AKTUÁLNE: Slovensko je v zúfalej situácii. Krajčí zvažuje požiadať o núdzovú pomoc ostatné krajiny

  • Na Slovensku stále stúpa počet pacientov v nemocniciach
  • Nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí
marek krajčí
TASR/Jaroslav Novák
  • Na Slovensku stále stúpa počet pacientov v nemocniciach
  • Nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí

Epidemická situácia na Slovensku je stále vážna, Slovensko je celé v „čiernej“ farbe. Ako na tlačovej besede uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, situácia sa zhoršila vo väčšine okresov, 15 okresov je v čiernej farbe, 51 v bordovej a 13 v červenej.

Ani jeden okres už nie je v bledoružovej farbe. Na Slovensku zároveň stále stúpa počet pacientov v nemocniciach a nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí.

„Máme pred sebou náročné obdobie. Tým, že sme otvorili školské zariadenia, tá situácia bude ešte vážnejšia,” zhrnul minister. Zároveň potvrdil, že situáciu komplikuje britský variant vírusu.

AKTUÁLNE: V týždennom počte úmrtí na koronavírus sme druhí najhorší na svete

Minulotýždňové pretestovanie vzoriek potvrdilo prítomnosť tohto variantu na úrovni 74 percent. Obdobné pretestovanie je plánované aj tento týždeň. Prítomnosť medializovaného juhoafrického variantu na Slovensku, Krajčí potvrdiť nevedel. Mali by sme sa však podľa neho vážne zamyslieť nad kontrolou všetkých, ktorí vstupujú na naše územie zo zahraničia.

Hospitalizácie podľa ministra síce minulý týždeň zaznamenali mierny pokles až na hodnotu 3 500, avšak posledné dni začal počet ľudí v nemocniciach opätovne stúpať. Stúpajúci trend má aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Prognóza podľa Krajčího nie je priaznivá. Neustále rastie počet výjazdov záchraniek k pacientom s koronavírusom. Pozitivita testov je stabilizovaná, v prípade PCR testov sa pohybuje na úrovni okolo 20 percent a v prípade antigénnych asi jedno percento.

Reprodukčné číslo je pravdepodobne mierne nad hodnotou jedna, avšak táto hodnota sa pozvoľna zhoršuje. Minister povedal, že zvažuje o núdzovú pomoc požiadať iné krajiny. Nevylúčil ani to, že opäť budeme musieť pristúpiť k zavedeniu štátnej karantény. 

krajčí, koronavírus
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko mení stratégiu očkovania

Slovensko mení poradie očkovania jednotlivých skupín obyvateľstva. Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, vyžiadal si to vývoj situácie. Od tejto soboty sa preto spúšťa očkovanie učiteľov a kritickej infraštruktúry.

Zoznamy dodá v prvom prípade rezort školstva a pôjde o pedagógov, ktorí sa zúčastňujú prezenčnej výučby. Malo by ísť o asi 40 tisíc učiteľov. Očkovaní budú v jednotlivých krajských mestách, a to cez víkendy. Zoznamy pre kritickú infraštruktúry dodá rezort vnútra.

Perspektívne by sa v krajských mestách mali od marca zriadiť hromadné očkovacie centrá. Všetky podrobnosti budú vo vyhláške, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR zverejní pravdepodobne už v stredu. Následne by sa v piatej fáze mali očkovať osoby so závažnými ochoreniami bez ohľadu na vek a aj tí, ktorí sa o takéto osoby starajú. Potom ľudia so stredne ťažkými chorobami a až následne by mali prísť na rad osoby nad 65 rokov. V prípade ľudí do 55 rokov sa budú očkovať očkovacou látkou AstraZeneca.

V očkovaní sme podľa ministra výrazným spôsobom zrýchlili. Slovensko má aktuálne lepšiu zaočkovanosť ako Nemecko, Fínsko či napríklad Rakúsko. Reálne by na Slovensko malo vo februári doraziť okolo 250 tis. dávok od firmy Pfizer, 210 tisíc od AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc od Moderny.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech