Tvrdý lockdown je na spadnutie, rozhodnúť sa môže už čoskoro

  • Zajtra bude vláda rokovať o opatreniach
  • Jednou z tém má byť aj tvrdý lockdown
Na snímke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na archívnej snímke z 30. septembra 2021 ľudia kráčajú cez cestu v Melbourne.
Na snímke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na archívnej snímke z 30. septembra 2021 ľudia kráčajú cez cestu v Melbourne., TASR/Pavel Neubauer TASR/AP/Daniel Pockett
  • Zajtra bude vláda rokovať o opatreniach
  • Jednou z tém má byť aj tvrdý lockdown

Vláda bude opäť mimoriadne rokovať o ďalších opatreniach, ktoré by sa mali prijať práve pre stále zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach a rapídny nárast pozitívnych prípadov, informuje Televízia Markíza.

Témou rokovania bude aj možné zavedenie tvrdého lockdownu. Rokovať sa má v stredu, 24. novembra 2021. 

V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 3 021 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 dnes vzrástol o 58 prípadov. Celkový počet úmrtí na koronavíru je 13 919. Ak bude takáto situácia pokračovať aj naďalej, nemocnice to nemusia zvládnuť. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na konferencii Vizionárov povedal, že sám žiada lockdown pre všetkých. To znamená pre zaočkovaných aj nezaočkovaných. „Ak sa zavedie čím skôr, Vianoce už môžeme stihnúť bez prísnych opatrení. Lengvarský však dodal, že pôjde o prvé kolo lockdownu. Ak by nezbral, môže potom pokračovať,“ uvádza Televízia Markíza.

Taktiež povedal, že z rôznych regiónov sa k ministrovi dostávajú správy, že aj zaočkovaní žiadajú zaviesť lockdown, aby sa situácia zlepšila čím skôr, dodáva TV Markíza.

Zavedenie tvrdého lockdownu pre všetkých a núdzového stavu, ktorý s tým súvisí, sú témy, o ktorých sa hovorí. V pondelok to pre médiá potvrdil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

„Zavedenie tvrdého lockdownu je naďalej témou. Momentálne sú opatrenia nastavené tak, ako to bolo dohodnuté minulý týždeň, a je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že toto nie je len o tom, ako rozhodne vláda alebo konzílium odborníkov, ale o nás všetkých. Je to spoločná zodpovednosť,“ zdôraznil Mikulec.

„Téma lockdownu je stále na stole. Ak sa ukáže, že opatrenia nezaberú, budeme musieť pristúpiť k razantnejším opatreniam, a to je už len tvrdý lockdown,“ dodal Mikulec s tým, že téma núdzového stavu je rovnako aktuálna.

Za lockdown je aj časť koalície

Koaličná rada sa bude popoludní venovať aj možnému zavedeniu tvrdého lockdownu. Pre TASR to potvrdili viacerí koaliční partneri. Diskutovať sa má o možnosti trojtýždňového tvrdého lockdownu, ktorý by mohla prijať vláda už tento týždeň.

Sme rodina je za to, aby sa urobil teraz tvrdý lockdown na dva či tri týždne. „Potom by sme mali voľnejšie sviatky. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu je to potrebné urobiť,“ uviedlo hnutie.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga dodal, že vzhľadom na pandemickú situáciu sú všetky možnosti na stole. Upozornil, že ak nepristúpime k ráznym opatreniam, skolabujú nemocnice. „Verím, že dnes popoludní zvíťazí odvaha a prijmeme opatrenia, ktoré musia byť prijaté,“ dodal.

„Bude to dnes riešiť koaličná rada a naše stanovisko najskôr povieme koaličným partnerom,“ reagoval hovorca koaličnej SaS Ondrej Šrplák. Podľa informácií TASR by mali liberáli o téme ešte v strane diskutovať.

Šéfka zdravotníckeho parlamentného výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) je proti. Tvrdý lockdown označila za riešenie na krátky čas, ktoré by následne spôsobilo zhoršenie. Uprednostňuje lockdown pre neočkovaných.

„Vrátane obmedzenia cestovania, ak to bude nevyhnutné,“ uviedla. SaS podľa jej slov považuje za jediné riešenie očkovanie, preto podporuje opatrenia s väčšou slobodou očkovaných na základe nižšieho epidemiologického rizika.

Prejsť to môže aj bez SaS

Denník N s odvolaním na TV Markíza informuje, že minister financií Igor Matovič naznačil, že vláda môže lockdown schváliť aj bez súhlasu strany SaS.  

Keď jeden koaličný partner bude naďalej neempatický voči životom a zdraviu starých ľudí, lebo tí na to najviac doplácajú, a voči verejnej kase, ktorá na to dopláca mimoriadne, tak by sme sa mali ostatní zomknúť, buchnúť po stole a prijať ochranné opatrenia, ktoré treba urobiť,“ vyhlásil Matovič. 

Heger sa možnosťou zavedenia lockdownu intenzívne zaoberá

Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov, ako to navrhuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a konzílium odborníkov. TASR o tom informovala Hegerova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Predseda vlády SR Eduard Heger v žiadnom prípade nebude hazardovať so životmi zaočkovaných či nezaočkovaných, a preto sa intenzívne zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov, ako to navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR a konzílium odborníkov. Práve názor odborníkov je v tomto smere pre predsedu vlády kľúčový,“ uviedla Janíková.

Podľa premiéra je nutné situáciu riešiť okamžite aj preto, aby sme mali pokojnejšie Vianoce a mohli neskôr opatrenia uvoľňovať s ohľadom na blížiacu sa sezónu v cestovnom ruchu.

Zdroje: TV Markíza , TASR, TV Markíza, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie