Na Slovensku potvrdili ďalšie 4 prípady omikronu. Priebeh choroby u infikovaných prináša dobré správy

  • Pribudli 4 infikovaní variantom omikron
  • Doposiaľ sa omikron na Slovensku potvrdil u 11 ľudí
AKTUALNE
  • Pribudli 4 infikovaní variantom omikron
  • Doposiaľ sa omikron na Slovensku potvrdil u 11 ľudí

Pribudli 4 nové prípady nákazy variantom koronavírusu omikron, informuje o tom Denník N s odvolaním na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Všetci nakazení hlásili ľahký priebeh ochorenia a dodržali potrebné opatrenia. 

Všetky štyri osoby boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu, 3 z nich sa vrátili zo zahraničia. Celkovo na Slovensku evidujeme 11 prípadov variantu omikron.

Prvé 3 prípady omikronu zachytili na Slovensku 11. decembra 2021, informáciu vtedy pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Ministerstva Slovenskej republiky Zuzana Eliášová.

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,“ informujú hygienici.

O omikrone stále nevieme všetko

Omikron nie je tou chorobou, s ktorou sme sa stretli pred rokom, píše The Guardian. Vysoké počty úmrtí majú byť v Británii už dnes históriou. Z dát, ktoré máme zatiaľ k dispozícii, sa totiž zdá, že má menej vážne príznaky a aj ľudia strávia v nemocniciach kratší čas. Pacienti v priemere odchádzajú po troch dňoch.

Momentálne však nie je jasné to, čo sa stane, keď sa variant začne šíriť aj medzi staršími. Správy zatiaľ znejú pozitívne, avšak na radosť môže byť skoro. Na problém upozorňoval aj matematik Richard Kollár.

„Stále totiž nevieme, čo robí omikron s nezaočkovanými a so staršími, a najmä nezaočkovanými staršími. Nečudujme sa, takých v Dánsku, či Veľkej Británii takmer niet. A pre nás je to pritom esenciálna informácia,“ píše Richard Kollár na sociálnej sieti. 

Odborníci z The Guardianu a Richard Kollár sa zhodujú aj v tom, že sa všetko dozvieme už onedlho. Máme za sebou Vianoce, kedy sa dá predpokladať, že variant sa počas návštev jednoducho šíril.

Zdroje: Denník N, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie