Alarmujúce čísla: Každý tretí lekár v Európe má nad 55 rokov. Slovensko obstálo (REBRÍČEK)

  • V takmer polovici krajín je 20 % lekárov starších ako 65 rokov
  • Sme na tom jemne lepšie ako priemer EÚ
nemocnica, chirurgia
  • V takmer polovici krajín je 20 % lekárov starších ako 65 rokov
  • Sme na tom jemne lepšie ako priemer EÚ

O tom, že slovenské zdravotníctvo má veľké problémy, sa presviedča každý, keď ty alebo niekto z okruhu tvojich známych, navštívi zdravotnícke zariadenie. Vážnosť tejto otázky si ľudia začali viac uvedomovať počas pandémie, keď mnohí občania Slovenska prišli o svojich najbližších a nezriedka sa týmto tragédiám dalo vyhnúť.

Problematika zdravotníctva však nie je pálčivá iba u nás, ale v celej Európe, o čom svedčia aj čísla zverejnené Štatistickým úradom Európskej únie (Eurostatom). Podľa nich v roku 2022 pôsobilo v EÚ 1,83 milióna praktických lekárov, ale zarážajúce je, že každý tretí z nich mal viac ako 55 rokov.

Situácia je ešte alarmujúcejšia v polovici členských krajín

Renomovaný portál Euronews dodáva, že tento podiel predstavoval v polovici členských štátov 40 percent alebo dokonca ešte viac. Podľa správy „Zdravie v skratke: Európa 2024“, ktorú spoločne vydali OECD a Európska komisia, sa uvádza, že viac ako tretina (35 %) lekárov v EÚ mala 55 rokov alebo viac.

Toto číslo je nevážený priemer, čo znamená, že nezohľadňuje veľkosť populácie. Keďže tento podiel v najľudnatejších členských štátoch presiahol 40 %, vážený priemer je pravdepodobne ešte vyšší ako spomínaných 35 %. 

„Starnutie zdravotníckej pracovnej sily, najmä v kombinácii s pretrvávajúcim nedostatkom a rastúcimi požiadavkami na zdravotnú starostlivosť, predstavuje vážne riziko pre udržateľnosť systémov zdravotnej starostlivosti v Európe,“ povedal Dr. Ole Johan Bakke, prezident Stáleho výboru európskych lekárov (CPME).

Situácia je vážnejšia v takmer polovici krajín, kde takmer každý piaty lekár má 65 rokov alebo viac. Portál Med News uvádza, že v Nemecku a Francúzsku sa podiel lekárov vo veku 55 rokov a viac blíži k polovici, konkrétne ide o 44 % a 43 %.

Medzi ďalšie krajiny, kde tento podiel dosiahol 40 % alebo viac, patria Lotyšsko, Estónsko, Maďarsko, Belgicko, susedná Česká republika, Litva, Luxembursko, Poľsko a Cyprus. Naopak, vo všetkých severských krajinách je toto číslo hlboko pod priemerom EÚ, pričom niektoré, ako napríklad Nórsko a Fínsko, hlásia iba 24 % lekárov vo veku 55 rokov a viac.

Kde sú najväčšie riziká?

Spomínaný priemer EÚ je 36 % praktických doktorov, ktorých vek je prinajmenšom 55 rokov. Jemne pod týmto číslom, čo v tomto prípade hovorí v náš prospech, je Slovensko s 33 %. Podiel praktických lekárov vo veku 55 a viac rokov sa pohyboval od 21 % v Rumunsku až po 54 % v Bulharsku a Taliansku.

Ak do štatistík zahrnieme aj Spojené kráľovstvo s údajmi z roku 2021) a vybrané kandidátske krajiny EÚ a krajiny Európskej zóny voľného obchodu s dostupnými údajmi, Spojené kráľovstvo malo najnižší podiel, 14 %, nasledované Tureckom s 15 %.

Dôvody takéhoto rozdielu medzi Talianskom na vrchole tabuľky a Spojeným kráľovstvom na konci majú dvojitý rozmer.

„Veľký rozdiel medzi krajinami ako Spojené kráľovstvo a Taliansko možno pripísať politikám týkajúcim sa počtu zmlúv o postgraduálnom vzdelávaní, ktoré sú v Taliansku už mnoho rokov znižované kvôli nedostatku ekonomických investícií a predvídavosti, a rozdielnej úrovni atraktivity, ktorú tieto krajiny ponúkajú lekárom vzdelaným v zahraničí,“ objasnila doktorka Alessandra Spedicatová, prezidentka Európskej federácie platených lekárov (FEMS).

Naopak, Malta má najvyšší podiel mladých lekárov (menej ako 35 rokov) so 46 %, nasleduje Rumunsko s 34 %. Žiadna iná krajina EÚ v tejto kategórii nepresahuje 30 %, s výnimkou kandidátskej krajiny Turecka, ktorá dosahuje 41 %.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, Med News, Eurostat

Najnovšie videá

Trendové videá