Ústavný súd rozhodol, či sa bude konať referendum o predčasných voľbách

  • Petíciu za referendum podpísalo viac ako 500 000 ľudí
  • Súd rozhodol, že sa konať nebude
referendum petícia
TASR/Pavel Neubauer
  • Petíciu za referendum podpísalo viac ako 500 000 ľudí
  • Súd rozhodol, že sa konať nebude

Ústavný súd vyriekol verdikt nad referendom o predčasných voľbách. Predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) nie je podľa Ústavného súdu SR (ÚS SR) v súlade s Ústavou SR. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Referendum sa teda nemôže konať.

Si za predčasné voľby?

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR. Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať,“ stihla už zareagovať strana SaS v stanovisku pre médiá.

Na sociálnej sieti sa vyjadril aj expremiér Igor Matovič. „Hlboko nesúhlasím so zlomyseľným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať,“ vyjadril sa s tým, že sám nie je za predčasné voľby.

 

Za referendum sa v petícii vyslovilo viac ako 500 000 ľudí. Petíciu iniciovali politické strany Smer-SD, Hlas-SD, ku ktorým sa pridala aj Dankova SNS. Všetky zúčastnené strany ale tvrdia, že ide o apolitickú akciu a zdôrazňujú, že to nie je stranícka akcia. Petičné hárky potom doručili prezidentke SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pre referendovú otázku o skrátení aktuálneho volebného obdobia Národnej rady SR, za ktorú sa vyslovili občania v petícii, obrátila na Ústavný súd SR. 

„Prezidentskej kancelárii bola 3. mája doručená petícia, dopočítanie hlasov bude ukončené v najbližších dňoch. Druhou podmienkou pre vypísanie referenda je súlad predmetu referenda. Právne názory sa rôznia a tiež názory na to, ako má byť výsledok referenda uvedený do praxe. Nie je jasné, či v prípade, ak by sa referendum konalo, či má výsledok priame účinky, alebo o ňom majú hlasovať ešte poslanci,“ vysvetľuje svoje konanie Zuzana Čaputová.

Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, kedy sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi, informuje  TV Markíza

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie