Marek Krajčí: Slová prezidentky znejú, akoby ma chcela ukrižovať. Pred letom môžu byť očkovaní všetci, ktorí chcú

  • V dnešnej relácii Na Telo plus sa Marek Krajčí vyjadril, že rekonštrukcia vlády nie je správnym krokom, na poste chce ostať, nechá to však na koaličnú radu
  • Ďalej dodal, že vakcínou Sputnik V sa môže na Slovensku začať očkovať už o tri týždne
20200912_tk_opatrenia_08746355
TASR/Jaroslav Novák
  • V dnešnej relácii Na Telo plus sa Marek Krajčí vyjadril, že rekonštrukcia vlády nie je správnym krokom, na poste chce ostať, nechá to však na koaličnú radu
  • Ďalej dodal, že vakcínou Sputnik V sa môže na Slovensku začať očkovať už o tri týždne

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa ospravedlnil ľuďom, ktorým sa nepodarilo prihlásiť sa na očkovanie. V diskusnej relácii Na Telo plus povedal, že problém podľa neho nebol v samotnom systéme, ale v nápore. Dodal však, že „sa všetko dá urobiť lepšie“.

Minister sa preto chce stretnúť s riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petrom Bielikom. Pýtať sa ho bude aj na to, prečo národné centrum doteraz nevytvorilo tzv. čakáreň. Na otázku, či môže riaditeľ NCZI vo svojej funkcii skončiť, minister priamo neodpovedal. „Budeme sa rozprávať,“ reagoval, informuje SITA.

„Samozrejme, že sa týchto 23 000 miest sprístupnených v sobotu veľmi rýchlo rozchytalo, nápor bol obrovský. Nemyslím si, že bol problém v systéme, ale v nápore, kde boli mnohí ľudia predbehnutí inými,“ dodal.

Drsné slová vedcov pre vládu: Matovič nás vôbec nepočúva. Vláda neprijala takmer nič, o čom sme rokovali celé dni

Vláda môže fungovať bez zmeny

Krajčí si vie predstaviť pokračovanie vlády bez akejkoľvek zmeny. Rekonštruovať vládu podľa neho momentálne nie je pre Slovensko najmúdrejší krok. Šéf rezortu zdravotníctva by podľa jeho slov chcel, aby „vychladli hlavy a každý si začal hľadieť svoj rezort“.

Ako uviedol, chce urobiť maximum pre to, aby vyhovel všetkým, ktorí si žiadajú, aby vo svojej funkcii ďalej pokračoval. Podradí sa však rozhodnutiu premiéra Igora Matoviča, jeho dôveru podľa neho stále má. Minister si myslí, že situáciu môže ustáť, podotkol však, že je to veľmi ťažké. Z aktuálnej situácie viní naďalej Sulíka. Na slová prezidentky Zuzany Čaputovej, v ktorých podotkla, že nezvláda svoju funkciu, reagoval, že to znie, akoby ho chcela ukrižovať.

Sputnik V už o tri týždne

Minister ďalej dodal, že pred letnými prázdninami by taktiež mohli byť podľa ministra zdravotníctva zaočkovaní všetci, ktorí budú chcieť, aspoň prvou dávkou.

Ruskou vakcínou Sputnik V by sa mohlo na Slovensku očkovať o tri týždne. Tento termín bude podľa neho reálny, keď budú hotové testy šarže a tie budú v poriadku. Pre prihlasovanie na očkovanie vakcínou Sputnik V by sa mal vytvoriť samostatný systém. Fungovať by mala čakacia listina, záujemcovia budú pozývaní do vakcinačného centra, keď na nich príde rad. Systém by sa mal podľa ministra spustiť minimálne týždeň pred tým, ako sa začne Sputnikom V očkovať.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

Za prípadné dlhodobé nežiaduce účinky podľa ministra zdravotníctva nebude niesť zodpovednosť lekár. „Budeme sa o tom rozprávať na úrovni štátu,“ povedal.

Ďalej odmieta, že by vítanie vakcíny na letisku bolo akoukoľvek propagáciou Ruskej federácie, podľa jeho slov dodávateľom nesľúbili nič, okrem peňazí za vakcínu. „Ja som bol práveže na túto zmluvu pomerne tvrdý. Boli v nej veci, ktoré som si nepredstavoval, že by mali byť takto zadefinované. Nechcem však hovoriť, o čo šlo, táto zmluva podlieha mlčanlivosti, ako aj ostatné. Okrem 40 miliónov eur za samotnú vakcínu sme Rusku nič nesľúbili.“

Nový systém by mal byť spravodlivý

„Tento systém bude spočívať v tom, že sa na vakcináciu kedykoľvek prihlásite, pošlete do systému všetky informácie aj s miestom očkovania. V situácii, keď budeme otvárať voľné termíny, sa všetky tieto požiadavky, ktoré boli v „čakárni“, nalejú do systému a osobám príde SMS s potvrdením termínu. Dáme ľuďom dokonca až dva dni na ich spätné potvrdenie,“ informovala v relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese štátna tajomníčka MR SR Ježíková. Dodáva, že dané požiadavky budú roztriedené podľa veku.

Tajomníčka ministerstva prezradila, ako bude fungovať vakcinačná čakáreň. Vakcínu Sputnik V skontroluje ŠÚKL priamo v Rusku

Podľa Krajčího sa ľudia s ťažkými chorobami síce v systéme čakárne nebudú môcť predbehnúť pred čakateľmi v staršej vekovej kategórii, napriek tomu však majú možnosť zavolať do očkovacieho centra a objednať sa prednostne.

Samotestovanie sa stane skutočnosťou

Minister zdravotníctva vyvrátil tvrdenia, že by boli samotestovacie testy, ktoré Slovensko zakúpilo, neadekvátne drahé či, dokonca, neúčinné.

NÁKUP NOVÝCH TESTOV V uplynulých dňoch Slovensko zakúpilo 35 miliónov testov. Nákup sa realizoval prostredníctvom…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, March 9, 2021

„Oba sú nazálne testy, jeden môže byť použitý aj ako nazofaryngálny, no my ho chceme používať ako nazálny. Myslím si, ž každá z nás sa zvládne s tampónom „pošprtať“ v nose, hovorí a dodáva, že by sa tieto testy mohli stať realitou už do dvoch týždňov. „Ešte nemáme presnú stratégiu, buď testy doručíme ľuďom, alebo si ich budú môcť vyzdvihnúť na príslušnom miestnom úrade,“ dodal.

Krajčího rodina zaočkovaná ešte nie je

Jedna z diváckych otázok ministra zdravotníctva mierne potrápila. vo svojej odpovedi sa zamotal, keď povedal, že si s rodinou musí počkať, kým sa niečo také bude môcť udiať. Napriek tomu, že je systém prihlasovania na vakcináciu zodpovednosťou ministerstva zdravotníctva, dodáva, že problém nie je len v ňom samotnom, ale v celkovom počte seniorov nad 70 rokov, ktorí tvoria až milión obyvateľov Slovenska.

„Je to skutočne veľká skupina. Záujme je obrovský a systém kolabuje. V sobotu sa dalo zaregistrovať 23 000 ľudí. Niekomu sa to podarilo, niekomu nie.“

Na záver dodal. „Tí, ktorí veria v Boha, veria, že Boh je dobrý otec, ktorý má pre nás pripravené dobré veci, stačí, aby sme do nich vstúpili a žili jeho plán.“ Na otázku, či sa viera prenáša aj do riadenia ministerstva odpovedal, že sa Boha bojí a snaží sa robiť všetko v súlade so svojím svedomím.

Zdroje: Na Telo PLus, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech