AKTUÁLNE: Slovensko sa zhoršuje vo všetkých parametroch, do platnosti vstupujú nové opatrenia

 • Na Slovensku sa zhoršujú všetky ukazovatele, sme však stabilnejší, ako naši susedia
 • Od pondelka sa mení systém očkovania
 • Čoskoro vstúpia do platnosti nové, prísnejšie opatrenia
 • Na Slovensku sa zhoršujú všetky ukazovatele, sme však stabilnejší, ako naši susedia
 • Od pondelka sa mení systém očkovania
 • Čoskoro vstúpia do platnosti nové, prísnejšie opatrenia

Počas dnešného dňa môžeme sledovať množstvo tlačových konferencií, ktoré pojednávajú o aktuálnych činoch vlády a jej vnútornom názorovom rozvrate. Marek Krajčí si ako minister zdravotníctva SR pevne stojí za svojím rozhodnutím udeliť výnimku pre vakcínu Sputnik V. Ďalej upozorňuje, že sa od pondelka mierne zmení očkovacia stratégia a do platnosti vstúpia prísnejšie opatrenia.

Zle, ale stabilne

Situácia na území Slovenska sa v posledných niekoľkých týždňoch zhoršuje, no je pomerne stabilná. V Českej republike dochádza k tretej vlne a nárastu ochorení. Rovnako je to v Maďarsku, Poľsku aj Rakúsku. Ak sa na to pozrieme v číselnej podobe, najvýraznejší nárast badáme v Českej republike, informoval Marek Krajčí.

Dôležitým ukazovateľom je mobilita, tá hovorí o pravdepodobnosti kontaktov a infikovaní populácie. „Ako vidíme, mobilita nám od začiatku roka rastie. Zvyšuje sa z týždňa na týždeň,“ dáva to za vinu takzvanej pandemickej únave.

„Obyvatelia sú už unavení a nedodržujú opatrenia. Vidíme to, mnohé chaty, ktoré by mali byť prázdne, nie sú, sú tam ľudia. Rovnako badáme porušovanie zákazu vychádzania,“ manifestuje prostredníctvom grafov.

Zuzana Čaputová tvrdí, že ľudí k masívnemu použitiu Sputnika V vyzývať nemôže. Uvádza, že ide rezignáciu pravidiel

Momentálne máme k dispozícii už len 376 voľných lôžok s ventiláciami. „Máme takmer pol milióna aplikovaných vakcín. Reprodukčné číslo sa nám darí udržiavať od 1 až do 1,05 %.“ Situáciu v nemocniciach vníma ako napätú, no stabilizovanú. Za posledné obdobie v našej krajine kleslo množstvo hospitalizácií najstarších ročníkov na niečo málo cez 20 %.

Počet výjazdov napriek stabilnej situácii stúpol. „Musím ale povedať, že Bratislava, ktorá mala v tomto klesajúci trend, opäť zaznamenala zvýšené čísla. Rovnako v Trenčianskom a Prešovskom kraji, Košický kraj sa stabilizuje,“ dodáva.

Počty vakcín na sklade

Priemerná hodnota úmrtí sa stále nachádza v kritických číslach, a to 108 obetí denne. V marci budeme môcť aplikovať až 413 100 dávok vakcíny Pfizer/BioNTech, 75 600 vakcíny spoločnosti Moderna, 356 864 dávok vakcíny AstraZeneca. „Sputnik V bude čakať v Šarišských Michaľanoch na preverenie šarže. Koncom budúceho týždňa, predpokladám, otvoríme formulár pre očkovanie touto vakcínou,“ informuje.

Štatistiky COVID-19
zdroj: korona.gov.sk

AstraZeneca bola indikovaná len vekovej skupine do 55 rokov, preto sa v posledných týždňoch musela očkovacia stratégia krajiny zmeniť, od pondelka sa však vrátime do normálu. „Vzhľadom na to, že prišla na Slovensko a my sme sa museli rozhodnúť, ako ju využiť, rozhodli sme sa očkovať učiteľov a zdravotne postihnutých. Mali sme voľné kapacity, preto sme sa rozhodli očkovať predavačov či vodičov kamiónov. Očkovanie nebolo limitované vekom, avšak, možno ste zachytili, minulý týždeň boli publikované štúdie, ktoré spôsobujú zmeny v očkovacích stratégiách vo viacerých krajinách. Poprosil som a vyzval naše konzílium, aby sme prehodnotili stratégiu,“ objasňuje.

Zmeny v očkovaní od pondelka

 • Pfizer/BioNTech a Moderna – nad 70 rokov, a teda sa vek zníži o 5 rokov zo 75 rokov.
 • AstraZeneca – možnosť zaočkovať od 50 do 70 rokov, nutná konzultácia s lekárom pre pridružené ochorenia a riziko po podaní vakcíny s nimi spojené.

Od pondelka bude teda vakcinácia znovu prísne podriadená veku obyvateľov. Momentálne máme 4 042 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, reprodukčné číslo nemá priaznivý trend, ale je stabilné. Slovenská republika sa naďalej nachádza v čiernej zóne covid automatu.

Situácia v regiónoch sa pomaly zhoršuje, aktuálne ostávajú už len 3 červené regióny, a to Tvrdošín, Kežmarok a Medzilaborce. V čiernej farbe sa nachádza 30 okresov, v bordovej 46 okresov.

AKTUÁLNE: Slovensko už má až 30 čiernych okresov, situácia sa neustále zhoršuje

Aktuálne opatrenia vstupujúce do platnosti čoskoro:

 • Od 8. marca budú povinné FFP2 respirátory v obchodoch a v MHD, od 15. marca v úplne všetkých interiérových priestoroch. 
 • Pozitívne testovaní ľudia už nebudú môcť vyjsť z domu. Jedinou výnimkou bude cesta k lekárovi. 
 • Do platnosti vstupuje od 3. marca zákaz nočného vychádzania. Platiť bude od 20:00 do 01:00. Výnimkou sú len cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.
 • Od 3. marca je zakázané cestovať do prírody mimo okres. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie.
 • Škôlky a prvý stupeň ZŠ sa od 3. marca otvoria len pre deti ľudí, ktorí chodia do práce. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami. 
 • Spustené bude týždenné sekvenovanie 500 náhodných pozitívnych vzoriek.

Štatistiky COVID-19
zdroj: korona.gov.sk

Ako sa uvádza v uznesení, opatrenia budú platiť 3 týždne. Cieľom nových protipandemických opatrení je zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových mutácií a zredukovanie nárastu hospitalizácií.

Nemecko aj Poľsko nám v kritickej situácii podáva pomocnú ruku v podobe 200 lôžok na krajinu pre pacientov v kritickom stave, ktorých bude možné previesť buď pozemnou, alebo v prípade Nemecka, leteckou dopravou. Podobnú výnimku ako pri vakcíne Sputnik V plánuje v nasledujúcich dňoch Marek Krajčí udeliť aj pre jedno z EMA neregistrovaných liečiv na COVID-19.

Zdroj: TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK