Amazon Fire Phone je nakoniec 3D

  • Neoslní výkonom ani displejom, ale službami a úplne novým ovládaním. Prvý smartphone od Amazonu je parametrami skvelý, ale plne ho docenia iba Američania.
image_1403191485.jpeg
  • Neoslní výkonom ani displejom, ale službami a úplne novým ovládaním. Prvý smartphone od Amazonu je parametrami skvelý, ale plne ho docenia iba Američania.

Nie je už dnes na uvedenie prvého smartphonu neskoro? Amazon si myslí, že nie. Proti Samsungu alebo Applu nevytasil telefón s dychberúcimi parametrami, ale aj funkciami, ktoré vraj budú užívateľa naozaj chcieť. Tým je univerzálny vyhľadávač čohokoľvek a „3D displej“, ktorý konečne dáva zmysel.

High-end roku 2013?

Na prvý pohľad by ste si Fire splietli s ktorýmkoľvek iným smartfónom s Androidom. Má 4,7 „IPS displej s nižším rozlíšením 720 × 1280 px. Amazon ale stavil na vysoký jas 590 cd/m², čo na slnku oceníte viac než jemnejšie zobrazenie. Displej je rovnako ako chrbát chránený sklom Gorilla Glass.

Ani hardvérová výbava nie je špičková. Fire sa ale dosť spolieha na cloudové služby, takže hudbu a filmy budú užívatelia predovšetkým streamovať a pre fotky majú neobmedzený priestor v online úložisku Amazonu.

Amazon sľubuje kvalitný zvuk či už pomocou duálnych stereo reproduktorov (vpredu aj vzadu dva meniče) alebo špuntových prémiových slúchadiel s káblom, ktorý sa nezamotá.

Amazon sa nevozí na aktuálnom trende robiť extrémne tenké a ľahké telefóny, takže Fire má v páse 8,9 mm a váži 160 gramov. Aj vďaka tomu obsahuje väčšie 2400mAh akumulátor, s ktorým vraj Fire vydrží 11 hodín videa, 22 hodín hovoru, 65 hodín prehrávania hudby, alebo 285 hodín v pohotovosti.

Amazon nasadil vlastný obchod s 200 000 aplikáciami, hudbou a filmami. Bonusom je napríklad služba Mayday, ktorá funguje ako 24/7 podpora, na ktorú používateľ zdarma zavolá a do pár sekúnd dostane odpoveď. Za zmienku stojí ešte funkcia X-Ray, ktoré pri počúvaní hudby, sledovanie videa alebo čítanie kníh zobrazuje na displeji dodatočné informácie o postavách a pod

Veľmi cenným bonusom je ročné predplatné služby Amazon Prime. To bežne stojí 99 dolárov ročne. V cene je neobmedzené streamovanie filmov, seriálov a hudby, bezplatné zapožičanie viac ako 500 000 e-kníh, jedna bezplatná e-kniha mesačne, ktorá zostane navždy, a tiež bezplatné dvojdňové poštovné na tovar z Amazonu. Tieto výhody je možné navyše zdieľať s až štyrmi ľuďmi v rodine. Prime ale plnohodnotne funguje len v USA.

Bonusy, kvôli ktorým má Fire zmysel

Potiaľto to bol tuctový a vzhľadom k výbave drahý telefón. Amazon si to však obháji funkciami Dynamic Pespective a Firefly. Tá prvá simuluje 3D displej. Fire žiadnu stereoskopii nevládze, ale dokáže vytvoriť ilúziu aj s bežným LCD. Ako?

V rohoch okolo displeja sú štyri obrazové a štyri infra snímače riadené špeciálnym čipom, ktorý stále sleduje polohu očí a podľa toho upravuje grafiku. Keď hlavou pohnete do boku, tak 3D objekt na displeji skutočne uvidíte z inej perspektívy. Funkcia tu ale nie je len pre efekt, Amazon ju chce využiť pre pohodlnejšie ovládanie jednou rukou. Pomocou naklápania a otáčania telefónu možno pohybovať postavičkou alebo prostredím v hre, posúvať stránku v prehliadači, vysúvať bočné menu apod.

Nič z toho v praxi nepotrebuje tak zložitý systém snímačov, ale stačí k tomu akcelerometer a gyroskop. Vďaka tomu, že telefón vie, kam sa pozeráte, bude tieto gestá vykonávať, len keď to potrebujete, a nie keď telefón nakloníte náhodou. A prečo sú tu štyri páry snímačov? To aby systém fungoval pri akomkoľvek uchopení. Chytré.

Zdroj: venturebeat, mashable

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech