AKTUÁLNE: Za sexuálne zneužívanie 14-ročnej Natálie z Čistého dňa pôjde vinník do basy

  • Krajský súd dnes potvrdil trest odňatia slobody pre Jakuba Fila za sexuálne zneužívanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante
  • Jeho obeťou bola vtedy len 14-ročná klientka tohto zariadenia
Riaditeľ centra Čistý deň
TASR/Michal Svítok
  • Krajský súd dnes potvrdil trest odňatia slobody pre Jakuba Fila za sexuálne zneužívanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante
  • Jeho obeťou bola vtedy len 14-ročná klientka tohto zariadenia

Krajský súd v Trnave dnes potvrdil trest odňatia slobody pre Jakuba Fila za sexuálne zneužívanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. Do väzenia má ísť na 5 rokov a štyri mesiace. Jeho obeťou bola vtedy 14-ročná klientka tohto zariadenia Natália. Filo si má trest odpykať v zariadení so stredným stupňom stráženia. Krajský súd odvolanie obžalovaného proti rozsudku prvostupňového súdu zamietol, rozsudok je právoplatný, informuje TASR.

Čistý deň poskytoval resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom v zariadení v Galante. K sexuálnemu zneužitiu maloletej Natálie kuchárom zariadenia Jakubom Filom prišlo podľa obžaloby ešte vo februári 2014. Riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek neskôr pripustil, že k udalosti došlo, išlo podľa neho o „sex na rozlúčku“.

Kauza Čistý deň ešte stále trvá. Natália Blahová, ktorá kauzu odhalila, dnes čelí niekoľkým žalobám

V roku 2016 vtedajšia poslankyňa Natália Blahová (vtedy SaS) otvorila kauzu možného sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V dôsledku kauzy prišla marci 2018 nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Dnes už resocializačné služby v Galante neposkytuje.

Filo je už druhým právoplatne odsúdeným zamestnancom Čistého dňa za sexuálne zneužívanie. Prvým bol psychológ zariadenia, ktorý dostal za sex s tromi neplnoletými klientkami podmienečný trest odňatia slobody na 32 mesiacov a trojročnou skúšobnou dobou.

Dnešného rozhodovania Krajského súdu v Trnave sa Filo nezúčastnil. Jeho advokát Stanislav Jakubčík povedal, že právoplatné rozsudky sa nekomentujú. Na otázku, či je jeho klient pripravený nastúpiť do väzenia odpovedal, že asi nikto nie je na také niečo pripravený. Po doručení písomného zdôvodnenia však mieni zvážiť možnosti v rámci mimoriadnych opravných prostriedkov.

Prípad je otvorený od roku 2016

Venujú sa mu mnohé médiá aj jednotlivci, na čele s Natáliou Blahovou, ktorá situáciu opísala na blogu Denníku N. Po prevalení kauzy sa začali ozývať aj bývalí klienti zariadenia, ktorí prehovorili o nechutnostiach, ktoré tam zažili.

„Keď som otvárala túto kauzu, bolo mi to jedno, či na mňa podá niekto trestné oznámenie alebo žalobu. Sprevádzala som matku v ťažkej životnej situácii,“ píše na blogu SME Natália Blahová, ktorá do roku 2020 pôsobila ako poslankyňa NR SR za stranu SaS.

 

Zdroje: TASR, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK