Pandemická situácia sa zhoršuje. Čaká nás niekoľko zmien, priprav sa

  • Vysvetlili, prečo nebude hlavné mesto zelené
  • Pacienti majú chodiť k lekárom, len ak to je nevyhnutné
pandemia, koronavirus
  • Vysvetlili, prečo nebude hlavné mesto zelené
  • Pacienti majú chodiť k lekárom, len ak to je nevyhnutné

Bratislava nebude zelená. Aj napriek tomu, že vďaka vysokej zaočkovanosti získala dvoch „žolíkov“, ostáva oranžová. Toto rozhodnutie obhajujú tvrdením, že by došlo len k dočasnému zlepšeniu a je pravdepodobné, že farba by sa budúci týždeň opäť zhoršila. Zároveň tvrdia, že práve Bratislava je mestom, v ktorom trávia čas ľudia aj z iných okresov.

Takmer polovica všetkých pacientov je na východe, v Košickom a Prešovskom kraji. Práve v týchto oblastiach je zároveň najnižšia zaočkovanosť.

Ľudí tiež vyzývajú k tomu, aby nechodili k lekárom, ak to nie je nevyhnutné. Na doktorov sa majú obrátiť telefonicky, alebo mailom, prostredníctvom ktorých pacientom pomôžu. Garantujú rýchlu odpoveď vo vážnych prípadoch.

Aj napriek veľkej pandemickej únave ľudí prosia, aby dodržiavali opatrenia, ktoré majú situácii napomôcť a šli sa dať zaočkovať, pretože to pomôže najviac: „Vidíme to v tých nemocniciach, že väčšina ľudí v nich je nezaočkovaných.“

Tretia dávka vakcíny

Očkovanie treťou dávkou je v „najvyššej fáze spustenia“, malo by sa tak stať v najbližších dňoch. Ak by si chcel posilňujúcu dávku vakcíny aj ty, pretože máš z nejakého dôvodu zníženú imunitu, dostať by si sa k nej mal celkom rýchlo.

Berú do úvahy aj to, že najohrozenejšie skupiny nemusia byť len medzi tými najstaršími. Ak dostaneš odporúčanie od špecialistu, napríklad svojho obvodného lekára, preočkujú aj teba. S daným potvrdením stačí prísť do očkovacieho centra, kde sa už postarajú o zvyšok.

Doma urobené testy vyhoď do koša

Antigénové testy, ktoré si robíš doma, môžeš vyhadzovať priamo do komunálneho odpadu. Predstavujú podobné riziko, ako vreckovky, ktoré použil nakazený.

Rizikom pre spoločnosť sa stávajú len v obrovských množstvách, ktoré sú denne bežne vyhodené napríklad v nemocniciach. Vtedy ide o biologický odpad, ktorý sa musí spracovávať inak.

Žiaci v triedach bez rúšok

Už teraz máme informácie, že niektoré triedy fungujú bez rúšok,“ rozhodli sa toto nariadenie teda zrušiť celoplošne. Dodržiavanie nosenia rúšok najmä pri malých deťoch bolo veľmi problémové. Ak sa vírus v triede objaví, idú do karantény všetci spolužiaci, bez ohľadu na nosenie rúšok.

Nosenie rúšok stále silno odporúčajú a zároveň tvrdia, že rodičia sa môžu samostatne dohodnúť na tom, aby mali ich deti počas vyučovania naďalej prekryté dýchacie cesty. Na chodbách či v jedálni bude rúško stále povinné.

Zrušenie nariadenia platí len pre základné školy, bez rúšok by mali fungovať už budúci týždeň. Staršie deti majú podľa ich slov omnoho širšie kontakty, pri ktorých dochádza k väčšej pravdepodobnosti nákazy. Deti zároveň zvládajú ochorenie koronavírusom lepšie.

Článok aktualizujeme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie