AKTUÁLNE: Vládny spor má svoju prvú obeť. Marek Krajčí končí vo funkcii ministra zdravotníctva

  • Vládna koalícia včera prerokovávala spoločný postup pri riešení aktuálnej situácie
  • Vládna kríza je zažehnaná, koalícia sa dohodla
  • Vládny spor si tentokrát vyžiadal "hlavu" Mareka Krajčího
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Vládna koalícia včera prerokovávala spoločný postup pri riešení aktuálnej situácie
  • Vládna kríza je zažehnaná, koalícia sa dohodla
  • Vládny spor si tentokrát vyžiadal "hlavu" Mareka Krajčího

Už niekoľko dní sledujeme rastúce napätie v koalícii. Včerajšie stretnutie vládnych predstaviteľov však malo spory urovnať. Koaličná kríza by teda mala byť nadobro zažehnaná, no svoju obeť si vyžiadala. Marek Krajčí vo funkcii ministra zdravotníctva končí. Predstavitelia vlády mali mať dnes spoločné vyhlásenie, no to sa nakoniec nekoná. 

Včerajšie rokovanie vlády zrejme skutočne pomohlo. Aspoň tak to teda tvrdia predstavitelia vlády. O tom, že sa koalícia nerozpadala, informovala už dnes strana SaS. „KOALÍCIA POKRAČUJE 💚 🤝 Koaliční lídri našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii.“

🔴 Vyhlásenie premiéra Igora Matoviča k aktuálnej politickej situácii

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Štvrtok 11. marca 2021

Rekonštrukcia vlády sa v posledných dňoch skloňovala čoraz častejšie. Špekulovalo sa aj o výmene premiéra. Všetky dnešné indície však nasvedčovali tomu, že výmena sa v premiérskom kresle nekoná. „Richard Sulík verí, že s Igorom Matovičom našli cestu ako spolu vychádzať, komunikovať a dodržiavať dohody. Na útoky z minulosti už nebude reagovať, pretože by to nemalo žiadny prínos pre ďalšie spoločné vládnutie v časoch, keď občania potrebujú pokoj a pomoc od štátu,“ informovala SaS. 

Už včera informoval Miroslav Žiak informoval, že strana SaS na demisii Igora Matoviča netrvá. „Odchod Krajčího nám bude stačiť,“ povedal pre TV Markíza. Bližšie informácie sme sa však nedozvedeli. Museli sme si počkať až na vyhlásenie Igora Matoviča. 

KOALÍCIA POKRAČUJE 💚 🤝 Koaliční lídri našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii. ❗️…

Uverejnil používateľ Sloboda a Solidarita Štvrtok 11. marca 2021

Boris Kollár však dnes v relácii Expres naznačil, že vo vláde sa predsalen niečo meniť bude. Nechcel však konkretizovať, či sa to týka aj personálnych pozícií. „Každý niečo získal, každý niečo stratil.

Vládny spor vyústil do demisie Mareka Krajčího

Marek Krajčí vo funkcii ministra zdravotníctva končí. „Chcem veľmi pekne poďakovať poslaneckému klubu OĽANO a hnutiu Sme rodina, že za mnou stáli.“ Tvrdí však, že dve koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho odchodom. „Dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde mojou demisiou.“ Ako tvrdí Igor Matovič, Marek Krajčí sa stal rituálnou obeťou kritikov. 

Minister zdravotníctva vo svojej funkcii oficiálne skončí až po tom, ako prebehne preverenie vakcíny Sputnik V. Premiér Matovič tak chce predísť tomu, aby niekto zablokoval používanie ruskej vakcíny. V najbližších dňoch sa dozvieme aj meno nového ministra zdravotníctva. 

Celý poslanecký klub OĽANO stojí za Marekom Krajčím. „Dnes odchádza najzodpovednejší bojovník v pandémii. Mrzí nás, že ten, čo chcel najviac chrániť ľudí, odchádza. Tí, čo všetko spochybňovali, zostávajú,“ povedal predseda hnutia OĽANO Michal Šípoš. 

Marek Krajčí: Slová prezidentky znejú, akoby ma chcela ukrižovať. Pred letom môžu byť očkovaní všetci, ktorí chcú

Igor Matovič považuje demisiu Mareka Krajčího za najabsurdnejšiu v dejinách. „Je to neľudská požiadavka, ale je politicky správna.“ To, že koaliční partneri si vybrali ako obeť Mareka Krajčího, považuje premiér za nemorálne. „Ukazujú na neho ľudia, ktorí v čase, kedy nám rástli prípady, hovorili o otváraní reštaurácií.“

Igor Matovič tvrdí, že žiadal, aby demisiu podali aj ľudia, ktorí chceli otvárať reštaurácie, tí však povedali, že sa svojich postoch nevzdajú. „Keď budeme žiadať, aby minister hospodárstva odstúpil, odstúpi celá strana SaS, čím by de facto padla vláda.“ 

Vybrali sme bolestivé rozhodnutie, ale pre Slovensko správne.“ Igor Matovič zatiaľ neprezradil, kto bude viesť ministerstvo zdravotníctva ďalej. Ďalej vyzval novinárov, aby nelipli na každej chybe politikov. 

💚ODCHÁDZA ČLOVEK, KTORÝ NAJVIAC BOJOVAL ZA ŽIVOTY A ZDRAVIE ĽUDÍ

 🏥Marek Krajčí nastúpil na pozíciu ministra…

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Štvrtok 11. marca 2021

Igor Matovič opäť útočil na stranu SaS. Je teda otázne, či je koaličná kríza naozaj zažehnaná. Avizoval však, že vláda bude mať aj spoločné vyhlásenie. Igor Matovič nekomentoval ani informácie, že by Jana Cigániková (SaS) mala skončiť v pozícii predsedníčky parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Vládni lídri mali mať dnes spoločné vyhlásenie. Nakoniec sa však konať nebude. Novinári naň čakali márne. „Môžete dať von, že neprídem, lebo nepovažujem jednania za uzavreté,“ povedal pre televíziu Joj Richard Sulík. 

Zdroj: TK OĽANO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK