Amazon chce spolu s vedcami ochrániť planétu pred zmenou klímy. V pláne je aj simulácia zatemnenia Slnka

  • Klimatická kríza sa stáva čoraz pálčivejším problémom
  • Vedci sa snažia zabrániť skaze planéty všemožnými spôsobmi
  • Vytvárajú napríklad simuláciu na zatemnenie Slnka
zatmenie slnka
Unsplash/Jongsun Lee
  • Klimatická kríza sa stáva čoraz pálčivejším problémom
  • Vedci sa snažia zabrániť skaze planéty všemožnými spôsobmi
  • Vytvárajú napríklad simuláciu na zatemnenie Slnka

Nezisková organizácia Silverlining skúma otepľovanie planéty a klimatické zmeny, aby lepšie pochopila, ako funguje naša planéta. Ich cieľom je vymodelovať situáciu, vďaka ktorej by mohli ochrániť Zem pred očakávanými vysokými teplotami, pred ktorými vedci varujú čoraz častejšie.

Spolu s Národným centrom pre výskum atmosféry a korporátom Amazon chcú vytvoriť modelové situácie zmeny klímy a okrem iného zisť, čo presne by sa stalo, keby sa zablokovali slnečné lúče, informoval portál Gizmodo.

Spoločnosti sa teda snažia vymodelovať 30 konkrétnych simulácií toho, ako by mohla v budúcnosti vyzerať naša klíma. Vďaka nim potom budú môcť skúšať rôzne riešenia, ktoré by zabránili katastrofe. Jedna zo simulácií zahŕňa riešenie v podobe aerosólov, ktoré ľudstvo vystreklo do atmosféry. Tým by sa malo stlmiť slnečné žiarenie a planéta by sa drasticky ochladila.

A ako sa na tomto spolupodieľa gigant Amazon? Vedci totiž na modelovanie simulácií potrebujú supervýkonné počítače a procesory a práve tie im korporát na tieto účely podaroval.

Práve na spojitosť zatemnenia slnka a zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa upozornil portál Futurism, podľa ktorého to až náramne pripomína scénu z animovaného seriálu Simpsonovci. Aj tam sa totiž boháč snažil zatemniť slnko.

Zakladateľ už nie je CEO

Jeff Bezos však už od toho roka nestojí na čele Amazonu. „Byť šéfom Amazonu je obrovská zodpovednosť, pohltí vás to. Keď máte takúto zodpovednosť, je ťažké venovať pozornosť niečomu inému,“ písal v liste, v ktorom svojím zamestnancom oznámil, že už viac nebude na čele korportátu.

Bezos založil Amazon v roku 1994 a od začiatku ho aj viedol. Ešte v časoch, keď sa internet pomaly dostával aj k bežným užívateľom, on realizoval svoju víziu a založil si online kníhkupectvo s názvom Cabadra.

V roku 1995, o rok neskôr od vzniku, ho pomenoval podľa rieky Amazon v južnej Amerike, známej svojou zdanlivo nekonečnou dĺžkou a nespočetnými ramenami. Jeho internetový portál teda stál už pri prvých začiatkoch e-commerce na svete.

Zdroje: Gizmodo, Futurism, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie