Šéfa Penty Jaroslava Haščáka zatkla polícia za pranie špinavých peňazí a korupciu

  • Razia v sídle finančnej skupiny Penta
  • Zadržali jedného z najväčších oligarchov na Slovensku, Jaroslava Haščáka
Haščák, Penta
TASR/Jakub Kotian
  • Razia v sídle finančnej skupiny Penta
  • Zadržali jedného z najväčších oligarchov na Slovensku, Jaroslava Haščáka

V sídle finančnej skupiny Penta zasahuje polícia. Informujú o tom Aktuality.sk. Šéfa skupiny Jaroslava Haščáka polícia zadržala a obvinila z korupcie a prania špinavých peňazí. Spolu s ním vyšetrovateľ obvinil aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu, ktorá v minulosti tiež pracovala pre tajnú službu.

Denník N dopĺňa, že desiatky policajtov zasahujú na šiestom a siedmom poschodí budovy Digital Park v Bratislave, kde sídlia partneri Penty, vrátane Haščáka. Hovorca Penty zatiaľ nemá bližšie informácie.

Desiatky ozbrojených policajtov

Ako ďalej uvádza Denník N, do budovy vošli desiatky policajtov so samopalmi.

Podľa denníka prebieha zásah policajtov konkrétne na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlia partneri Penty, vrátane šéfa Jaroslava Haščáka. „Nemám k tomu zatiaľ žiadne informácie. Som v Prahe, nemám k tomu zatiaľ žiadne info,“ povedal denníku hovorca Penty Martin Danko.

Haščák, Penta
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Podľa portálu Aktuality.sk bol Haščák predvolaný na výsluch do budovy policajného prezídia na Račianskej ulici. „Vyšetrovateľ ho zadržal a obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti,” napísal portál.

Slovenský miliardár Haščák jazdí na luxuse za státisíce. Auto patrí medzi špičku a konkuruje Bentley

Na zásah sa čakalo 9 rokov

Dôvodom je podľa Denníka N obvinenie, že s ním bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš uzavrel zmluvu na fiktívne poradenské služby za 200-tisíc eur. V skutočnosti však podľa polície išlo o odmenu za predaj nahrávky Gorila.

Zásah proti Haščákovi prišiel 9 rokov po tom, čo sa na verejnosti objavil spis Gorila.

Cez biznis s textilom po najsilnejšiu finančnú skupinu Penta. Kto je Jaroslav Haščák, jeden z najbohatších ľudí sveta?

Minister vnútra nemá bližšie info

Nemám žiadne bližšie informácie. Len mi dali vedieť, bol som na ústrednom krízovom štábe a viem, že prebiehajú úkony, treba to rešpektovať,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec k zadržaniu šéfa Penty Jaroslava Haščáka na dnešnej tlačovke.

Nemám ani info, o ktorú kauzu sa jedná. Preto sa nebudem vyjadrovať, prebieha vyšetrovanie,“ dodal.

Odmietol však, že by za činnosťou polície bola politická objednávka.

Akcia v priestoroch Penty a zadržanie jej predstaviteľa Jaroslava H. súvisí podľa doteraz medializovaných informácií s kauzou Gorila. Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín.

Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter H. Od roku 2012 na prípade pracuje špeciálny vyšetrovací tím.

Dôvera s raziou nechce mať nič spoločné

Poisťovňa Dôvera, ktorú vlastní Penta, sa rovnako nachádza na spomínanej lokalite. Riaditeľ tvrdí, že nemá žiadne informácie o zásahu polície v budove.

Neboli sme pri zásahu polície. Z medializovaných informácií vyplýva, že zásah sa netýka činnosti zdravotnej poisťovne Dôvera,“ reagoval hovorca pre Denník N

S Haščákom sa spája šedá zóna biznisu a politky

Gorila, Marian K., obchody so štátom a šedá zóna biznisu a politiky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spájajú s postavou zadržaného finančníka Jaroslava H. Ako ďalej napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, je podľa nej dnes aj napriek zložitej a neľahkej dobe možné vidieť, že ak má polícia rozviazané ruky, koná aj voči doteraz nedotknuteľným osobám.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v súvislosti so zadržaním a obvineniami voči predstaviteľovi skupiny Penta napísal, že tlaky rôznych skupín, aby súčasná vládna koalícia skončila, budú po dnešku opäť o niečo silnejšie. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v tejto súvislosti zdôraznil, že štát je vždy silnejší než akokoľvek silný oligarcha, mafián alebo finančná skupina. „Ak chce,” skonštatoval. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) doplnil, že mafia je len tak silná, ako slabý je štát.

haščák
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. dnes podľa medializovaných informácií zadržali v rámci výsluchu na policajnom prezídiu v Bratislave. Policajti voči nemu následne vzniesli obvinenia pre korupciu a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Dôvodom by mala byť kauza Gorila. Polícia momentálne vykonáva prehliadky priestorov spoločnosti Penta v bratislavskom Digital Parku.

Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H. Od roku 2012 na prípade pracuje špeciálny vyšetrovací tím.

Penta: Zásah polície bol neprimeraný

Zásah polície v priestoroch finančnej skupiny Penta a obvinenie jej spolumajiteľa Jaroslava H. sú neprimerané a neopodstatnené. Uviedol to hovorca finančnej skupiny Martin Danko. Jaroslav H. sa v utorok podľa hovorcu zúčastnil na plánovanom výsluchu. Mal sa týkať „starého podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila“.

Šéfovi Penty bolo po výsluchu vznesené obvinenie. „V tejto záležitosti, ako aj počas viac ako ôsmich rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy Gorila poskytoval Jaroslav H. vždy plnú súčinnosť,“ tvrdí Danko.

Jaroslav H. tiež odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. „Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu,“ povedal Danko.

Šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. mal podľa medializovaných informácií obviniť policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali v utorok ozbrojení policajti. Polícia zásah nekomentuje, odkázala na Úrad špeciálnej prokuratúry.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: Aktuality.sk, DenníkN, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá