AKTUÁLNE: Sme v dátovom pekle, Slovensko nevie nič, vraví matematik. Čaputová žiada okamžitú úpravu opatrení

  • Zuzana Čaputová sa vyjadrila k aktuálnej situácii na Slovensku
  • Matematik Richard Kollár ju doplnil, že sa nachádzame v dátovom pekle
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Zuzana Čaputová sa vyjadrila k aktuálnej situácii na Slovensku
  • Matematik Richard Kollár ju doplnil, že sa nachádzame v dátovom pekle

Zuzana Čaputová sa stretla s vedcami a epidemiológmi, aby vyhodnotila momentálnu situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza. Alarmujúca situácia neustáva, naopak, nachádzame sa v chaose a ani odborníci nevedia, čo máme očakávať.

„Ako všetci vieme, situácia je mimoriadne závažná. Za posledné dni sme sa dostali na prvú priečku v počte úmrtí na milión obyvateľov. Včera sme prekročili zároveň 6 000 úmrtí,“ vraví.

Potrebujeme nevyhnutne upraviť nariadenia

„Ešte skôr, ako prejdem k príčinám, poviem, že keď som odborníkov počúvala, všimla som si, že ich hlas je dlhodobo zanedbávaný. Jednou z príčin je neskoršie aplikovaný striktný lockdown, ktorý navrhovala vedecká komunita už skôr. Ostatné príčiny, prosím, využime ako pohľad do budúcna a pre poučenie sa.“

Následne hlava štátu vymenovala potrebné opatrenia, ktoré musia vstúpiť do platnosti čo najskôr.

  • Zlepšenie trasovania kontaktov,
  • zlepšenie kontroly dodržiavania opatrení ako aj kontroly hraníc,
  • zvýšiť kapacitu PCR testovania,
  • prebudovanie COVID automatu,
  • sekvencia vzoriek odberov na nové kmene vírusu.

Boris Klempa
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Na stretnutí zaznelo, že antigénové testovanie bolo v minulosti preceňované, je to súčasť stratégie, ale veľké hromadné testovanie má okrem zvýšenej mobility ešte jeden efekt, a to psychologický mám modrý papierik, som zdravý. Tento dopad je ťažko verifikovateľný, ale pozorovateľný. Je potrebné zrevidovať COVID automat a niektoré veci vyplývajúce zo zmien situácie nie sú jasné,“ dopĺňa prezidentka.

Žijeme v dátovom pekle, nevieme nič

Ďalšie nepríjemné informácie zo zasadnutia poskytol verejnosti matematik Richard Kollár. „V skutočnosti nevieme, ako na tom sme a čo sa deje. Chýbajú nám absolútne kľúčové dáta. Nepoznáme efekt opatrení. My netušíme, koľko ľudí prichádza a odhádza z nemocníc a do nemocníc. Dokonca ani pri pľúcnych ventiláciách, pretože ani tu čísla nesedia. Nepoznáme ani vek infikovaných, tiež, koľko pacientov je prekladaných z oddelenia na oddelenie,“  snaží sa priblížiť verejnosti obrovské diery v poznaní skutočnej situácie Slovenska.

Kalavskej už praskli nervy, pre Krajčího má drsný odkaz: Odstúp. Dnes mi zomreli traja ľudia, tvoja funkcia ťa presahuje

Upozorňuje aj na to, že máme najlepšie testy na britskú mutáciu v Európe, ale netušíme, akú prevalenciu táto mutácia má. Rovnako sme na tom v trasovaní, netušíme, kde sa Slováci nakazujú a podobne. Skrátka, matematik znepokojene vyjadril, že Slovensko absolútne nepozná skutočné dáta.

Ďalej sa dopytuje, prečo ministerstvo zdravotníctva prepustilo 10 % zdravotníkov počas pandémie a núdzového stavu, ktorí v nemocniciach momentálne chýbajú.

Virológ Boris Klempa zároveň koriguje informácie o slovenskom variante. „Je to kmeň, o ktorom vieme, že bol prítomný už na jeseň, prvý dôkaz máme z novembra. Prispel k tomu, že sa situácia sa na jeseň začala zhoršovať. Každopádne, teraz vieme, že britský variant ho pretlačil a nie je pravda, že by sa nová mutácia šírila od nás do sveta.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech