AKTUÁLNE: Vakcínu spoločnosti Johnson & Johnson budeme mať v Európe už v apríli

  • K trom očkovacím látkam na Slovensku pribudne štvrtá, vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson príde do EÚ už čoskoro
  • Piata vakcína na území Slovenska, Sputnik V, sa stále testuje, výsledky jej bezpečnosti by sme mohli poznať už budúci týždeň
vakcína Johnson Janssen
TASR/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP
  • K trom očkovacím látkam na Slovensku pribudne štvrtá, vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson príde do EÚ už čoskoro
  • Piata vakcína na území Slovenska, Sputnik V, sa stále testuje, výsledky jej bezpečnosti by sme mohli poznať už budúci týždeň

Členské štáty Európskej únie podľa eurokomisára pre vnútorný trh dostanú v priebehu druhého kvartálu 55 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu od americkej firmy Johnson & Johnson. Dodávky týchto očkovacích látok odštartujú na budúci mesiac, uviedol Thierry Breton. Ďalších 120 miliónov dávok očkovacej látky, ktorá sa aplikuje iba v jednej dávke, do EÚ podľa eurokomisára príde počas júla až septembra.

Breton o dodávkach vakcín spoločnosti Johnson & Johnson informoval počas návštevy závodu na severovýchode Španielska, kde sa očkovacia látka produkuje. Ide o jednu zo štyroch vakcín, ktoré Európska únia doteraz schválila. Breton konštatoval, že v rámci EÚ v súčasnosti vakcíny vyrába 52 závodov. Dodal pritom, že do konca roka bude výrobná kapacita únie na úrovni 2 až 3 miliardy vakcín ročne. Bude to znamenať, že únia bude najväčším výrobcom očkovacích látok na svete, čo umožní do polovice júla zaočkovať 70 percent populácie bloku.

Horúčka, triaška a bolesti môžu prísť aj celé mesiace od nákazy koronavírusom. „Dlhý COVID“ trápi aj mladých

Objednaných máme 400 miliónov dávok 

Vakcína Janssen je štvrtou registrovanou vakcínou v Európskej únii. Registrované sú aj vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Tri vakcíny proti koronavírusu podstupujú takzvané rolling review (priebežné hodnotenie), ktoré je prvým krokom k registrácii. V pribežnom hodnotení sú vakcíny Novavax, CureVac a Sputnik V.

Táto vakcína však môže byť v boji proti koronavírusu kľúčová. Americké média ju označujú za gamechanger – teda niečo, čo zmení náš doterajší boj proti pandémii. Jej výhodou je, že je jednodávková a môže sa distribuovať a skladovať pri chladničkovej teplote.

V Európe svitá na lepšie časy. EMA schválila dlho očakávanú jednodávkovú vakcínu od Johnson&Johnson

Používať sa môže vo veľkých očkovacích centrách 

Jednodávková vakcína Janssen sa môže podávať vo veľkých očkovacích centrách, a to vďaka jej jednoduchému skladovaniu. Očkovaciu látku možno skladovať tri mesiace pri normálnej chladničkovej teplote. Takýto spôsob skladovania je na logistiku a distribúciu oveľa menej náročný ako pri vakcínach od Pfizeru a Moderny, ktoré musia byť uskladnené pri ultrachladných teplotách v mraziacich boxoch. Obe vakcíny po rozmrazení môžu byť v chladničkovej teplote len veľmi krátku dobu.

Zdroje: SITA, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech