Tajomníčka ministerstva prezradila, ako bude fungovať vakcinačná čakáreň. Vakcínu Sputnik V skontroluje ŠÚKL priamo v Rusku

  • Podľa slov Ježíkovej by sa na Slovensku mohli očkovať ľudia nad 40 rokov už v máji
  • Slovenskí vedci pôjdu preveriť bezpečnosť šarže vakcíny Sputnik V priamo do Ruska
  • Od pondelka čakajú prihlasovací systém na vakcináciu masívne zmeny
  • Podľa slov Ježíkovej by sa na Slovensku mohli očkovať ľudia nad 40 rokov už v máji
  • Slovenskí vedci pôjdu preveriť bezpečnosť šarže vakcíny Sputnik V priamo do Ruska
  • Od pondelka čakajú prihlasovací systém na vakcináciu masívne zmeny

Štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková dnes u Braňa Závodského Naživo na Exprese prezradila, koľko má Slovensko voľných vakcín. Rovnako potvrdila, že sa ŠÚKL rozhodol spolupracovať na preverení šarže vakcíny Sputnik V. Budúci týždeň sa slovenskí odborníci vyberú preveriť jeho výrobu priamo do Ruska.

Slovensko tiež čoskoro otvorí nové očkovacie termíny. Pre prehľadnejší systém prihlasovania vytvorí MZ SR takzvanú čakáreň.

Nové očkovacie miesta

Tento týždeň plánuje Ministerstvo zdravotníctva SR otvoriť až 30 000 nových očkovacích miest pre vakcínu spoločností Pfizer/BioNTech, z tohto počtu je 10 000 miest dostupných už od včerajšieho večera. Táto vakcína je určená len pre ročníky nad 70 rokov. V stredu a vo štvrtok sa otvorí 30 000 nových miest pre vakcínu AstraZeneca, ktorá je pre ľudí nad 60 rokov.

Napriek tomu, že bol prihlasovací systém napadnutý hakermi, štátna tajomníčka vraví, že by to už nemalo predstavovať problém, prípad je v šetrení. „Posledná moja informácia od NCZI je taká, že linka vládneho cloudu bola obeťou kybernetického útoku, to znamená, že oveľa viac umelo vytvorených požiadaviek bolo vyvinutých na tento cloud. Vyšetrovanie prebieha na strane NCZI,“ vraví Ježíková a dodáva, že ďalší dôvod, prečo došlo k zlyhaniu systému, je to, že ministerstvo po troch týždňoch otvorilo očkovacie miesta pre seniorov, ktorí na systém vytvorili enormný tlak.

Bitka o miesta

Za komplikácie spôsobené neskorým oznámením otvorenia nových očkovacích miest, ktoré potrápili nejedného občana, sa Ježíková úprimne všetkým ospravedlňuje. Súhlasí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá vo svojom stanovisku vyhlásila, že to považuje za nedôstojné voči seniorom.

„Bola som jedna z tých, ktorí sa snažili prihlásiť blízkych do systému. Tiež sa mi to nepodarilo. Stalo sa to, že bojujeme s informatizáciou zdravotníctva, kde sa do informačných systémov nalialo kopec peňazí, no nie je to funkčné. Aj z našej strany je teraz priestor pre jedno veľké ospravedlnenie pre ľudí, ktorí sa snažili prihlásiť a vytvorili sme im stresovú situáciu.“

Už od pondelka sa dočkáme čakárne

„Už od polovičky februára vyvíjame nový systém, ktorý bude fungovať lepšie, ako platforma Moje Zdravie, na ktorej momentálne prihlasovanie na očkovanie prebieha,“ vraví štátna tajomníčka o odstránení nedôstojného spôsobu prihlasovania.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

„Tento systém bude spočívať v tom, že sa na vakcináciu kedykoľvek prihlásite, pošlete do systému všetky informácie aj s miestom očkovania. V situácii, keď budeme otvárať voľné termíny, sa všetky tieto požiadavky, ktoré boli v „čakárni“, nalejú do systému a osobám príde SMS s potvrdením termínu. Dáme ľuďom dokonca až dva dni na ich spätné potvrdenie,“ ďalej dodáva, že dané požiadavky budú roztriedené podľa veku.

Lekári sa nevedia prihlásiť

Práve v tomto týždni nie je možné prihlásiť sa na očkovanie pre zdravotníkov. „Neboli vylúčení, tento týždeň sme chceli ísť podľa kritéria veku. Už od budúceho týždňa bude pridané povolanie zdravotník v systéme, ktoré umožní prihlásiť sa na termíny aj ľuďom v mladšom veku, no rizikovom povolaní.“

Dobrou správou pre našu krajinu sú aj očakávané dodávky vakcín. „Budúci týždeň príde 100 000 dávok od Pfizeru navyše, a teda budeme mať až 151 000 dávok. Každý ďalší to bude 51 000. Čiže za mesiac marec budeme mať 75 000 Moderny, 300 000 AstraZeneca, 350 000 dávok Pfizer/BioNTech, rovnako sa uchádzame v EÚ o ďalšie dávky pre nový kvartál,“ objasňuje.

Matovič poslal šéfke EMA odkaz cez Facebook kvôli Sputniku: Christa, tu ide o život, schvaľovanie vám trvá pridlho

Kedy sa dostaneš na rad

„Ak to pôjde podľa vyššie uvedených podmienok a dodávok vakcín, v marci otvoríme kategóriu 60 plus na vakcínu Pfizer, v apríli 50 plus, v máji 40 plus. Prípadne, ak by sa pridal aj Sputnik V či Johnson & Johnson, presunieme sa o mesiac dopredu, a teda už v apríli budeme môcť otvoriť očkovanie aj pre ľudí nad 40 rokov,“ prezentuje predpokladaný vývoj situácie.

Na východe Slovenska začali Sputnik testovať na myšiach a morčatách. Ak sa im nič nestane do 7 dní, dostaneme ho aj my

Ďalej dodáva, že už 11. marca sa očakáva kladné stanovisko EMA k vakcíne spoločnosti Johnson & Johnson, od ktorej má Slovensko objednaných 1,4 milióna dávok. „Je to jednodávková vakcína a prvé dodávky očakávame v apríli.“

Pri testovaní šarží vakcíny Sputnik V bude aj po turbulenciách napokon pomáhať ŠÚKL aj SAV. „Budúci týždeň by sme mohli ísť priamo na kontrolu výroby a plnenia do Ruska.“

Zdroj: Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK