Aktuálne: Školáci musia dva týždne vydržať s prísnymi opatreniami, školy dostanú semafor

  • Školy dostanú manuál, čo majú robiť v prípade výskytu prípadu koronavírusu na škole
  • Prvé dva týždne budú platiť prísnejšie opatrenia
koronavírus,covid-19
TASR/Lukáš Grinaj
  • Školy dostanú manuál, čo majú robiť v prípade výskytu prípadu koronavírusu na škole
  • Prvé dva týždne budú platiť prísnejšie opatrenia

Prvé dva týždne budú žiaci a študenti nosiť rúška, nebudú chodiť do telocvične a musia dodržiavať rozostupy. Informoval o tom na tlačovej besede minister školstva Branislav Gröhling.

Neuvažujeme nad plošným zatvorením škôl, školský rok začne riadne druhého septembra. Treba pamätať, že koronavírus tu stále je a nesmieme ho ignorovať, musíme sa s ním naučiť fungovať,“ povedal na tlačovej besede minister školstva.

Dva týždne opatrení

Žiaci, študenti aj zamestnanci musia dodržiavať prísne opatrenia, školy teda dostanú príspevok od štátu na tento účel. Každá škola dostane 600 až 3 000 eur na nákup ochranných prostriedkov. Výška príspevku závisí od počtu žiakov.

Prvé dva týždne budú musieť deti nosiť rúška. „Deti sa vracajú z prázdnin a dovoleniek, preto všetky tie rúška a zatvorené telocvične. Dva týždne je dostačujúca doba na určenie, ktorú fázu semaforu bude škola uplatňovať,“ hovorí odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová, ktorá manuál vypracovala.

Deti v materských školách nemusia mať rúška, no ministerstvo ich nosenie odporúča. Žiaci prvého stupňa základnej školy majú rúško odporúčané, aj keď nepovinné. Žiaci a študenti druhého stupňa základnej školy, strednej školy a vysokej školy budú mať rúška povinné.

Do 20. septembra nebude telesná výchova v telocvični, ale vonku. Rodičia pri prvom príchode do školy musia odovzdať vyplnený dotazník o zdravotnom stave dieťaťa.

Toto bude platiť do 15. septembra 2020.

Semafor pre školy

Následne majú školy postupovať podľa semaforu. Ak nebudú mať žiadne podozrenie na nákazu, budú mať „zelený“ manuál. Oranžový plán sa uplatní, keď je podozrenie na koronavírus alebo jeden pozitívny žiak. Černený plán sa bude robiť keď sa koronavírus potvrdí u dvoch žiakov alebo jedného zamestnanca.

Semafor pre školy je variabilný a jednotlivé školy ho budú uplatňovať samostatne nielen pre celú školu, ale aj pre jednotlivé triedy. Je možné, že zriaďovateľ bude musieť niektoré školy zatvoriť, ale nebudú sa musieť zatvárať školy v celom kraji alebo na celom Slovensku. Škola sa môže rozhodnúť prerušiť vyučovanie aj v jednej triede, ak to bude potrebné.

Minister na tlačovej besede prízvukoval, aby školy nevolali na úrad verejného zdravotníctva. Škola má pri podozrení na nákazu kontaktovať rodiča a ten svojho lekára, ktorý vyhodnotí, o aké ochorenie ide. „Vstupujeme do obdobia chrípok a nachladnutí, nemôžeme pri prvom zakašľaní volať úrad verejného zdravotníctva,“ povedal minister.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech