AKTUÁLNE: V pondelok sa otvoria len školy, ktoré sa zapoja do pilotného testovania

  • Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling po mimoriadnom rokovaní vlády oznámil, ako to bude vyzerať s otváraním škôl na Slovensku
  • Školy môžu byť otvorené už od pondelka
  • Platí to pre tie, ktoré sa zapoja do pilotného testovania
  • Počas neho chce rezort školstva odsledovať všetky technické chyby a nastaviť pravidlá tak, aby sa otvárali od januára
AktualneSIU
  • Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling po mimoriadnom rokovaní vlády oznámil, ako to bude vyzerať s otváraním škôl na Slovensku
  • Školy môžu byť otvorené už od pondelka
  • Platí to pre tie, ktoré sa zapoja do pilotného testovania
  • Počas neho chce rezort školstva odsledovať všetky technické chyby a nastaviť pravidlá tak, aby sa otvárali od januára

Počas víkendu sa uskutoční pilotné testovanie na školách a následne sa od pondelka 7. decembra spustí otváranie tých škôl, ktoré o to prejavia záujem. Na spoločnej tlačovej besede po mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva Branislav Gröhling a premiér Igor Matovič.

Minister priblížil, že nasledujúce dni budú zverejňované vyhlášky, rozhodnutia a manuály k otvoreniu škôl. Podotkol, že aj keď bude v dokumentoch uvedený dátum pondelok 7. decembra, všetky školy sa k danému termínu otvoriť nemusia.

Pozor, od pondelka platia na hraniciach nové pravidlá. Takéto sú nové podmienky

Šéf rezortu školstva zároveň dodal, že sa chcú pripraviť najmä na január a počas testovania chcú odhaliť všetky technické chyby a tiež nastaviť pravidlá. Podľa Matoviča sa školy nemusia otvárať iba na začiatku týždňa, no môžu tak urobiť aj uprostred týždňa. Tvrdí, že bude na slobode riaditeľa a zriaďovateľa, či sa rozhodne otvoriť niektorú triedu alebo celú školu.

Bude lockdown?

Lockdown majú podľa premiéra oznámiť kľúčové autority štátu, ktoré vystupovali proti plošnému testovaniu. Išlo o reakciu na otázku, či môžu byť vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu do Vianoc zavedené prísnejšia opatrenia.

„Očakávam, že veľmi skoro kľúčové autority štátu, ktoré v posledných týždňoch vystupovali proti plošnému testovaniu a hovorili o tom, že má byť len dobrovoľné, prídu a úprimne povedia, že hold, zostal nám len lockdown. A teraz, keď vláda rozhodne o lockdowne, nehnevajte sa, lebo my sme to spôsobili tým, že sme spochybňovali plošné testovanie,“ uviedol premiér. Nespresnil však, koho konkrétne tým myslel.

Súhlasíš, aby sa školy otvorili čo najskôr?

V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

Koaličná strana Za ľudí si vie predstaviť, že by návrat do škôl nebol podmieňovaný povinnými testami. Ako uviedla počas rokovania vlády ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová, z ich strany padol návrh, aby deťom na druhom stupni základných škôl na návrat do tried stačilo potvrdenie o bezinfekčnosti tak, ako je to v prípade žiakov prvého stupňa ZŠ.

„Zároveň som veľmi rada, že školy sa budú postupne otvárať, ale vieme si predstaviť aj iný variant, ako podmieňovať návrat do školy povinnými testami,“ povedala Remišová. Dodala, že ďalšie informácie má poskytnúť minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Článok aktualizujeme.

🔴 Brífing premiéra Igora Matoviča a ministra školstva Branislava Gröhlinga po mimoriadnom rokovaní vlády

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Friday, December 4, 2020

 

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech