Rusi nevedia dňa ani hodiny. Protiofenzíva je na spadnutie, Ukrajina hovorí o historickej príležitosti

  • Ukrajinský tajomník Oleksiv Danilov uviedol, že Ukrajina je pripravená na protiofenzívu
  • Začať sa môže aj zajtra
  • Neobáva sa ani jadrových zbraní
ukrajinskí vojaci
Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut, TASR/AP/Libkos
  • Ukrajinský tajomník Oleksiv Danilov uviedol, že Ukrajina je pripravená na protiofenzívu
  • Začať sa môže aj zajtra
  • Neobáva sa ani jadrových zbraní

Oleksij Danilov, tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, uviedol, že Ukrajina je pripravená na začiatok svojej dlho plánovanej protiofenzívy. Prezradil to v rozhovore s britským vysielateľom pre stanicu BBC.

Pokojne aj zajtra

Danilov povedal, že útok na prevzatie územia okupovaného ruskými silami sa môže začať kedykoľvek, „dnes, pozajtra alebo o týždeň“. Ozbrojené sily začnú útok, keď velitelia vypočítajú, že „v danom bode vojny môžeme mať najlepší výsledok“, skonštatoval.

Ukrajinská armáda je podľa Danilova vždy pripravená.

„Rovnako, ako sme boli kedykoľvek pripravení brániť našu krajinu. A nie je to otázka času. Musíme pochopiť, že túto historickú príležitosť pre našu krajinu, ktorú sme dostali od Boha, nemôžeme stratiť, aby sme sa mohli skutočne stať nezávislou, veľkou európskou krajinou,“ vyjadril sa s tým, že Kyjev vie, že je to dôležitá úloha a „nemá právo urobiť chybu“.

Danilov odmietol náznaky, že by sa protiofenzíva už začala, pričom povedal, že „zbúranie ruských riadiacich centier a ruského vojenského vybavenia“ je úlohou ukrajinských ozbrojených síl od 24. februára minulého roku, keď ruský vodca Vladimir Putin spustil inváziu. „Počas tejto vojny nemáme voľno,“ dodal.

Blížiaci sa termín ukrajinskej protiofenzívy naznačuje aj video na sociálnej sieti Twitter, ktoré uverejnil vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj. Na videu sú vyobrazení vojaci a tanky Leopard 2, ktoré Ukrajine dodal Západ. „Je čas si zobrať naspäť to, čo je naše,“ napísal generál.

Tajomník bezpečnostnej rady v rozhovore taktiež bránil rozhodnutie ukrajinských síl bojovať dlhé mesiace v Bachmute na východe Ukrajiny, kde prišli o život mnohí vojaci.

„Bachmut je naša zem, naše územie a musíme ho brániť. Ak začneme opúšťať každú obec, to by nás mohlo dostať k západnej hranici, ako Putin chcel od prvého dňa vojny,“ povedal. Ako dodal, „ovládame len malú časť mesta a priznávame sa k tomu. Ale musíte mať na pamäti, že Bachmut zohral v tejto vojne veľkú úlohu“.

Otázka wagnerovcov

Danilov zároveň potvrdil, že ruskí žoldnieri z Wagnerovej skupiny sa sťahujú z Bachmutu, ale zoskupujú sa na ďalších troch miestach.

Neznamená to, že s nami prestanú bojovať,“ poznamenal. Tajomník je podľa svojich slov „absolútne pokojný“ z toho, že Rusko začalo s umiestňovaním jadrových zbraní v Bielorusku. „Pre nás to nie sú novinky,“ uzavrel.

Preskupovanie wagnerovcov očakáva aj britská vojenská rozviedka. Briti očakávajú, že Rusko pravdepodobne využije žoldnierov na ďalšie útočné vojenské operácie v regióne Donbas.

Prigožin vo videu
zdroj: TASR/AP, Prigozhin Press Service

Britské ministerstvo obrany vyhlásilo, že podľa slov šéfa wagnerovcov Jevgenija Prigožina sa jeho jednotky začali sťahovať zo svojich pozícií v okolí Bachmutu a budú nahradené príslušníkmi regulárnej ruskej armády. Stiahnutie wagnerovcov z pozícií na predmestí Bachmutu potvrdil aj Kyjev.

„Napriek Prigožinovým nezhodám s ruským ministerstvom obrany budú wagnerovskí žoldnieri pravdepodobne využití na ďalšie ofenzívne operácie v Donbase,“ napísal britský rezort obrany.

Podľa slov Prigožina prišli wagnerovci v mesiace trvajúcich ťažkých bojoch o Bachmut o približne 20 000 svojich bojovníkov.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá