AKTUÁLNE: Slovensko chce požiadať o pomoc zo zahraničia. Boj s koronavírusom prehrávame na celej čiare

  • Slovensko je momentálne najhoršie na svete v úmrtiach
  • Systém pomoci zo zahraničia už pomohol Portugalsku
matovič koronavírus
TASR/Martin Baumann
  • Slovensko je momentálne najhoršie na svete v úmrtiach
  • Systém pomoci zo zahraničia už pomohol Portugalsku

Slovensko požiada o zdravotníkov zo zahraničia. Starali by sa o najnáročnejších pacientov s ochorením COVID-19. Vyplýva to zo žiadosti o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie, ktorý v stredu schválila vláda.

Ministerstvo zdravotníctva SR v materiáli navrhuje zabezpečiť 10 lekárov a 25 sestier. V prípade zhoršenia situácie by sa tento počet mohol navýšiť. Pobyt zahraničných tímov, ktorí by prišli poskytovať zdravotnú starostlivosť na Slovensko, by trval len nevyhnutný čas. Rezort predbežne očakáva, že to bude na jeden mesiac.

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 246 423, za predchádzajúci deň pribudlo 4 513 zaočkovaných….

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, February 17, 2021

Cieľom je podľa ministerstva zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Nedostatok zdravotníkov, ktorí sa starajú o najnáročnejších pacientov, je podľa rezortu najväčším problémom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ide o vysoko odborný personál, ktorý nie je možné jednoducho nahradiť napríklad z ambulantného sektora.

Pacientov na ventilácii je priveľa

Vzhľadom na narastajúci počet pacientov ministerstvo predpokladá, že v horizonte najbližších piatich až ôsmich dní narastie počet pacientov, ktorí budú vyžadovať najnáročnejšiu liečbu s podporou pľúcnej ventilácie.

105 nových úmrtí. Pribudlo viac ako 3 000 nových infikovaných, pozitívny je už každý štvrtý test

Počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický, pričom existuje dôvodná obava, že v prípade ďalšieho nárastu počtu hospitalizovaných, predovšetkým na najnáročnejších lôžkach, sa môže výrazne obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti z dôvodu nedostatku kvalifikovaného personálu,“ vysvetlil v materiáli rezort.

Ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom vnútra určí pracoviská poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, na ktorých by zahraničné tímy lekárov a sestier mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva spolu s jednotlivými poskytovateľmi tiež zabezpečí materiálno-technické požiadavky. Pre týchto pracovníkov bude zabezpečené ubytovanie aj administratívna pomoc vo všetkých aspektoch, ktoré budú nutné pre začatie poskytovania zdravotnej starostlivosti na území Slovenska.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zahraničná pomoc pomohla Portugalsku

O zahraničnú pomoc v druhej vlne pandémie koronavírusu už požiadalo aj Portugalsko. V priebehu niekoľkých týždňov sa im podarilo radikálne znížiť úmrtnosť, z prvej priečky sa dostali na druhú, pretože ich predbehlo Slovensko. Do krajiny vo februári vycestovali desiatky zdravotníkov z Francúzska, Luxemburska, či Nemecka. Rakúsko zase sľúbilo prijať z Portugalska pacientov, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Primár Kulkovský: To je vtip?

Slovensku zúfalo chýba zdravotnícky personál, no podľa známeho blogera, považskobystrického primára Milana Kulkovského je nasadenie pár desiatok zdravotníkov ako zlý vtip.

„Chyba sa urobila vtedy, keď sme nezaviedli prísny lockdown ešte pred Vianocami. Za toto obdobie sa nám snehová guľa…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Wednesday, 17 February 2021

Po tom, čo niekoľko mesiacov bojujeme v nemocniciach aj mimo nich, po tom, čo sme už pred niekoľkými mesiacmi vládu žiadali o tvrdý lockdown, po tom, čo hádky medzi koaličnými partnermi zbytočne oddiaľovali nástup účinných opatrení, nás teraz príde zachrániť 10 lekárov a 25 sestier zo zahraničia? To je vtip?“ píše Kulkovský.

Podľa neho Slovensko nepotrebuje pomoc lekárov a sestier zo zahraničia, ale pomoc vlastnej vlády. Minister zdravotníctva by najlepšie urobil, keby odstúpil. „Jedine účinný boj a víťazstvo nad Covid-19 zastaví vzkriesenie tých, ktorých sa nám minulý rok podarilo poraziť a ktorí sa tešia z utrpenia svojich voličov,“ pripomína lekár.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech