ALARMUJÚCE ZISTENIE: Ani po prekonaní COVID-19 nie si za vodou, stále môžeš nakaziť iných

  • Vedecké štúdie upozorňujú na fakt, ktorý môže skomplikovať pandemickú situáciu
  • Napriek protilátkam v krvi po prekonaní infekcie ju môžeš naďalej prenášať
  • Vedecké štúdie upozorňujú na fakt, ktorý môže skomplikovať pandemickú situáciu
  • Napriek protilátkam v krvi po prekonaní infekcie ju môžeš naďalej prenášať

Pandémia, ktorou posledný rok žijeme, nám prináša neustále nové prekvapenia. Posledné vedecké štúdie upozorňujú na zistenie, že napriek prekonaniu ochorenia ho môžeš naďalej roznášať. Pravdepodobnosť, že sa ním spätne nakazíš, je však nízka. Tieto výskumy ďalej dokazujú, že protilátky si vie naše telo udržať až takmer pol roka. Za rýchlu reakciu imunitného systému môžu aj „pamäťové lymfocity“.

Nálož v nose a krkru

Štúdia vykonaná inštitúciou Public Health England (PHE) s názvom Siréna zistila, že pacienti s prekonaným ochorením COVID-19 získavajú ochranu v podobe imunity až na pol roka. Samozrejme, v závislosti od individuálnych reakcií organizmu.

Napriek tejto imunite však môžu naďalej priniesť svojmu okoliu potenciálne nebezpečenstvo. Čiastočky vírusu v ich nose či hrdle vedia aj po prekonaní ochorenia rozšíriť do svojho okolia, informuje PHE.

„Štúdia nám poskytla doposiaľ najjasnejší obraz o charaktere ochrany protilátok proti COVID-19. Je však nevyhnutné, aby ľudia tieto skoré zistenia nepochopili nesprávne. Teraz vieme, že väčšina ľudí, ktorí vírus dostali a vytvorili si protilátky, sú chránení pred reinfekciou. Stále však nie je dostatočne preskúmaná presná dĺžka ich imunitnej reakcie,objasňuje spoluautorka výskumu Susan Hopkins.

zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Výskum pozostával zo 6 614 respondentov, ktorí disponovali protilátkami. Konal sa v rozmedzí od 18. júna do 24. novembra. Z tohto počtu len 44 pacientov podľahlo reinfekcii, pričom 2 zaznamenané prípady nie sú isté, nakoľko u nich došlo len k zvýšeniu protilátok. Taktiež len 15 zo 44 reinfikovaných trpelo symptomatickým priebehom choroby.

Hopkins dopĺňa, že najdôležitejším odkazom plynúcim zo štúdie je možné roznášanie infekcie aj po prekonaní ochorenia.Markantným faktom je naše presvedčenie, že ľudia môžu byť schopní prenášať vírus ďalej. To znamená, že aj keď si myslíte, že ste chorobu už mali a ste chránení a je veľmi nepravdepodobné, že sa znova nakazíte, stále existuje riziko, že by ste mohli infekciu získať a preniesť na ostatných.

Z výskumu tak vyplýva záver, že prirodzene získaná imunita v dôsledku minulých infekcií v kombinácii protilátok a pamäťových T a B lymfocitov poskytuje až 83 % ochranu pred reinfekciou. Zároveň 94 % ochranu pred symptomatickým priebehom po dobu piatich mesiacov. Tento fakt je alarmom pre ľudí, ktorí ochorenie prekonali v prvej vlne a obdobie prirodzenej obranyschopnosti sa im končí.

T bunky, B bunky imunita SARS-CoV-2 výsledky štúdie
zdroj: BioRxiv/Immunological memory to SARS-CoV-2

Účinné ako najlepšia vakcína

Hopkins ďalej na tlačovej konferencii uviedla, že ochranný účinok predchádzajúcej infekcie je približne taký silný ako účinok vakcíny Pfizer. Tiež „oveľa lepší“ ako účinok vakcíny AstraZeneca / Oxford, ktorá zaznamenala mieru účinnosti len 62,1%. Vedci z PHE však vyjadrujú potrebu ďalších výskumov v tejto problematike.

Spoločnosť od júna pravidelne testuje desaťtisíce zdravotníckych pracovníkov vo Veľkej Británii na nové infekcie vírusom COVID-19 a prítomnosť protilátok v krvi svedčiacich o prekonaní vírusu. Vďaka ich vytrvalej práci sa už v tomto roku dozvieme viac aj o reakciách pracovníkov na vakcináciu, respektíve následné správanie sa vírusu.

DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Po prekonaní COVID-19 získaš imunitu na viac ako pol roka

Prečo sa môžu ľudia opätovne nakaziť

Vedci v ďalšom výskume zameranom na zistenie trvania protilátok a obranyschopnosti organizmu pred opätovnou nákazou namerali u respondentov viacero látok a buniek sústredených na zdolanie vírusu. Konkrétne sú to pamäťové T-lymfocity a B-lymfocyty a protilátky. Tie boli nájdené vo všetkých odobratých vzorkách krvi od 185 ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19. Takmer 40 účastníkov darovalo krv viackrát, niektorí viac ako šesť mesiacov po chorobe.

To vedcom umožnilo posúdiť, ako sa imunitná odpoveď pacientov v priebehu času zmenila. Ich výsledky ukázali, že hladiny T-lymfocytov špecifických pre koronavírusy mierne poklesli medzi štyrmi a šiestimi mesiacmi, potom sa ustálili. Skrátka, aj keď protilátky z tela vyprchajú, neznamená to, že tvoj organizmus na covid úplne zabudne. Roznášať ho však môžeš aj počas spomínaného obdobia naďalej.

Zdroje: Public Health England, BioRxiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá