AKTUÁLNY VÝSKUM: Po prekonaní COVID-19 máš dlhodobú imunitu. Nepotrebuješ ani protilátky

  • Vedci zistili, že dlhodobá imunitná reakcia na ochorenia COVID-19 dokáže byť v tele človeka prítomná aj napriek cbýbajúcim protilátkam
  • Nezáleží ani na tom, akú vážnu formu ochorenia si prekonal
vyskum (1)
Unsplash.com/CDC, Viktor Forgacs
  • Vedci zistili, že dlhodobá imunitná reakcia na ochorenia COVID-19 dokáže byť v tele človeka prítomná aj napriek cbýbajúcim protilátkam
  • Nezáleží ani na tom, akú vážnu formu ochorenia si prekonal

Tvoj imunitný systém dokáže po prekonaní COVID-19 vďaka unikátnej bunkovej pamäti bojovať s ochorením znova. Vedci zistili, že znaky dlhotrvajúcej imunity v ľudskom tele existujú. Problematike sa venoval denník NY Times. Platí to aj v prípade, že tvoj organizmus zaznamenal len mierny výskyt koronavírusu.

Nevie sa, ako dlho

To, že imunita je v tele človeka prítomná, je podľa vedeckých zistení a následne publikovanej novej štúdie jasné. Nevie sa však predpokladať, ako dlho bude táto imunitná odpoveď trvať. Lekári a imunológovia sa však zo zistenia tešia, pretože ľudské telo na nový koronavírus v tomto prípade reaguje klasicky, ako pri iných vírusoidných ochoreniach.

Je to presne to, v čo sme dúfali,“ hovorí imunologička Marion Pepper z Washingtonskej  univerzity. Ďalšie výskumy stále prebiehajú a postupne sú zverejňované vo vedeckom časopise Nature. 

Odpovede na otázky, či sa ľudské telo dokáže komplexne proti opätovnému nakazeniu novým koronavírusom chrániť, zatiaľ neexistujú. O efektivite imunitného systéme sa môže hovoriť len vtedy, ak sa človek nakazí a telo sa následne ochráni. Nové vedecké zistenia by však vyvrátili mnoho obáv, ktoré sa týkali silných vyjadrení o amnézii, či iných vážnych ochoreniach, ktoré opätovná nákaza COVID-19 spôsobuje.

V čase, kedy svet postihla druhá vlna ochorenia je vhodný čas na to, aby sa tento typ správania sa imunitného systému voči ochoreniu dôkladne preskúmal. 

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Pozabudlo sa na niektoré funkcie organizmu

Imunita sa u človeka tvorí prirodzene a na takmer každú chorobu. Organizmus si ju buduje na základe vlastnej sily a schopnosti. 

Keď sa ešte pred niekoľkými mesiacmi hovorilo o protilátkach, ktoré sa v tele síce budujú, no po veľmi krátkom čase zanikajú, ľudia začali panikáriť. Informácie z novej štúdie ukazujú, že sa pozabudlo na viacvrstvovú obranu imunitného systému. Najinteligentnejšie bunky ľudského tela majú totiž schopnosť pamätať si prekonané ochorenie. 

Biele krvinky môžu nášmu telu pomôcť bojovať proti útoku vírusového ochorenia COVID-19 v prípade, že by niekedy človeka opätovne postihlo. 

Kľúčovými sú v tomto prípade bunky typu T. Tie identifikujú a ničia napadnuté bunky a informujú a následne učia bunky typu B ako vytvárať nové protilátky.

Práve tieto T-bunky sú podľa autorov štúdie tými, ktoré zabránia vírusu znovu napadnúť ľudské telo. Ak aj protilátky klesnú, tieto bunky vydržia roky.

Na vzorke krvi od 206 pacientov zo Švédska s rôznou mierou závažnosti ochorenia COVID-19 sa zistilo, že nezávisle od toho, aké silné ochorenie pacienti prekonali, T-bunky bojovali rovnako. Pozitívne výsledky boli dokázané aj u tých pacientov, ktorí nevykazovali žiadne referencie o protilátkach v krvi.  

Zdroje: nytimes.com, businessinsider.com, medrxiv.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá