AKTUÁLNE: Trump prehral v dvoch rozhodujúcich štátoch. Biden sa už prihovoril národu

  • Biden sa javí byť víťazom v štátoch Wisconsin a Michigan. Na výhru si už len potrebuje udržať štáty, v ktorých aktuálne vedie, a to Maine, Arizonu a Nevadu
  • Trump sa už označil za víťaza vo svojom príspevku na Twitteri. Joe Biden odkázal ľudom aby boli trpezliví
Trump/Biden
TASR/AP/Evan Vucci
  • Biden sa javí byť víťazom v štátoch Wisconsin a Michigan. Na výhru si už len potrebuje udržať štáty, v ktorých aktuálne vedie, a to Maine, Arizonu a Nevadu
  • Trump sa už označil za víťaza vo svojom príspevku na Twitteri. Joe Biden odkázal ľudom aby boli trpezliví

Šéf Bieleho domu a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump na margo utorňajších volieb vyhlásil, že je pripravený na „veľkú oslavu“.

Vo svojom príspevku na Twitteri sa označil za víťaza a uviedol, že demokrati chcú ukradnúť voľby“. Twitter označil jeho príspevok za zavadzajúci. Prezident taktiež avizoval, že spočítavanie hlasov odoslaných poštou, alebo hlasov odovzdaných s predstihom napadne na Najvyššom súde USA.   

„Udržte si vieru, ľudia. Toto vyhráme,“ napísal Joe Biden na Twitteri. V ďalšom príspevku uviedol, že on aj jeho tím sa cítia dobre, tam kde sú.   

 

Biden zatiaľ tesne vedie v štátoch, ktoré potrebuje k víťazstvu 

Šancu vyhrať stále majú obaja kandidáti. Bidenovi by na výhru stačila výhra Arizony (tam pravdepodobne vyhrá), Pensylvánie plus Wisconsinu alebo Michiganu. 

Druhým riešením pre Bidena je udržať si vedenie v Maine, Nevade, Arizone, Michigane a vo Wisconsine. O tom aké sú voľby tesné svedčí  štát Wisconsin, kde spočiatku viedol Trump, aktuálne sa obrátil na modro. Biden v ňom aktuálne vyhráva o 0,6%, sčítaných je 99% hlasov. Winsconsin už pravdepodobne prepadne Bidenovi, Trumpov tím už avizoval, že bude požadovať prepočet hlasov. CNN už zaradil Wisconsin do projekcie ako štát, ktorý vyhral Biden. Do projekcie štátov, ktoré vyhral Biden ho zaradili už aj ABC News a agentúra AP.

Biden sa dostal do vedenia, aj vo štáte Michigan, kde spočiatku tiež vyhrával Trump. Rozdiel medzi kandidátmi je, ale veľmi tesný, mierne sa zväčšil na 1,2%. Sčítaných je 97 % hlasov. CNN a NBC News už v projekcii pripísali víťazstvo Bidenovi. Na víťazstvo v prezidentský voľbách mu tak stačí už len udržať si Maine (kde s veľkou pravdepodobnosťou vyhrá), Arizonu a Nevadu. 

Joe Biden sa prihovoril k národu

Demokratický prezident Joe Biden sa prihovoril americkému ľudu. Naďalej zostávala optimistický, tvrdí, že ešte neprišiel deklarovať víťazstvo, ale keď budú všetky hlasy sčítané vyhrá. Podľa neho má dosť hlasov v Pennsylvánii, Michigane, Wisconsine aj Arizone.

„Budem pracovať tvrdo pre tých, ktorí ma nevolili, rovnako ako pre tých, ktorí mi dali svoj hlas,“ uviedol Joe Biden. Ľudí uistil, že bude pracovať na tom aby neboli žiadne modré alebo červené štáty.

V Pennsylvánii sa rozdiel zmenšuje

New York Times predpokladá, že ak pôjde počítanie hlasov zaslaných poštou v Pennsylvánii ako doteraz, Biden by mohol vyhrať aj tento štát. Počítanie hlasov poštou sa nepáči republikánom, ktorí už podali žalobu a žiadajú zastavenie sčítavania.

Rozdiel v Pennsylvánii sa pomaly znižuje. Zatiaľ je vo vedení Donald Trump s 5,1 %. Ráno ešte tento rozdiel prestavoval 13%. Zostáva ešte sčítať 16 % hlasov. Menšie regióny sú skoro sčítané, zostáva sčítať hlavne väčšie mestá ako Philadelphia, kde v roku 2016 s prehľadom vyhrala Hillary Clinton.

Výsledky z niektorých štátov sa dozvieme až o pár dní 

Podľa prvých výsledkov utorňajších amerických prezidentských volieb Trump zatiaľ získal 213 voliteľov, Biden 253 voliteľov. Víťaz potrebuje získať 270 voliteľov. 

Výsledky v niekoľkých kľúčových štátoch ako Arizona, Georgia, Michigan, Pensylvánia, Nevada, Severná Karolína a Wisconsin sú veľmi tesné a rozhodnúť tam môžu hlasy odoslané poštou, ktoré ešte neboli započítané a predpokladá sa, že väčšina z nich bude v prospech Joea Bidena. Michigan a Wisconsin sú už takmer spočítané. Väčšina hlasov, ktoré sa teraz započítavajú sú z veľkých miest, čo nahráva do kariet Bidenovi.

Výsledky z Nevady sa pravdepodobne nedozvieme do štvrtku informuje Newsweek. Nevada mala zastaviť spočítanie hlasov, ktoré boli odovzdané predčasne alebo poštou. Aktuálne v štáte vedie Joe Biden, ktorý má náskok 0,6 %. Sčítaných je 86% hlasov, predtým štát vyhrala demokratická nominantka Hillary Clinton.

Trump sa už sťažuje na Twitteri

„Včera večer som viedol často solídne v mnohých kľúčových štátoch, takmer vo všetkých prípadoch demokraticky riadených a kontrolovaných. Potom jeden po druhom začali magicky miznúť, keď sa spočítali skládky prekvapivých hlasovacích lístkov. VEĽMI PODIVNÉ a „zostavitelia prieskumov“  ich mali úplne a historicky zle!,“ napísal prezident na sociálnej sieti. 

Obe volebné tímy sú si naďalej isté svojou výhrou. Bidenov tím predpokladá, že získa Michigan, Wisconsin a Pennsylvániu. Výhru v Pennsylvánii predpokladá aj Trumpov tím.  

Trump alebo Biden? Na oficiálny výsledok si pravdepodobne počkáme

Biden zvíťazil vo svojom domovskom štáte Delaware, ako aj v Kalifornii, New Yorku či metropole USA – Washingtone.

Trump mal získať  štáty ako Florida, Texas, Indiana, Kentucky, Missouri a Ohio, kde vyhral aj v roku 2016.

Nasleduje zoznam štátov, v ktorých každý kandidát zvíťazil, a zodpovedajúci počet hlasov voliteľov na základe odhadov amerických médií vrátane CNN, Fox News, MSNBC / NBC News, ABC, CBS a The New York Times.

 Donald Trump:

      Alabama (9)
      Arkansas (6)
      Florida (29)
      Idaho (4)
      Indiana (11)
      Iowa (6)
      Južná Dakota (3)
      Južná Karolína (9)
      Kansas (6)
      Kentucky (8)
      Louisiana (8)
      Mississippi (6)
      Missouri (10)
      Montana (3)
      Nebraska (4)
      Ohio (18)
      Oklahoma (7)
      Severná Dakota (3)
      Tennessee (11)
      Texas (38)
      Utah (6)
      Wyoming (3)
      Západná Virgínia (5)

      Joe Biden:

      Colorado (9)
      Connecticut (7)
      Delaware (3)
      Havaj (4)
      Illinois (20)
      Kalifornia (55)
      Maine (3)
      Maryland (10)
      Massachusetts (11)
      Minnesota (10)
      Nebraska (1)
      New Hampshire (4)
      New Jersey (14)
      New York (29)
      Nové Mexiko (5)
      Oregon (7)
      Rhode Island (4)
      Vermont (3)
      Virgínia (13)
      Washington (12)
      Washington D.C. (3)

Okrem prezidenta si Američania volili aj reprezentantov do Senátu a Snemovne reprezentantov. Aj tam sú výsledky zatiaľ tesné v Senáte majú demokrati zatiaľ 46 kresiel a republikáni 47. Na ovládnutie Senátu treba 51 hlasov. V Snemovni reprezentantov zatiaľ demokrati získali 180 kresiel a republikáni 171. Na ovládanie Snemovne je potrebných 218 kresiel. 

Sarah McBrideová sa stane prvou transrodovou senátorkou v dejinách USA

Sarah McBrideová, popredná obhajkyňa komunity LGBTQI, poľahky získala senátorský mandát vo voľbách v štáte Delaware, uviedla americká televízna stanica NBC. McBrideová sa tak stane prvou a zároveň jedinou štátnou senátorkou v USA a najvyššou transrodovou štátnou predstaviteľkou. „Dúfam, že táto noc ukáže členom komunity LGBTI, že v našej demokracii je dosť miesta aj pich,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter 30-ročná McBrideová.

Vo voľbách zvíťazila nad republikánskym kandidátom Steveom Washingtonom. Úradujúci demokratický senátor Harris McDowell sa rozhodol na post senátora po 44 rokoch nekandidovať, no McBrideovej vyslovil podporu.

Potýčky sa už začali

Situácia je napätá aj medzi stúpencami oboch táborov. Potýčky sa začali už počas volebnej noci a predpokladá sa, že budú pokračovať. Napríklad New York Post informoval o potýčke medzi členmi hnutia Black Lives Matters a extrémne pravicového hnutia Proud Boys, ktoré sa do podvedomia ľudí dostalo počas prvej prezidentskej debaty, keď prezident Trump povedal, že sa majú stiahnuť a čakať. Štyria ľudia boli pobodaní. 

Zdroje: TASR, CNN, ČT24, NBC News, AP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK