Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. Moskva už stihla zareagovať

  • Uviedol to premiér Eduard Heger
  • Na odchod majú 7 dní
  • Slovensko vyjadrilo podporu Česku
  • Rusko je sklamané z vyhostenia diplomatov, bude reagovať
Heger, Korčok, Naď
TASR/Martin Baumann
  • Uviedol to premiér Eduard Heger
  • Na odchod majú 7 dní
  • Slovensko vyjadrilo podporu Česku
  • Rusko je sklamané z vyhostenia diplomatov, bude reagovať

Traja členovia ruskej diplomatickej misie musia opustiť Slovensko. Uviedol to na tlačovom brífingu premiér Eduard Heger. Na opustenie Slovenska majú 7 dní.

V súvislosti so situáciou v našom geopolitickom priestore a aktuálnymi udalosťami v Českej republike a po dôkladnom vyhodnotení informácii našich spravodajských služieb, ktoré úzko spolupracujú s partnerskými spravodajskými službami spojeneckých krajín, Vás chcem informovať, že traja zástupcovia diplomatickej misie ruskej federácie musia ukončiť svoje pôsobenie a opustiť územie Slovenskej republiky do 7 dní,“ povedal predseda vlády Eduard Heger.

Slovensko vyjadrilo podporu Česku, krok sa očakával 

Predseda vlády zároveň dodal, že Slovensko opakovane vyjadruje solidaritu a plnú podporu Českej republike.

Vyhostenie prichádza skončení ultimáta, ktoré Česko predstaviteľom Ruskej federácie. V ultimáte Praha vyzvala Moskvu, aby do štvrtka 12.00 h prijala späť 20 vyhostených českých diplomatov. Moskva však na túto požiadavku nereagovala.

Nový minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek následne vo štvrtok popoludní v Prahe informoval, že ČR rozhodla o znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na veľvyslanectve ČR v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.

Žiadna vojna zatiaľ nehrozí. Rusko začne sťahovať svoje vojská, ktoré boli v blízkosti hraníc na Ukrajine

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie z uplynulého víkendu, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky.

Česko následne v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Český analytik Teodor Marjanovič vo vysielaní ČT24 uviedol, že krok Slovenska, ako najbližšieho spojenca Česka, sa dal očakávať. Rozhodujúce teraz budú kroky ďalších krajín, hlavne väčších ako Nemecko alebo Francúzsko. Vylúčený nie je ani koordinovaný postup členských krajín EÚ alebo NATO. 

Podporu Česku a súhlas s vyhostením ruských diplomatov vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Slovensko vždy stálo za Českom. Rozhodnutie vylúčiť 3 členov ruského veľvyslanectva v Bratislave odráža podporu nášho najbližšieho suseda a spojenca a náš rázny odpor voči podvratným aktivitám zahraničných služieb, ktoré by mohli narušiť našu bezpečnosť,“ napísala Čaputová na Twitteri.

Diplomatov sme vyhostili aj v minulosti

Slovensko už v minulosti vyhostilo ruských diplomatov. V auguste 2020 boli vyhostení traja ruskí diplomati.

Podľa vtedajších vyjadrení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR boli dôvodom informácie slovenských spravodajských zložiek, že činnosť diplomatov bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

zdroj: SITA/Úrad vlády SR

Predpokladá sa, že veľkú časť ruských diplomatov v Česku aj na Slovensku v skutočnosti tvoria agenti ruských tajných služieb. Priznáva to výročná správa SIS za rok 2019 aj správa českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) za rok 2019.

Česká je konkrétnejšia ako slovenská a uvádza, že príslušníci všetkých troch spravodajských služieb Ruska operujú na území krajiny. Mnohí pod diplomatickým krytím.

Rusko je sklamané z vyhostenia diplomatov, bude reagovať

Moskva je sklamaná nepriateľským konaním vlády SR. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení avizovalo, že „odpoveď na seba nenechá dlho čakať“. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

Podľa Zacharovovej je Moskva „hlboko sklamaná“ nepriateľským konaním „Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu“ vo Vrběticiach. Avizovala, že odpoveď Ruska na kroky vlády SR „na seba nenechá dlho čakať“.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, označil rozhodnutie vlády SR vyhostiť trojicu ruských diplomatov za provokáciu.

Bratislava podľa Sluckého dobrovoľne vstupuje do vazalského vzťahu s USA. Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov „na znak solidarity so schizofrenickými obvineniami Prahy nie je o nič menším nezmyslom. Rusko bude musieť na tieto provokatívne kroky Slovenska zareagovať a som si istý, že rýchlo a adekvátne,“ povedal Sluckij pred novinármi.

Rusi obvinenia odmietajú 

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR odmieta obvinenia voči svojím pracovníkom. Rozhodnutie slovenskej vlády vyhostiť troch ruských diplomatov považuje za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi oboch krajín. Vyplýva to zo stanoviska zverejneného na sociálnej sieti.

„Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené,“ deklarovalo veľvyslanectvo. Dodalo, že ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú v krátkom čase informované.

Zdroje: TASR, SITA, ČT24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech