FOTO: Amazon buduje doslova zelený raj, futuristický kampus bez hraníc. Pracovať v ňom môžeš aj ty

  • Jedna z najúspešnejších firiem sveta, ktorá zamestnáva 1,3 milióna zamestnancov, hlási veľké novinky
  • Amazon pre svojich zamestnancov postaví viac ako sto metrov vysoký kampus
  • Jeho tvar odkazuje na ľudskú DNA a prístup sem bude mať aj široká verejnosť
Amazon
Amazon
  • Jedna z najúspešnejších firiem sveta, ktorá zamestnáva 1,3 milióna zamestnancov, hlási veľké novinky
  • Amazon pre svojich zamestnancov postaví viac ako sto metrov vysoký kampus
  • Jeho tvar odkazuje na ľudskú DNA a prístup sem bude mať aj široká verejnosť

Sú tomu už dva roky, odkedy technologický gigant Amazon ukončil hľadanie svojho druhého sídla. Spoločnosť zakotvila v Arlingtone v americkej Virgínii a konečne predstavila aj svoje plány, ktoré sa týkajú dizajnu ich kampusu s názvom Helix.

Spoločnosť vo svojom najnovšom blogovom príspevku potvrdila, že spojila sily s prestížnym architektonickým ateliérom NBBJ. Práve tento ateliér má na svedomí aj ústredie spoločnosti Amazon v Seattli, ktoré nesie názov The Spheres.

Koniec jednej éry: Jeff Bezos končí na čele Amazonu, už vybral aj svojho nástupcu

Ide o špeciálne miestom, kde môžu zamestnanci pracovať alebo relaxovať celkom ponorení do prírody. Tento komplex bol inšpirovaný konceptom nazývaným biofília – ide o vrodenú ľudskú túžbu spojiť sa s prírodou.

zdroj: Amazon

Podobne pútavý a futuristický koncept je základom aj pre najnovší komplex v Arlingtone, ktorý má tvar dvojitej špirály. Špirálovitý tvar 22 poschodovej budovy nie je žiadnou náhodou, ide o odkaz na tvar DNA, formu galaxií či mušle.

Zamestnaných tu bude 25 000 zamestnancov, ktorí budú mať k dispozícii niečo ako turistické chodníky plné zelene, ktoré majú budovu obkolesovať. Vychádzkové chodníky budú niekoľko víkendov v mesiaci dokonca otvorené aj pre verejnosť.

zdroj: Amazon

Naplánované sú aj výbehy pre psy, verejný amfiteáter s 250 sedadlami, no najmä čo najviac zelene. Súčasťou projektu majú byť aj farmárske trhy, priestor na koncerty či premietanie vonkajších filmov.

Chýbať tu nemá ani centrum starostlivosti o deti a komunitné centrum s rozlohou 20 000 metrov štvorcových. Centrum by sa malo využíva na výučbu prírodovedných a technických predmetov. 

„Naše návrhy vytvárajú otvorené a aktívne priestory, ktorých cieľom je priblížiť ľudí k prírode,“ objasňuje spoločnosť. Ak patríš medzi ambicióznych ľudí, potom ťa možno zaujme aj skutočnosť, že Amazon má v Arlingtone stále otvorené pozície, na ktoré sa môžeš prihlásiť a o pracovať v tomto kampuse.

zdroj: Amazon

Tamojší lesný háj ponúkne viac zatienených oblastí na odpočinok v horúcich dňoch, pokojné miesto na rozhovory s priateľmi či kolegami. Cyklodoprava a moderné cyklotrasy budú samozrejmosťou. Automobilová doprava bude vedená výlučne v podzemí lokality s názvom PenPlace, kde sa má kampus nachádzať.

Chcel by si pracovať v novom kampuse Amazonu?

„Návštevníci a susedia neuvidia prechádzať servisné vozidlá po novom areáli, pretože všetky dodávky a dokovacie činnosti budú prebiehať v podzemí, čo komunite uvoľní ešte viac priestoru,“ ubezpečuje spoločnosť.

zdroj: Amazon

„Napriek tomu, že mnoho našich zamestnancov v súčasnosti pracuje z domu, považujeme naše sídlo v Arlingtone za dlhodobú investíciu a naďalej sa zaväzujeme tu vytvárať  25 000 pracovných miest a v budúcom desaťročí investovať 2,5 miliardy dolárov.“

Treba tiež spomenúť, že nové budovy v rámci kampusu sú navrhnuté tak, aby spĺňali certifikáciu LEED Platinum. Ide o najvyššiu certifikáciu udržateľného rozvoja, ktorá je vydaná americkou radou pre zelené budovy. 

Súčasťou projektu je aj plne elektrický systém ústredného kúrenia a chladenia, ktorý bude využívať 100 % obnoviteľnú energiu zo solárnej farmy v okrese Pittsylvania v južnej Virgínii. To sa zosúladí so záväzkom spoločnosti Amazon v oblasti klímy, že do roku 2040 bude uhlíkovo neutrálnou.

„Na tomto projekte sme pracovali dva roky s cieľom priniesť do Arlingtonu prírodu a tvorivosť – tak často prepletenú. Tešíme sa na rozhovory s komunitou v nasledujúcich mesiacoch a na spoluprácu pri uskutočňovaní tejto vízie,“ dodal Amazon.

Zdroj: Amazon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech