Vláda schválila 500-eurové poukážky pre seniorov od 60 rokov. Matovič hovorí o „trápnučkom politikárčení“

  • Vláda schválila Matovičov návrh
  • Ten ale musí prejsť aj parlamentom
20210928_vlada2813207
  • Vláda schválila Matovičov návrh
  • Ten ale musí prejsť aj parlamentom

Počas dnešného dňa schválila vláda zavedenie 500-eurových poukážok seniorom od 60 rokov za očkovanie, informoval o tom Igor Matovič.

Návrh ešte musí schváliť parlament

Podľa slov ministra financií mali proti hlasovať ministri SaS.

„Bohužiaľ, v parlamente sa proti pomoci dôchodcom a najviac dotknutým podnikateľom zrejme postaví aj celá opozícia a návrh tým pádom neprejde. Uvidíme, pre koho je život dôchodcu cennejší ako trápnučké politikárčenie,“ uvádza Matovič. Reaguje tým na to, že jeho návrh ešte pôjde do parlamentu.

Na poukaz by mali mať nárok osoby nad 60 rokov, ktoré sa nechajú od od 25. novembra do 15. januára 2022 zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Rátať sa budú aj seniori, ktorí do 30. júna 2022 dostanú tretiu, teda posilňovaciu dávku. Okrem toho bude možné, aby poukaz okrem seniora mohol využiť aj niekto iný. Poukaz tak budú môcť seniori dať aj inej fyzickej osobe, napríklad svojim deťom alebo vnúčatám. 

A kde bude možné poukazy použiť? Pôjde o vybrané podniky, napríklad hotely, penzióny, reštaurácie a kaviarne. Použiť ich bude možné aj na kultúrnych podujatiach, v divadlách, galériách a kinách. Využiť ich budú môcť aj vo vybraných službách, napríklad kaderníctvach, kozmetických a masérskych salónoch, či v posilňovniach a športových kluboch.

„Inak povedané, na očkovací poukaz bude mať nárok každý senior s pobytom na Slovensku, ktorý sa zaočkoval alebo ešte len zaočkuje všetkými tromi dávkami bez zbytočného odkladu. Jednotlivé tri body sa navzájom nepodmieňujú, ale dopĺňajú,“ uvádza Ministerstvo financií.

Minister hospodárstva Slovenskej republiky počas tlačovej konferencie uviedol, že za návrh nehlasovali nie len kvôli tomu, že sa podobným krokom dehonestuje očkovanie, no tiež majú obavy, že môže stúpnuť úroveň korupcie.

Richard Sulík tiež zastáva názor, že poukážky budú iba ďalším fiaskom. „Štát nevedel zorganizovať ani lotériu bez toho, aby neboli nejaké problémy,“ uviedol.

Zdroje: Facebook/Igor Matovic, Facebook/Ministerstvo financii

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie