AKTUALIZOVANÉ: EMA poprela vyjadrenia svojho predstaviteľa, že existuje súvis s vakcínou a krvnými zrazeninami

  • Európska lieková agentúra vakcínu AstraZeneca stále skúma, definitívne sa nepotvrdilo, že by tu bol priamy súvis s krvnými zrazeninami
  • Viaceré krajiny už pozastavili očkovanie touto vakcínou práve pre výskyt vzácnych krvných zrazenín
  • Rizikoví sú najmä mladší ľudia
Vakcína
TASR/AP, Matthias Schrader
  • Európska lieková agentúra vakcínu AstraZeneca stále skúma, definitívne sa nepotvrdilo, že by tu bol priamy súvis s krvnými zrazeninami
  • Viaceré krajiny už pozastavili očkovanie touto vakcínou práve pre výskyt vzácnych krvných zrazenín
  • Rizikoví sú najmä mladší ľudia

AKTUALIZOVANÉ 6. apríla 2021 o 17:50

Európska lieková agentúra poprela informácie, ktoré dnes uviedol Marco Cavaleri. Podľa EMA sa dodnes nepodarilo preukázať súvislosť očkovania vakcínou AstraZeneca a krvnými zrazeninami, informuje The Guardian. Oficiálne vyhlásenie poskytne EMA v stredu alebo vo štvrtok.

Predstaviteľ Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero, zverejnenom v utorok, uviedol, že súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje. Informovala o tom agentúra AFP.

Súvislosť možno existuje

Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje,“ povedal Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA. Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. Tieto informácie podľa neho potvrdí EMA v najbližších hodinách.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať,“ uviedol Cavaleri. „Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy… medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali,“ dodal.

Po tom, čo niekoľko krajín – vrátane Talianska – pozastavilo používanie očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a táto očkovacia látka by sa mala naďalej používať. Dodala však, že príčinná súvislosť medzi zrazeninami a vakcínou je možná a že tento týždeň poskytne aktualizované hodnotenie.

Británia uvažuje nad pozastavením

Britský lekársky regulačný úrad uvažuje nad pozastavením očkovania vakcínou spoločnosti AstraZeneca pre osoby mladšie ako 30 rokov. Dôvodom je až 7 úmrtí z 30 nahlásených prípadov mozgovej trombózy spomedzi 1,8 milióna ľudí, ktorí boli očkovaní práve touto látkou, čo predstavuje 1 úmrtie na 600 000 zaočkovaných, informoval Daily Mail.

Stále však nie sú objavené žiadne konkrétne prepojenia s vakcínou a zrazeninami. Predpokladá sa však, že takéto komplikácie môže priniesť hlavne ľuďom pod 30 rokov. Britský profesor Neil Ferguson pre program BBC Radio 4 Today povedal: „Pokiaľ ide o súčasné údaje, pribúdajú dôkazy o tom, že existuje zriedkavé riziko zrazenín, najmä u vakcíny AstraZeneca. Môže sa však spájať na nižšej úrovni s inými vakcínami a nízkym počtom krvných doštičiek. Zdá sa, že riziko súvisí s vekom, môže sa to týkať aj pohlavia, ale momentálne údaje sú v tomto smere menej jasné,“ objasňuje svoje obavy.

Zdroje: TASR, Daily Mail, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK