Alex Wortex naletela. Zaočkovaní proti COVID-19 nemôžu ovplyvniť tvoj menštruačný cyklus

  • Tisíce ľudí zdieľalo hoax o tom, že styk so zaočkovanou osobou môže ovplyvniť menštruačný cyklus ženy
  • Nepravdivú informáciu zdieľali aj ľudia, ktorí majú v spoločnosti veľký vplyv a na sociálnych sieťach ich sleduje veľké publikum
  • Nie je biologicky možné, aby očkovacia látka podaná do určitého organizmu vplývala akýmkoľvek spôsobom na iný organizmus
  • Z toho vyplýva, že ani vakcína podaná do tela určitej osoby nemôže narušiť menštruačný cyklus inej osoby
pjimage-5
Instagram/ Alex Wortex, Unsplash/mufid majnun
  • Tisíce ľudí zdieľalo hoax o tom, že styk so zaočkovanou osobou môže ovplyvniť menštruačný cyklus ženy
  • Nepravdivú informáciu zdieľali aj ľudia, ktorí majú v spoločnosti veľký vplyv a na sociálnych sieťach ich sleduje veľké publikum
  • Nie je biologicky možné, aby očkovacia látka podaná do určitého organizmu vplývala akýmkoľvek spôsobom na iný organizmus
  • Z toho vyplýva, že ani vakcína podaná do tela určitej osoby nemôže narušiť menštruačný cyklus inej osoby

Internetom sa šíri teória, že pri styku s osobou, ktorá je zaočkovaná vakcínou proti koronavírusu, sa môže narušiť menštruačný cyklus ženy. Vyskytli sa aj také správy, že styk s očkovanou osobou môže vyvolať u inej osoby potrat.

Samozrejme, ide o konšpiračné správy, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť, keďže nie je možné, aby očkovacia látka podaná do určitého organizmu narušila akýmkoľvek spôsobom iný organizmus. 

To, ako a či vplýva vakcinácia ženy na jej menštruačný cyklus, ešte zistené nie je. Výskum stále prebieha, no zatiaľ sa nepotvrdili žiadne správy, ktoré by hovorili o tom, že by vakcína spôsobovala narušenie menštruačného cyklu. „Neexistujú dôkazy o tom, že by vakcína akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovala váš menštruačný cyklus,“ povedal Dr. Gounder pre New York Times. 

Iba jeden burger mesačne? Šíri sa hoax, podľa ktorého chce Biden zakázať hovädzie. QAnon už prišiel s vlastnou verziou

Ako uvádza portál The Conversation, to, čo môže menštruáciu negatívne ovplyvniť,  je nakazenie sa COVID-19. 

Je preto absurdné, že tisícky ľudí veria správe o tom, že menštruačný cyklus sa ti môže narušiť po tom, ako sa stretneš so zaočkovanou osobou. Ako uvádza New York Times, konšpirátori zdieľajú „odborné“ názory, v ktorých laicky vysvetľujú, že osoby, ktoré sú zaočkované, môžu vylučovať „očkovací materiál“, ktorý na teba môže pri strete s danou osobou pôsobiť. Tento jav prirovnávajú k „pasívnemu fajčeniu“.

Vráťme sa do lavíc! 

Dané informácie sú ale nepravdivé. Je absurdné, že hoax zažíva na internete „boom“, keďže nie je biologicky možné, aby očkovacia látka podaná do určitého organizmu ovplyvnila akýmkoľvek spôsobom iný organizmus.

Mikroorganizmy sa šíria z človeka na človeka replikáciou. Zložky vakcíny a proteín sa nemôžu replikovať, čo znamená, že sa nemôžu šíriť. Nešíria sa ani cez vaše telo, nie to ešte k niekomu inému,“  vysvetľujú v New York Times. 

Nový HOAX šíri falošnú informáciu, že ak nezaplatíš obrovskú daň za dom, vezmú ti ho a dajú migrantom

I keď je správa už na prvý pohľad absurdná, „chytilo“ sa jej viacero ľudí, ktorí majú na svojom facebookovom profile vysokú sledovanosť. Konšpiračnú teóriu prezdieľala aj Alex Wortex. To, že konšpirácia „visí“ na instagramovom účte Alex Wortex, je síce smutné, ale nie je to žiadnym prekvapením.

Tá sa „preslávila“ už viacerými kontroverznými názormi a prostredníctvom sociálnej siete šírila už nespočetné množstvo hoaxov.

Alex Wortex na svojom instagramovom profile tvrdí, že v zmluve Pfizer je napísané, že účinky vakcín sa môžu prenášať aj na inú osobu. Aj táto informácia je nepravdivá. 

Citovaný úsek, ktorý má hovoriť o ovplyvňovaní zdravotného stavu ľudí, ktorí boli v kontakte s očkovanými, je v skutočnosti inštrukciou pre účastníkov štúdie. Účastníci štúdie, ktorí boli v kontakte s inými ľuďmi, u ktorých sa počas štúdie alebo po nej zistilo tehotenstvo, majú túto skutočnosť nahlásiť Pfizeru. Hlásiť sa majú aj kontakty týchto kontaktov.

Neznamená to, že očkovacia látka podaná do určitého organizmu narušila akýmkoľvek spôsobom iný organizmus. 

zdroj: Instagram/Alexwortex69

Prekvapujúce je, že hoaxu uverilo aj vedenie súkromnej školy na Floride. Zamestnancom malo byť povedané, že ak sa dajú zaočkovať, nebudú sa môcť stýkať so študentami, pretože majú „najmenej tri ženy, ktorým sa zmenil menštruačný cyklus po tom, ako strávili čas s očkovanou osobou“.

To, že styk ženy s očkovanou osobou nemôže narušiť jej menštruačný cyklus, sme si vysvetlili vyššie, treba ale konštatovať, že je neprijateľné, aby absurdné konšpirácie šírili aj pedagógovia. 

Zdroje: The Conversation, New York Times, Instagram/ Alex Wortex

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech