Aktuálne: Slováci môžu vycestovať do ďalšieho štátu bez obmedzení, patríme medzi 17 vybraných krajín

  • Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril o Slovensko
  • Krajiny boli zaradené do zoznamu na základe epidemiologického hodnotenia Národného inštitútu verejného zdravia
slovinsko bled
Unsplash/Francisco Ghisletti
  • Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril o Slovensko
  • Krajiny boli zaradené do zoznamu na základe epidemiologického hodnotenia Národného inštitútu verejného zdravia

Slovinská vláda prijala v nedeľu večer nové pravidlá, ktoré umožnia občanom 17 krajín členských i nečlenských krajín EÚ vstupovať na územie krajiny od pondelka bez obmedzení, informovala agentúra STA.

Občania susedného Rakúska, Chorvátska a Maďarska mohli cestovať do Slovinska bez zdravotných obmedzení na základe bilaterálnych dohôd už skôr. 

Zoznam sa rozšíril

Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril o Slovensko, Bulharsko, Cyprus, Českú republiku, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Island, Lotyšsko, Litvu, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.   

Krajiny boli zaradené do zoznamu na základe epidemiologického hodnotenia Národného inštitútu verejného zdravia. Ak sa situácia v niektorej z týchto krajín zhorší, môže byť zo zoznamu vyradená.

V ďalšom kroku smerujúcom k uvoľneniu hraničného režimu slovinská vláda zmiernila požiadavky na prekračovanie hraníc vo vzťahu k Rakúsku a Maďarsku, ktoré tvoria vnútorné hranice EÚ.

Rozhodla sa povoliť prechod cez hranicu mimo určených kontrolných bodov pre občanov Rakúska (na hranici s Rakúskom) a občanov Maďarska (na hranici s Maďarskom), všetci ostatní musia zatiaľ používať iba vyhradené kontrolné body.

Slovinsko ako prvé

Na druhej strane však slovinská vláda zaviedla povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých prichádzajúcich zo Severného Macedónska bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo bydlisko.

Slovinsko už 15. mája vyhlásilo – ako vôbec prvá európska krajina – koniec epidémie koronavírusu na svojom území. V tejto dvojmiliónovej krajine doposiaľ zaznamenali 1485 infikovaných koronavírusom a 109 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech