AKTUÁLNE: Španielsko uzatvára všetky nočné kluby a diskotéky. WHO hlásil rekordný nárast nákazy vo svete 

  • Katalánska vláda nariadila v piatok zatvorenie všetkých nočných klubov, diskoték a spoločenských podujatí, keďže tam zaznamenávajú nárast nových prípadov ochorenia COVID-19
  • WHO hlásil rekordný denný nárast v prípadoch nákazy vo svete 
Bez názvu
worldometer.info
  • Katalánska vláda nariadila v piatok zatvorenie všetkých nočných klubov, diskoték a spoločenských podujatí, keďže tam zaznamenávajú nárast nových prípadov ochorenia COVID-19
  • WHO hlásil rekordný denný nárast v prípadoch nákazy vo svete 

Katalánska vláda nariadila v piatok zatvorenie všetkých nočných klubov, diskoték a spoločenských podujatí, keďže tam zaznamenávajú nárast nových prípadov ochorenia COVID-19. Príkaz nadobudne účinnosť v sobotu a bude platiť dva týždne. V celom Španielsku sa počet nových prípadov za uplynulé týždne strojnásobil, informovala tlačová agentúra AFP. Takmer polovicu všetkých nových prípadov zaznamenali práve v Katalánsku. Pred týždňom úrady vyzvali obyvateľov katalánskej metropoly Barcelona, aby nevychádzali z domu, ak to nie je absolútne nevyhnutné.

Nové opatrenia zakazujú aj hudobné podujatia s tanečnými parketmi. Kasína, bary a reštaurácie budú musieť zatvoriť o polnoci. Takmer mesiac po tom, ako Španielsko ukončilo núdzový stav, začal v krajine narastať počet nových prípadov nákazy. Zdravotníci čoraz častejšie zdôrazňujú, že jednou z príčin je aj nočný život, ktorý je úrodnou pôdou pre šírenie vírusu.

Francúzsky premiér Jean Castex svojim občanom v piatok odporučil, aby sa vyhýbali ceste do Katalánska, „až kým sa zdravotná situácia nezlepší“, napísala na svojej webovej stránke rozhlasová stanica RFI.

Hranice medzi Francúzskom a Španielskom však zatiaľ zostávajú otvorené. Ochoreniu COVID-19 dosiaľ podľahlo v Španielsku vyše 28.000 ľudí a celkovo sa nakazilo viac ako 272.000 osôb.

WHO hlásil rekordný denný nárast v prípadoch nákazy vo svete 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v piatok večer rekordný nárast v celosvetových prípadoch nákazy koronavírusom – za 24 hodín pribudlo na svete 284.196 infikovaných. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Najvyšší nárast zaznamenali v Spojených štátoch, Brazílii, Indii a Juhoafrickej republike (JAR), ako vyplýva z denného hlásenia WHO. Počet úmrtí stúpol o 9753, čo je najväčší jednodňový prírastok od rekordného počtu 9797 úmrtí z 30. apríla.

Predchádzajúci rekord v nových prípadoch nákazy, hlásený zdravotníckou organizáciou OSN, bol 259.848 prípadov 18. júla. V júli je zatiaľ priemerný denný počet úmrtí na koronavírus 5000, čo je nárast oproti júnovému priemeru 4600 mŕtvych. WHO oznámila 69.641 nových prípadov infekcie v USA, 67.860 v Brazílii, 49.310 v Indii a 13.104 v JAR. Najväčšie prírastky v nových úmrtiach boli v Peru – 3876, ďalej 1.284 v Brazílii, 1074 v USA, 790 v Mexiku a 740 v Indii.

V Chorvátsku pribúdajú desiatky

V Chorvátsku zaznamenali za posledných 24 hodín 81 nových prípadov nákazy koronavírusom. V piatok to oznámil minister zdravotníctva Vili Beroš. Opravil pôvodný údaj 84 prípadov, predtým nahlásený riaditeľom Chorvátskeho úradu verejného zdravotníctva Krunoslavom Capakom. Informácie priniesla tlačová agentúra HINA.

Oficiálne je podľa webu HZJZ zaznamenaných za posledných 24 hodín 81 nových prípadov a Capak omylom povedal, že prípadov je 84,“ spresnil minister zdravotníctva na prvom zasadnutí nového kabinetu.

Počet aktívnych prípadov je v Chorvátsku 1032, 139 ľudí sa lieči v nemocnici a deväť z nich je napojených na pľúcne ventilátory. Od začiatku nákazy v krajine koncom februára zomrelo 128 ľudí vrátane ôsmich uplynulý týždeň, dodal Beroš.

zdroj: TASR

Vysvetlil, že známe ohniská, súvisiace s nočnými klubmi v hlavnom meste Záhreb a s kláštorom vo východnom meste Djakovo, sú už pod kontrolou a počet nových infekcií v týchto oblastiach klesá. Minister tiež informoval, že ovládnuť sa podarilo aj menšie zhluky prípadov na východe vo Viroviticko-podrávskej župe a Sisacko-moslavinskej župe. Aktívne ohnisko je ešte stále vo Vukovarsko-sriemskej župe v najvýchodnejšom cípe krajiny.

Situácia v ostatných pevninských župách je prevažne pokojná, bez veľkých zhlukov prípadov, ale niekoľko menších zhlukov infekcií spozorovali v pobrežných župách. Avšak 54,3 percenta pozitívnych prípadov z piatka zaznamenali u ľudí v samoizolácii, čo znamená, že tieto osoby sú pod dohľadom, zdôraznil minister.

Štátne úrady hlásili vo štvrtok 104 nových prípadov nákazy a v stredu 108 a Beroš uviedol, že väčšina z nových infikovaných má v súčasnosti mierne príznaky ochorenia.

Hoci epidemiologická situácia je pod kontrolou, nesmieme sa uspokojiť, lebo sa ukázalo, že to môžeme zvládať aj lepšie. Preto vyzývam občanov, aby dodržiavali jednoduché pravidlá na ochranu seba a ostatných pre nákazou,“ apeloval Beroš.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech