AKTUÁLNE: Slováci sa od polnoci do Česka nedostanú. Krajina sa rozhodla pre prísne uzavretie hraníc

  • Od dnešnej polnoci sa do Českej republiky dostaneš len ťažko
  • Česká vláda o tom rozhodla ešte včera, médiá o tom však informovali až dnes
AktualneSIU
  • Od dnešnej polnoci sa do Českej republiky dostaneš len ťažko
  • Česká vláda o tom rozhodla ešte včera, médiá o tom však informovali až dnes

Ako informuje český portál idnes.cz, Česko od polnoci prísne uzatvára svoje hranice. Do krajiny sa bude možné dostať len v prípade nevyhnutných situácií, prechod cez hranice tak bude umožnený len ľuďom, ktorí v Česku pracujú alebo študujú.

 „Česká vláda sa rozhodla zakázať všetky cesty do Českej republiky, ktoré nie sú nevyhnutné. A to bez ohľadu na to, z akej krajiny (zelenej, oranžovej alebo červenej) cestujete. Rozhodnutie vstupuje do platnosti o polnoci z piatka na sobotu,“ oznámilo české ministerstvo zahraničných vecí na svojom anglickojazyčnom účte na sociálnej sieti Twitter.

Vláda o tom rozhodla ešte včera, informácie o tom však podala až dnes. Medzi výnimky patrí taktiež neodkladná cesta za rodinou či blízkou osobou, cesta do zdravotníckeho zariadenia, cesta do zariadenia sociálnych služieb, cesta na svadbu alebo cesta na pohreb.

Aká je to nevyhnutná návšteva rodiny či blízkej osoby však uznesenie bližšie nešpecifikuje.

Pravidlá sa menia aj pre cestujúcich, ktorí do ČR cestujú z “červených krajín”, kde strávili za posledné 2 týždne viac ako 12 hodín. Pred návratom do ČR musia vyplniť príjazdový formulár a do 5 dní musia absolvovať PCR test. Jeho výsledok musia následne do 7 dní predložiť krajskej hygienickej stanici. Možné je aj predloženie PCR testu z akejkoľvek krajiny EÚ, ten však nesmie byť starší ako 72 hodín. 

policia, pendleri, hranice
zdroj: TASR/František Iván

Medzi zelené krajiny patrí aktuálne len Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko. 

Protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 česká vláda sprísnila naposledy vo štvrtok. Tieto pravidlá vstupujú do platnosti taktiež od polnoci z piatka na sobotu. Na dovolenku do hôr budú môcť občania ísť len do vlastných rekreačných objektov. Služobné cesty bude musieť pracovník absolvovať bez rodiny a preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa alebo klienta.

Obmedzenie bude platiť, rovnako ako núdzový stav, najmenej do 14. februára.
Zdroje: idnes.cz, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech