pred eskaláciou vojny pre dodávky zbraní

Ruský veľvyslanec v Británii Andrej Kelin varoval pred eskaláciou vojny na Ukrajine v spojitosti s tým, že Londýn a ďalšie krajiny Západu vyčleňujú ďalšie zbrane na pomoc Kyjevu. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Kelin v rozhovore pre britskú stanicu BBC uviedol, že kroky krajín NATO, a to najmä Spojeného kráľovstva, riskujú predĺženie a „nový rozmer“ vojny.

Rusko má podľa veľvyslanca k dispozícii „obrovské zdroje“ a napriek tomu, že vojna na Ukrajine trvá už viac ako rok, jeho krajina v nej ešte nezačala konať s plnou vážnosťou.

„Skôr či neskôr, samozrejme, môže táto eskalácia nabrať nový rozmer, ktorý nepotrebujeme a nechceme. Mier môžeme dosiahnuť zajtra,“ poznamenal Kelin.

Na otázku ohľadom množiacich sa dôkazov o vojnových zločinov Ruska Kelin odpovedal, že týchto zločinov sa dopúšťa Ukrajina. Zároveň dodal, že Organizácia Spojených národov (OSN) nemá právomoc takéto zločiny vyšetrovať.

Zdroje: TASR, Twitter/Nexta, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá