AKTUÁLNE: Vieme, aké opatrenia nastolil Matovič po stretnutiach s vedcami. Ak nepomôžu, Slovensko vypne

  • V uliciach vojaci a z okresu do okresu sa ti ísť už nepodarí
  • Čaká nás nočný zákaz vychádzania a v autobusoch budeme sedieť len s respirátormi
  • Ak sa situácia do 21. marca nezmení, nastane uzavretie krajiny aj zastavenie výroby
Matovič, odbornici
TASR/ Martin Baumann, Jakub Kotian
  • V uliciach vojaci a z okresu do okresu sa ti ísť už nepodarí
  • Čaká nás nočný zákaz vychádzania a v autobusoch budeme sedieť len s respirátormi
  • Ak sa situácia do 21. marca nezmení, nastane uzavretie krajiny aj zastavenie výroby

Lockdown na Slovensku platí už viac ako 70 dní. Premiér Igor Matovič sa uplynulé dni radil s dvadsiatkou odborníkov. Vyhlásil, že aj keď sa situácia zlepšuje, bude sa riadiť ich odporúčaniami.

Od utorka popoludní premiér sedel s tými najlepšími vedcami a expertami. Cieľom bolo rozlúsknuť problém, prečo sa pandémiu nedarí zastaviť. COVID automat, ktorý je na Slovensku v „prevádzke“ niečo cez dva týždne, akosi nefunguje. Premiér to zvalil na odborníkov a tvrdí, že to boli ich nápady.

Matovič: Keď som počas prvej vlny riadil krajinu ja, boli sme najlepší na svete. Dnes ju riadia vedci a sme najhorší

Sprísnené opatrenia

Všetci Slováci dúfali, že dôjde k uvoľneniu opatrení. No nestane sa tak. Opatrenia sa ešte viac sprísnia. V súčasnosti dolaďujú posledné detaily. Igor Matovič svoje najprv predostrel poslancom, potom ministrom a nakoniec koaličným partnerom. Rozhodne však o nich vláda.

V súčasnosti ide o predbežný návrh. Jeho termín ešte nie je známy a môže sa to zmeniť. Podľa Denníka N, ktorý má k dispozícii opatrenia, sa testovať bude najmä samotestami – v školách, firmách, ale budú posielané aj domov, školy budú otvorené pre deti ľudí, ktorí nevyhnutne musia chodiť do práce, všeobecní lekári dostanú pokyny, ako sa starať o pacientov doma, FFP2 respirátory budú povinné v MHD, obchodoch a neskôr vo všetkých interiéroch, mimo okres sa už do prírody nebude dať ísť, bude nočný zákaz vychádzania.

Ide o súbor desiatich oblastí. Denník N informoval, že cieľom je, aby sa v priebehu nasledujúcich troch týždňov, a to od 1. marca do 21. 3. 2021 znížila mobilita, spomalilo šírenie infekcie, zamedzil import nových variantov vírusu z rizikových krajín a spomalil nárast hospitalizácií.

Slovensko sa zavrie

V nemocniciach je hospitalizovaných takmer 4 000 pacientov s ochorením COVID-19. Doposiaľ sa obeťami „hnusoby“ stalo 8 352 ľudí. Ak sa situácia nezlepší do 21. marca, nastane tvrdý lockdown a obmedzí sa pohyb, zastaví výroba a zavrie sa krajina. Máme sa pripraviť na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu.

AKTUÁLNE: Igor Matovič žiada členské štáty o zapožičanie vakcín. Situácia je na Slovensku kritická

Časť z opatrení má pomôcť aj nemocniciam, a to tým, že sa zavedie zlepšenie starostlivosti o pacientov, ktorí sa liečia doma, aby ich menej skončilo v nemocnici.

Pravda informuje, že policajtom by pri kontrole opatrení mali pomôcť aj vojaci. Do konca júna je na to vyčlenených zhruba osemtisíc príslušníkov ozbrojených síl. Časť z nich však má prioritne pomáhať v nemocniciach. Do šesťtisíc vojakov by však malo byť k dispozícii policajnému zboru.

Rokovať sa ešte bude o zavedení COVID-príplatku, ktorý má motivovať k dodržaniu karantény pre všetkých členov domácnosti.

Zdroje: Denník N, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK