AKTUÁLNE: Táto liečba zredukovala hospitalizácie až o 85 %. Dokáže bojovať aj proti mutáciám koronavírusu

  • Koronavírus je možné liečiť aj monoklonálnou protilátkou, dokazuje štúdia
  • VIR-7831 preukázala v klinickom testovaní vysokú úspešnosť, až takú, že pre ňu pozastavili výskum
  • Koronavírus je možné liečiť aj monoklonálnou protilátkou, dokazuje štúdia
  • VIR-7831 preukázala v klinickom testovaní vysokú úspešnosť, až takú, že pre ňu pozastavili výskum

Jednou z ciest liečby chorých a redukcie hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 by sa čoskoro mohla stať práve liečba monoklonálnou protilátkou. Americká spoločnosť Vir Biotechnology a britská GSP oznámili, že sa liek nachádza v tretej fáze klinického testovania, a ich cieľom je požiadať o jeho okamžité núdzové schválenie. Zaberá totiž aj pri nákaze rôznymi variantmi koronavírusu SARS-CoV-2.

Takto liečia aj iné choroby

Spoločnosť GPS sa liečbe prostredníctvom monoklonálnych protilátok venuje dlhodobo. Momentálne dodáva túto formu liečby celosvetovo na liečenie komplikovaných stavov a chorôb ako lupus, ťažká astma a určitých typov rakoviny. Na liečbu COVID-19 je použitá protilátka s názvom VIR-7831, ktorá dokázala po podaní zredukovať počet hospitalizovaných až o neuveriteľných 85 %, informuje World Today News.

Pozastavená pre prekvapivé výsledky

Odporúčanie nezávislých vedcov pozastaviť nábor nových dobrovoľníkov bolo založené na predbežnej analýze údajov od 583 pacientov, ktorá preukázala významné zníženie hospitalizácie a úmrtia u pacientov, ktorí dostávali monoterapiu VIR-7831 v porovnaní s placebom.

Vakcína AstraZeneca má nový vedľajší účinok. Závažnú reakciu nahlásili desiatky ľudí

Podľa predklinických údajov existuje vďaka tejto protilátke potenciál blokovania vstupu vírusu do zdravých buniek. Rovnako usmrcovania infikovaných buniek. Štúdia stále prebieha a pacienti budú sledovaní ďalších 24 týždňov, aby vedci potvrdili, či vyvrátili ďalší vývoj liečby.

Na základe týchto výsledkov spoločnosti Vir Biotechnology a GSK plánujú predložiť žiadosť o povolenie núdzového použitia na Food and Drug Administration (FDA) v USA a ďalších krajinách.

Medzi študovanými pacientmi bolo 63 % hispánskych alebo latinskoamerických občanov a 7 % černochov alebo afroameričanov. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je u týchto populácií asi trikrát vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie a asi dvojnásobná pravdepodobnosť úmrtia na Covid-19 v porovnaní s inými demografickými skupinami.

„Sme radi, že táto jedinečná monoklonálna protilátka mohla pacientom priniesť taký hlboký prínos. Tešíme sa na možnosť čo najskôr sprístupniť VIR-7831 pacientom a na ďalšie preskúmanie jeho potenciálu v iných prostrediach,“ vraví vedúci štúdie Dr. Hal Barron vo vyhlásení spoločnosti Vir Biotechnology.

pipeta, výskum
zdroj: Unsplash/Louis Reed

Vytvorená z krvi pacientov so Sars

Prekvapivý je fakt, že protilátka VIR-7831 bola vytvorená zo získanej krvi pacientov, ktorí ochoreli na Sars v epidémii roku 2003. Týmto sa spomínaná látka líši od iných protilátok schválených na núdzové použitie. Rovnako je predpoklad, že práve vďaka svojmu pôvodu na jej liečbu reagujú aj pacienti, ktorí sa nakazili niektorým zo zmutovaných variantov koronavírusu SARS-CoV-2.

„Liečivo tiež účinkuje v nízkych dávkach, takže sa môže podávať intramuskulárne, teda aj doma, čo predstavuje obrovskú výhodu,“ vysvetľuje imunológ Sergio Abrignani, profesor všeobecnej patológie na Milánskej univerzite.

Čierny január roku 2021: Zomrelo rekordných 8 650 ľudí, o 68% viac ako po iné roky. Pätina z nich nemala ani 65 rokov

Všetky ostatné študované a schválené monoklonálne lieky si namiesto toho vyžadujú intravenózne podanie, ktoré sa musí robiť v dennej nemocnici. To by mohlo vytvárať ďalší tlak na už preťažené zdravotníctvo. Terapeutické liečivo by mali brať predovšetkým subjekty s rizikom výskytu príznakov, ale môže sa používať aj preventívne. To by dokázalo zabrániť prenosu vírusu priamo v nemocnici, kde sa často nachádzajú pacienti vo vážnom stave, a pre oslabený imunitný systém sú pre vírus ľahkou obeťou a svoj boj najčastejšie prehrávajú.

Zdroje: Vir Biotechnology, World Todays News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá