Alarmujúce správy: Až 9 z 10 Európanov má v moči nebezpečnú látku

  • Odborníci merali hladinu Bisfenolu A v moči Európanov
  • Látka sa nachádza v obaloch nápojov a potravín
  • Výsledky vedcov nemilo prekvapili
Výskum moču
Ilustračná snímka, Unsplash/National Cancer Institute
  • Odborníci merali hladinu Bisfenolu A v moči Európanov
  • Látka sa nachádza v obaloch nápojov a potravín
  • Výsledky vedcov nemilo prekvapili

Európska environmentálna agentúra pred pár dňami oznámila šokujúce zistenia. V tele takmer všetkých Európanov, presnejšie v 90 percentách zistili prítomnosť nebezpečnej látky.

V organizmoch našli prítomnú látku Bisfenol A (BPA), ktorá sa nachádza v obaloch potravín a môže narušovať naše hormóny. Tento nález vyvoláva obavy o možné zdravotné riziká obyvateľov európskeho kontinentu.

V moči Európanov namerali alarmujúce hodnoty

Zistenie pochádza z veľkého výskumného projektu s názvom Horizon 2020’s HBM4EU, ktorý skúmal obsah rôznych chemických látok v tele európskych občanov. Tieto zistenia sú alarmujúce, pretože BPA sa našlo v moči až u 92 percent dospelých účastníkov z 11 európskych krajín, ako uviedla EEA vo svojej najnovšej správe.

Európska environmentálna agentúra so sídlom v Kodani informovala, že percento dospelých, ktorí prekračujú odporúčané maximálne úrovne Bisfenolu A, sa v jednotlivých krajinách líšilo. Tieto úrovne stanovila Európska agentúra pre bezpečnosť potravín (EFSA) po jej aprílovom preskúmaní.

Veľký význam prikladajú faktu, že vtedy EFSA výrazne znížila maximálny odporúčaný denný príjem Bisfenolu A pre spotrebiteľov. Znížila ho o 20 000-krát.

Látka skrytá v obaloch

Pred desiatimi rokmi sa Bisfenol A široko používal na výrobu detských fliaš. Neskôr ho však zakázali v celej Európe, v USA a niekoľkých ďalších krajinách. Napriek tomu sa stále používa na výrobu plastových obalov na určité potraviny a nápoje. To znamená, že väčšina ľudí je potenciálne vystavovaná BPA prostredníctvom potravín a nápojov.

Výskumy naznačujú, že expozícia BPA môže súvisieť s rôznymi zdravotnými problémami spojenými s narušením hormónov. Riziká súvisia s ochoreniami, ako je napríklad rakovina prsníka či problémy s plodnosťou.

Okrem Francúzska, ktoré BPA úplne zakázalo, obmedzili jeho používanie aj v rámci Európskej únie a USA a plánujú ho ešte viac obmedziť.

Nezhody medzi odborníkmi

Medzičasom sa viedli diskusie o tom, aké množstvo BPA môže človek bezpečne prijať počas svojho života bez ohrozenia zdravia. Európska agentúra, ktorá schvaľuje lieky, však nesúhlasí s novými maximálnymi odporúčanými hodnotami Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín.

Tvrdí, že EFSA jednala príliš rýchlo, pretože neexistuje dostatočný dôkaz o tom, že by BPA mohlo byť škodlivé pre ľudské zdravie.

Napriek tejto kontroverzii EEA dospela k záveru, že expozícia BPA u ľudí „výrazne prekračuje akceptovateľné hranice z hľadiska zdravotnej bezpečnosti na základe aktualizovaných výskumných údajov“. Agentúra okrem toho zdôrazňuje, že toto postavenie predstavuje potenciálne riziko pre milióny ľudí.

Počas výskumu vedci merali v moči Európanov hladinu Bisfenolu A, ale aj jeho variantov S a F v moči 2 756 ľudí v týchto jedenástich krajinách v období od roku 2014 do 2020.

Tieto krajiny zahŕňali Chorvátsko, Českú republiku, Dánsko, Francúzsko, Fínsko, Nemecko, Island, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko a Švajčiarsko. Výsledky ukázali, že hladiny Bisfenolu A boli najnižšie vo Švajčiarsku.

Tam stále prekračovali nové maximálne odporúčané úrovne u 71 percent skúmaných ľudí. Naopak, hladiny BPA podľa zistení EEA prekračovali odporúčané limity u 100 percent jednotlivcov vo Francúzsku, Luxembursku a Portugalsku.

Správu EEA odborníci uzatvárajú tým, že nahlásené prípady prekračovania BPA sú len konzervatívnymi odhadmi a existuje možnosť, že vo všetkých 11 študovaných krajinách je percento ľudí vystavených BPA nad bezpečnými hranicami 100 percent.

Toto zistenie zdôrazňuje potrebu riešiť expozíciu BPA na širšej úrovni s cieľom ochrániť verejné zdravie v Európe a za jej hranicami.

Zdroje: EEA, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá