Aless: Nezaujíma ma, čo bolo včera. Dnes som tu, cez to všetko s úsmevom na tvári (ROZHOVOR)

  • Od šikany, k hejterom – talentovaná raperka si prešla temným obdobím
  • Oni mi rozobrali život do posledného kúska, hovorí Aless
  • Ako sa vzoprela šikane, čo jej otvorilo oči, ale reč bola aj o jej novom albume
Aless
Instagram/aless_capparelli
  • Od šikany, k hejterom – talentovaná raperka si prešla temným obdobím
  • Oni mi rozobrali život do posledného kúska, hovorí Aless
  • Ako sa vzoprela šikane, čo jej otvorilo oči, ale reč bola aj o jej novom albume

Mladá, krásna a talentovaná. Na raperskú scénu sa dostala v roku 2015, kedy sa stala súčasťou projektu Podzemgang. Dnes má na konte nejednu vydarenú skladbu. O kom inom by bola reč, ako o raperke Alessii Capparelli, ktorú poznáme pod prezývkou Aless.

 V novembri uzrel svet jej v poradí štvrtý štúdiový album, ktorý nesie pozitívny mindset. „Celý album vlastne rozpráva príbeh o tom, že kľúč k šťastiu je obklopovať sa správnymi ľuďmi.“

Ide o jasne tematicky definovaný projekt s názvom ŽENATOMÁ. K názvu ju inšpiroval práve titulný singel s Dominikou Mirgovou a Sharlotou.

Čím viac som ho počúvala, tým viac som si uvedomovala, ako sa mi podarilo za posledné obdobie osobnostne vyspieť, dozrieť z teen obdobia v ženu, že podpora medzi ženami je tak veľmi vzácna… Som šťastná, že som to celé potvrdila práve názvom albumu, priblížila Aless.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aless (@aless_capparelli)

Už žiadna teenagerka z Podzemgangu

Pri tomto albume sa nebojím tvrdiť, že ide o samotný prerod mladej speváčky. Je tu priam až nutné poznamenať, že už dávno nejde o teenagerku z Podzemgangu“. Ide o ženu s názorom a nadhľadom, ktorá sa nesmierne posunula ako v hudbe, tak aj v živote.

„Najviac ma nakopol môj ,,tajný” vzťah, o ktorom vlastne nikto nič nevie, a celkom mi to vyhovuje. (Smiech). Tiež som sa naučila tešiť sa z maličkostí, mať nadhľad a dávať si rovnako veľa lásky, ako som bola predtým zvyknutá iba rozdávať. Stačilo mi k tomu párkrát padnúť na dno a obklopiť sa láskavými ľuďmi, ktorí vlastne pri mne boli aj vždy predtým, len som ich s mojím ,,starým mindsetom” nemala šancu vidieť.

Rok, ktorý bol od začiatku psycho

Napriek tomu, že má v súčasnosti Aless našliapnuté na sľubnú a úspešnú kariéru, nebolo tomu tak vždy. V januári 2018 si zaslúžila za prerábku skladby Rockstar poriadnu vlnu hejtu. Cover tak po pár minútach stiahla.

Speváčku Ronie prepadli psychické problémy a úzkosť. Ako sa s tým dá bojovať?

Aj tak sa našlo mnoho neprajníkov, ktorí sa do nej pustili, a internet neobišla ani nejedna paródia na raperkinu adresu. Na moju otázku, či ľutuje, že dala takýto cover von, má jasnú odpoveď: „Nie, neľutujem, dnes viem, že to tak malo byť. Inak by som sa nemohla tešiť z mojej zmeny k pozitívnemu mysleniu a zahodiť všetky staré traumy. Len vtedy som o tom ešte nevedela.“

V skladbe Druhá šanca rapuješ: „Do knihy si píšem Rockstar. 10. január bol niečo ako nočná mora. Utopené sny a v ňom aj duša, ej, môj život to nedokázal ustáť. A žiadny fans ani šou, žiadne love ani domov. Oni rozobrali môj život, kým nebola som dole. Oni vzali plánov more. Rozobrali môj život do posledného kúska.“

Zo samotnej slohy, je jasné, že išlo o jedno z nie ľahkých životných období. Vnútorný nepokoj, nepohoda a dokonca boj s hejtermi. Akým spôsobom ich napokon prijala?

„Prestala som bojovať. Úplne. Neviem, či si pamätám nejaký môj posledný ,,boj” s niekým alebo niečím. Príde mi to tak, že bojovať s hejtermi alebo čímkoľvek iným je skôr boj so samým sebou. Ak mám pocit, že sa k niečomu takému schyľuje, spýtam sa – prečo si chcem toto vlastne robiť?”

Chýbalo málo, aby bola ticho

Kauza Rockstar utíchla, no prišla ďalšia rana. Vážna nehoda na skútri. „Pamätám si na ten pád, bolesť ma dostávala do bezvedomia, cítila som tlak, okolo mňa ľudia, čo ma nepoznali, ale aj tak držali ma tam, pri vedomí, keď som mala pocit, že to vzdám. Všade krv, všade svetlá, niekde neďaleko pekla. Alebo aj blízko neba, lebo dnes tu som a opisujem ti aká bola moja cesta,opisuje nehodu Aless vo svojej skladbe.

Rok 2018 bol pre Aless veľkou životnou skúškou. No nevzdala sa, bojovala, a vyhrabala sa aj z pekla. Tie momenty ju však, ako sama hovorí, veľmi zmenili. Okrem toho, že by nevznikol album Druhá šanca, naučilo ju to vážiť si život oveľa viac. „Začala som vnímať, ako je celý krásne naplánovaný.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aless (@aless_capparelli)

V hlavnej úlohe šikana

Život jej nadelil množstvo údelov, ktoré ju vyformovali v osobu, ktorou je dnes. K tomu patrila aj šikana. „Na základnej škole som mala pár kíl navyše a lietala celé detstvo v oblakoch, čo nebolo pre ľudí naokolo celkom prijateľné  Trvalo to dlho, približne 6 rokov, potom som zo školy odišla úplne,“ opisuje Aless.

Svoj príbeh porozprávala verejnosti vo filme od režiséra Mira Drobného s názvom Kto je ďalší? Vrátila sa na miesto, kde to celé začalo. Do školy, k ľuďom, ktorí ju šikanovali. 

Ako sa s tým v samotných začiatkom vysporiadala? „Brala som to veľmi ťažko, snažila som sa mazať správy, čo nebolo najšťastnejšie rozhodnutie.

Nezastaviteľný plač a smútok. Mlčala, nejedla. Kolobeh nešťastia, v ktorom ledva prežívala. Vyhrážky, nepríjemné správy či telefonáty so zvukmi koľajníc. Odkaz, aby sa zabila? Desivé, ale áno.

Mala len 11 rokov a tlak z okolia ju dohnal k pokusu o samovraždu. „Všetkého toho zlého bolo vtedy na mňa priveľa. Chýbala mi asi podpora spolužiakov, rodina je skvelá, ale keď tráviš polovicu dňa v triede, kde si ťa neustále doberajú, nie je to úplne jednoduché. Dnes by som určite našla riešenie ako z toho vyjsť. Napríklad zmenu školy, či psychológa, šport alebo umenie. Je veľa možností, treba si vybrať jednu z tých správnych.“

„Najdôležitejšie je sa zdôveriť rodičom, prípadne blízkemu kamarátovi, niekomu z rodiny či komukoľvek, komu veríte,“ hovorí Aless.

Tu a teraz!

Písal sa rok 2015 a mladá Aless sa stala súčasťou Egovho projektu Podzemgang. Práve to považuje za zlomový moment, počas ktorého si povedala, že takto to už ďalej jednoducho nejde, a vzoprela sa šikane. „Hudba a šport boli mojím poháňacím motorom, to ma držalo nad vodou.

Ako sa na celú vec pozeráš s odstupom času? „Každý máme napísanú knihu a ja sa už nepozerám dozadu. Znie to možno ako klišé, ale vlastne ma nezaujíma, čo bolo včera ani pred hodinou. Jediné, čo vidím pri tejto otázke je, že som dnes tu, cez to všetko, s úsmevom na tvári. A práve tam je odpoveď.

Šikana patrí k veľmi tabuizovaným témam. Ľudia sa boja nielen o nej hovoriť, ale aj priznať si, ak sa stali jej obeťou. Sú to však témy, ktoré by mali byť na prvom mieste debát na školách, doma i na verejnosti. Prečo takáto téma v ľuďoch vyvoláva obavy?

„Pretože na mnohých školách či v politike je pre nadriadených oveľa dôležitejší imidž dokonalosti než realita. Všetci sa oháňajú tvrdením, že na ich škole sa to nedeje. Stačí mi pritom navštíviť pár škôl či prečítať pár správ od mojich fanúšikov a jasne viem, že to nie je pravda.

„Ver bohu či čomukoľvek, v čo veríš. Všetko je iba dočasné a ak prechádzaš cez ťažké situácie, je to len preto, aby si bol/a šťastný/á, dodáva v závere Aless.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aless (@aless_capparelli)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech