Akú kávu piješ, takým si človekom. Vplyv čierneho zlata na zdravie je iný u žien ako u mužov

  • Asi ťa neprekvapí fakt, že káva zvyšuje hladinu cholesterolu
  • Veľmi však záleží na tom, akú kávu preferuješ, vyplýva z novej štúdie
káva, barista
Unsplash/Nathan Dumlao
  • Asi ťa neprekvapí fakt, že káva zvyšuje hladinu cholesterolu
  • Veľmi však záleží na tom, akú kávu preferuješ, vyplýva z novej štúdie

Nová štúdia naznačuje, že mužom, ktorí pijú espresso, hrozia výrazne vyššie hladiny cholesterolu v krvi než ženám, upozorňuje portál Bloomberg.

Je celkom známe, že káva zvyšuje hladinu cholesterolu. Na túto skutočnosť sú zamerané mnohé štúdie, ktorých výsledky hovoria, že chemikálie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v káve, jednoducho súvisia s vyššími hladinami cholesterolu v krvi. Ide o problém, ktorý súvisí s problémami srdca, vrátane mŕtvice.

Vedci z Nórska potiahli výsledky ich kolegov o kúsok ďalej. Zamerali sa na konkrétne druhy káv, ktoré ľudia pijú a na ich efekt na ľudské telo.

Výskum

Štúdia bola publikovaná v magazíne Open Heart. Do výskumu zapojili viac než 21-tisíc ľudí. Všetci z nich mali nad štyridsať rokov, pričom bol priemerný vek zúčastnených 56 rokov. V krátkom dotazníku sa ich okrem iného pýtali na druh kávy, ktorý zvyknú piť a tiež na denný počet šálok. Neskôr im odobrali vzorky krvi a zaznamenali si ich výšku aj hmotnosť.

Všetkých zúčastnených sa pýtali aj na iné faktory, ktoré by mohli mať vplyv na výsledky. Zisťovali či fajčia, pijú alkohol, aj to, ako často vykonávajú fyzickú aktivitu.

Z dotazníkov vyplynulo, že ženy vypijú približne štyri šálky kávy denne, zatiaľ čo muži takmer päť.

Druh kávy zohráva rolu

Analýza dát neskôr ukázala, že prepojenie medzi kávou a hladinou cholesterolu v krvi sa líšilo podľa toho, ako bola káva pripravená. Výraznejšie rozdiely našli aj medzi reakciou jednotlivých pohlaví.  

Kávičkári, ktorí vypijú denne tri až päť espress, čelia výrazne vyššej pravdepodobnosti vysokej hladiny cholesterolu v porovnaní s ľuďmi, ktorí kávu nepijú. Vedci navyše zaznamenali výrazne vyššiu koncentráciu u mužov, v porovnaní so ženami, ktoré vypili rovnaké množstvo.

káva, barista, kávovar
zdroj: Unsplash/Blake Verdoorn

Ľudia, ktorí denne vypili šesť alebo viac šálok kávy cez french-press, mali hladiny cholesterolu ešte vyššie.

Pitie šiestich alebo viacerých šálok takzvanej prekvapkávanej kávy bolo spojené s vyššími hladinami choresteloru v krvi u žien, ale nie u mužov. Aj pri ženách však šlo len o malý nárast.

Aj instantná káva sa spájala so zvýšením cholesterolu pri oboch pohlaviach, no jeho hladina nestúpala spolu s počtom vypitých šálok.

Káva
zdroj: unsplash/Karl Fredrickson

Tisíc rôznych fytochemikálií

Káva je celosvetovo najčastejšie konzumovaným stimulantom,“ uviedli autori štúdie. „Vzhľadom na to, že sa káva pije naozaj často, môžu mať aj malé zdravotné efekty pomerne veľké zdravotné následky.“

„Takou zaujímavosťou je, že káva obsahuje viac ako tisíc rôznych fytochemikálií. Príjem každej zlúčeniny závisí aj od stupňa praženia, spôsobu prípravy či veľkosti šálky.“

Vedci poukazujú aj na experimentálne štúdie, ktoré dokazujú, že má káva protizápalové účinky, ktoré chránia pečeň a znižujú riziko rakoviny a cukrovky: „Je to dôkazom toho, že zlúčeniny kávy môžu viesť k viacerým mechanizmom, ktoré fungujú súčasne.“

káva
zdroj: Unsplash/mossholder

Stretli sa aj s kritikou

Výsledky štúdie sa však nepozdávajú každému. Lekár Dipender Gill z univerzity v Londýne povedal, že dáta treba čítať veľmi opatrne. „Spozorované rozdiely možno vysvetliť aj mätúcimi faktormi, ktoré vedú k falošným asociáciám.“

„Napríklad to, že muži a vo všeobecnosti jednotlivci, ktorí uprednostňujú určitý druh kávy, môžu mať aj iné faktory životného štýlu. Tie môžu tiež ovplyvniť hladiny cholesterolu.“

Zdroje: Bloomberg, Eurek Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá