Aktuálne: Slovenskí vedci dodali 100 000 špičkových testov na koronavírus

  • Testy slovenskej výroby sú na 100% spoľahlivé a dajú sa použiť aj na iné vírusy
  • Celú prvú várku dostane štát zadarmo, sponzorom je firma Eset
15052020_test_covid_8702567
FOTO: TASR /Dano Veselský
  • Testy slovenskej výroby sú na 100% spoľahlivé a dajú sa použiť aj na iné vírusy
  • Celú prvú várku dostane štát zadarmo, sponzorom je firma Eset

Slovensko má k dispozícii 100 000 špičkových PCR testy na koronavírus. Vyvinuli ich slovenskí vedci a boli vyrobené na Slovensku. Celú várku v hodnote 1,5 milióna eur pre štát zaplatí Nadácia Eset.

Testy na svetovej úrovni

Už začiatkom apríla oznámili slovenskí vedci na čele s členom krízového štábu Robertom Mistríkom, že vyvíjajú vlastný, čisto slovenský test na koronavírus. Teraz ho má štát už v rukách a môže ho použiť. Robert Mistrík na tlačovej besede uviedol, že testy majú rozhodnutie o registrácii a osvedčenie o certifikácii od Štátneho úradu pre kontrolu liečiv.

Je to prvý takýto test slovenskej výroby, je vo vysokej kvalite určite sa vo svete nestratí. Je to konkurencieschopný test,“ hovorí Mistrík. „Ukázali sme, že nie sme len montážnou dielňou, ale vieme aj vyvíjať technológie. Vývoj testovania by mal stúpať, lebo ak chceme zachytiť skryté ohniská nákazy, testovanie bude kľúčové,“ hovorí Robert Mistrík.

Zároveň dodal, že tento test s oficiálnym názvom vDetect COVID-19 RT-qPCR sa bude dať prispôsobiť aj na detekciu iných vírusov. Budeme teda pripravení, ak v budúcnosti príde iná epidémia. Testy vyrobila spoločnosť MultiplexDX.

Dar pre štát

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede povedal, že týchto prvých 100 000 kusov testov dostane štát ako dar, teda sa neminie ani cent zo štátneho rozpočtu. Čo budú firmy robiť s ďalšími vyrobenými testami, je podľa Matoviča ich vec a nevylučuje ani predaj do zahraničia, ak to situácia umožní.

Je to strategický krok pre bezpečnosť, zdravie a zabezpečenie sebestačnosti Slovenska. Na začiatku bolo málo testov a hrozilo, že farmaceutické firmy, ktoré nám ich mali dodať, uprednostnia iné trhy. Bol to dar z nebies, že títo ľudia sa dohodli, že idú Slovensku pomôcť,“ povedal Matovič.

Je to malá škatuľka pre človeka, ale veľký krok pre Slovensko,“ dodal premiér.

🔴🎥 100 tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Freitag, 15. Mai 2020

Ako fungujú testy

Hlavný hygienik Ján Mikas potvrdil, že ku každej testovacej sade sú potrebné reagenciá na izoláciu RNA vírusu a v súčasnosti ich máme dosť. Samotná testovacia sada má trhovú hodnotu 15 eur a jej trvanlivosť je jeden rok v mraziacom boxe. Ide o CPR test, kde je potrebné urobiť výter z nosa a úst, izolovať RNA vírusu a vyhodnotiť vzorku.

Slovenské testy sú pomerne unikátne v tom, že sú 100% presné. Ide o štandardizovaný test podľa protokolu WHO. „Validačné testy robené zaslepene v dvoch nezávislých laboratóriách na 92 klinických vzorkách ukázali identické výsledky v porovnaní s referenčnou metódou, ako aj navzájom, a tým ukázali vysokú spoľahlivosť slovenského testu aj priamo na klinických vzorkách,“ upresňuje RNDr. Boris Klempa, DrSc. z BMC SAV, ktorý sa momentálne venuje aj rutinnému testovaniu na COVID-19.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech