AKTUÁLNE: V Česku pribudlo 7 násobne viac nových prípadov COVID-19 ako na Slovensku

  • Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Česku v piatok stúpol opäť o takmer 3000, podobne ako vo štvrtok
  • Pribudlo konkrétne 2946 nakazených ľudí, čo je najvýraznejší denný nárast za tento týždeň a druhý najvyšší od marcového začiatku epidémie v ČR
pracacanázvu
worldometer.info
  • Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Česku v piatok stúpol opäť o takmer 3000, podobne ako vo štvrtok
  • Pribudlo konkrétne 2946 nakazených ľudí, čo je najvýraznejší denný nárast za tento týždeň a druhý najvyšší od marcového začiatku epidémie v ČR

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Česku v piatok stúpol opäť o takmer 3000, podobne ako vo štvrtok. Pribudlo konkrétne 2946 nakazených ľudí, čo je najvýraznejší denný nárast za tento týždeň a druhý najvyšší od marcového začiatku epidémie v ČR. V sobotu krátko po 06.00 h SELČ o tom informoval na svojej webovej stránke Český rozhlas (ČRo) s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Počet aktuálne chorých na COVID-19 je približne 30.000. Ochorenie má u väčšiny nakazených mierny priebeh, ale v poslednom čase v Česku prudko rastie počet hospitalizovaných aj mŕtvych. Úmrtí zaznamenali celkovo 581.

V ČR hlásili celkovo 61.318 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Denné nárasty v počte infikovaných v poslednom čase opakovane prekonávali rekordy, najvýraznejší prírastok bol minulý štvrtok, keď testy potvrdili ochorenie u 3126 ľudí.

Minister zdravotníctva Roman Prymula na piatkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že nárast infikovaných sa teraz spomalil. Počet nových prípadov za piatok je však oproti štvrtku o niekoľko desiatok vyšší. Prymula ale tiež upozornil, že rozhodujúce sú počty hospitalizovaných, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, alebo počty úmrtí – a tie aktuálne výrazne stúpajú, citoval ministra portál ČRo.

zdroj: worldometer.info

WHO varovala, že úmrtí na COVID-19 môže byť 2 milióny; Európa už sprísňuje kroky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok varovala, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 sa môže viac ako zdvojnásobiť a dosiahnuť dva milióny, ak nebudú pokračovať opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Európa, ktorá čelí nárastu prípadov, už sprísňuje obmedzenia a Spojené štáty prekročili ďalší pochmúrny míľnik, píše tlačová agentúra AFP.

Úmrtia na celom svete dosiahli počet 985.707, a to spomedzi vyše 32,3 milióna prípadov nákazy. Tieto údaje platné v piatok k 20.00 h SELČ zverejnila agentúra AFP.

Najťažšie postihnuté Spojené štáty prekročili hranicu sedem miliónov prípadov nákazy – čo je viac ako pätina všetkých celosvetových prípadov, pritom USA majú len štyri percentá svetovej populácie.

„Už jeden milión (úmrtí) je hrozné číslo a musíme sa nad tým zamyslieť, kým začneme uvažovať o druhom milióne,“ odpovedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan novinárom na otázku, o koľko vyššie sa môže ešte vyšplhať počet mŕtvych. Dodal však: „Sme pripravení kolektívne urobiť to, čo treba, aby sme sa tomu číslu vyhli? Ak tie kroky neurobíme… áno, budeme vidieť to číslo a žiaľ, aj oveľa väčšie.“

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech